środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Ubezpieczenie psa i kota – jak działa, kiedy jest możliwe?

Pies i kot

Czy wiesz, że możesz ubezpieczyć swojego psa i kota? Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przygotowało specjalną ofertą dla właścicieli zwierząt domowych. Muszą one tylko spełniać określone warunki. Jakie? I co obejmuje ten rodzaj polisy? Przedstawiamy.

Ubezpieczenie zwierząt domowych – co obejmuje?

Ubezpieczenie zwierząt domowych w Polsce jest wciąż mało popularne, często też wywołuje śmiech czy niedowierzanie u osób, które psa lub kota nie posiadają. Jednak ich właściciele wiedzą, jak cenny jest to zwierzak i jakie mogą być koszty związane z jego opieką.

Największym zainteresowaniem cieszy się ubezpieczenie zdrowotne psa, gdyż leczenie weterynaryjne ciągle staje się droższe, lecz i koty coraz częściej chronione są polisą. Co może ona obejmować?

Przede wszystkim koszty wizyty w placówkach weterynaryjnych i pobytu w klinikach dla zwierząt, koszty badań, leków i zabiegów czy koszty związane z opieką nad psem lub kotem w trakcie, gdy ich właściciel jest hospitalizowany. Wszystko tak naprawdę zależy od wybranego pakietu, a tych jest wiele.

zobacz także:  Jak budować wiarygodność płatniczą?

Co więcej, w skład zakresu ochrony mogą wchodzić również sytuacje, w których zwierzę zniszczy mienie osób trzecich. A ile kosztuje ubezpieczenie psa czy kota? Zwykle ceny rocznych składek zaczynają się od 70-100 zł. Trzeba tylko sprawdzić w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), jaka jest całkowita wartość polisy – powyżej tej kwoty ubezpieczalnia nie wypłaci pieniędzy.

To nie jedyne opcje. Można także uwzględnić zwierzę domowe w OC w życiu prywatnym lub w ubezpieczeniu mieszkania.

Ubezpieczenie nieruchomości, a zwierzęta domowe

Tak naprawdę dodatkowe ubezpieczenie psa i kota można uwzględnić w polisie na mieszkanie lub dom, choć wtedy zakres ochrony jest oczywiście ograniczony. Trzeba wiedzieć, że zwierzęta domowe traktowane są jako rzeczy ruchome. W jakich sytuacjach wypłacane są pieniądze?

Gdy zwierzak ucierpi na skutek zdarzeń losowych, takich jak ogień, zalanie czy włamanie. Należy przy tym pamiętać, że zwykle ubezpieczenia nieruchomości „szyte są na miarę”. Oznacza to, że dobry doradca dostosuje zakres ochrony (a co za tym idzie – wysokość składki) do potrzeb mieszkańców. Trzeba go więc poinformować, że posiadasz zwierzęta.

zobacz także:  Ile kosztuje położenie paneli podłogowych, ile kosztuje położenie gładzi?

OC w życiu prywatnym, a zwierzęta domowe

Jeśli posiadasz lub zastanawiasz się nad zakupem OC w życiu prywatnym, możesz rozszerzyć polisę o zwierzęta domowe. Wtedy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze za szkody wyrządzone przez psa lub kota osobom trzecim. Może to dotyczyć zarówno pogryzienia, jak i zniszczenia drogich butów Twoim gościom.

Czy warto zastanowić się nad ubezpieczeniem dla zwierząt domowych? Zdecydowanie tak. Psy oraz koty często traktowane są jak członkowie rodziny, o zdrowie których powinno się zadbać. Jeśli płacenia za osobną polisę okazałoby się być zbyt kosztowne, zawsze można pomyśleć o rozszerzeniu pakietów na mieszkanie czy OC w życiu prywatnym. W tym drugim przypadku szczególnie zaleca się, aby ochroną objąć psy ras niebezpiecznych, których wykaz znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

komentarze 4

 1. kociara pisze:

  Nigdy słyszałam o tego typu ubezpieczeniu, ale faktycznie może to być dobry pomysł. Wiadomo, wszyscy mamy nadzieję, że nasze pupile będą żyły ciesząc się zdrowiem przez wiele lat, ale prawda jest taka, że niektórych rzeczy nie da się przewidzieć, a leczenie zwierzęcia może kosztować ogromne pieniądze.

 2. Katarzyna pisze:

  Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym można kupić jako dodatek do polisy mieszkaniowej. Praktycznie zawsze takie OC obejmuje także szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe należące do osoby zawierającej umowę ubezpieczenia. Na stronie porównywarki ubezpieczeń można sprawdzić oferty różnych polis mieszkaniowych.

 3. Sławek pisze:

  Ubezpieczenie jest od wypadków czy chorób, a nie lepiej wyjść krok przed i przeciwdziałać chorobom?
  Wystarczy zadbać o profilaktykę. W Polsce są od niedawna pakiety medyczne.

 4. lalali pisze:

  Pakiety medyczne dla kotów i psów? Wybacz Sławek, ale ja o takich nie słyszałam… Chyba ktoś nie doczytał tytułu tekstu,o treści nawet nie wspominajac…

Dodaj Twój komentarz