środa, 29 maja 2024
HotMoney

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę ubezpieczając mieszkanie

drzwi z zamkiem antywłamaniowym


Chcesz ubezpieczyć mieszkanie, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Ile to może kosztować? Czy w ogóle warto?

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?
 2. Zakres ubezpieczenia nieruchomości
 3. Przyczyna szkody i OC w życiu prywatnym
 4. Suma ubezpieczenia
 5. Ubezpieczenia mieszkaniowe a zabezpieczenia własne

1. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest cena ubezpieczenia mieszkania. Nie ma co się oszukiwać – nikt nie lubi przepłacać. Wiele osób patrzy więc raczej na cenę polisy, a nie na jej zawartość.

Tak więc powinna mieć rozsądną relację co do sumy i zakresu ubezpieczenia, długości obowiązywania polisy, dodatkowych zabezpieczeń.

Warto jednak wiedzieć, że polisy mieszkaniowej są i tak najtańsze spośród wszystkich produktów ubezpieczeniowych, jak np. ubezpieczenie na życie.

Najczęściej polisa zawierana jest na 12 miesięcy. Kosztować może już od 50 zł, ale najczęściej wybierane są składki, za które należy zapłacić od 250 do 350 zł. Cena bardzo często zależy od tego, jaką nieruchomość się ubezpiecza. Co więcej, mało kto decyduje się na podstawowy pakiet ubezpieczenia majątkowego. Często dobierane są dodatkowe rozszerzenia, dzięki którym zakres ubezpieczenia jest znacznie szerszy.

zobacz także:  Ile kosztuje lakierowanie samochodu, kiedy potrzebne lakierowanie auta?

2. Zakres ubezpieczenia nieruchomości

Skoro już o tym wspomniano, warto zaznaczyć, że szukając ubezpieczenia, warto sprawdzić, jaki jest jego zakres. Nie ma sensu wykupywanie polisy dla samego jej posiadania.

Należy wiedzieć, w jaki sposób ona w ogóle ochroni interesy. Trzeba mieć świadomość tego, że każde towarzystwo ma inną podstawę. Dobrze jest więc sprawdzić OWU. Najczęściej podstawowa wersja chroni przed pożarem, ale niekoniecznie powodzią czy kradzieżą.

Warto sprawdzić, co wchodzi w zakres ubezpieczenia i ewentualnie dobrać do niego rozszerzenia. Oczywiście sprawdzając też, jak definiowane są pojęcia takie jak zalanie czy włamanie.

3. Przyczyna szkody i OC w życiu prywatnym

W sytuacji, gdy nie do końca wiadomo, kto zawinił, jak powstanie szkoda, przydaje się opcja poszukiwania jej przyczyny, która zawarta będzie w ubezpieczeniu. Specjaliści współpracujący z agencją ubezpieczeniową nie tylko znają źródło, ale i zajmą się usuwaniem szkody.

Jeśli jest się winnym danej „katastrofy”, wówczas dobrze jest posiadać OC w życiu prywatnym. Dzięki temu zadośćuczynienie wypłacane jest z własnej polisy.

4. Suma ubezpieczenia

Niezależnie od tego, czy wykupuje się ubezpieczenie mieszkania online, u agenta czy w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego lub w agencji, warto dokładnie sprawdzić, jaka jest suma ubezpieczenia, czyli ile otrzyma się za szkodę.

zobacz także:  Jak ubezpieczyć mieszkanie? Popularne oferty ubezpieczeń majątkowych

Kwota maksymalna jest najczęściej deklarowana. Jeśli dojdzie do szkody, to ustalana jest wartość odtworzeniowa i rzeczywista. Pierwsza odpowiada kosztom, jakie są ponoszone w celu przywrócenia mienia do stanu sprzeda szkody. Zaś wartość rzeczywista jest kwotą pomniejszoną o zużycie danego mienia. Dobrze jest jednak wiedzieć, że w każdym towarzystwie pojęcia te znaczą co innego.

5. Ubezpieczenia mieszkaniowe a zabezpieczenia własne

Zdarza się, że mając własne zabezpieczenia można obniżyć składkę. Warto jednak wiedzieć, jakie według towarzystwa zabezpieczenia są akceptowalne. Co ważne, są i takie agencje, które aby można było w ogóle wykupić polisę, nakładają obowiązek posiadania zabezpieczeń.

komentarze 3

 1. Katarzyna pisze:

  Ochrona przed powodzią ma zwykle nieco bardziej skomplikowane warunki. Po pierwsze zazwyczaj trzeba za nią dodatkowo zapłacić, po drugie zwykle ubezpieczyciel stosuje karencję w przypadku tego ryzyka (zwykle karencja trwa 30 dni). Oznacza to, że jeśli powódź uszkodzi nasze mieszkanie np. tydzień po rozpoczęciu obowiązywania polisy mieszkaniowej, to nie dostaniemy odszkodowania. Ze względu na skomplikowanie warunków warto przed kupnem polisy skontaktować się telefonicznie z konsultantem, co jest możliwe np. w porównywarce.

 2. Online Ekspert Compensa pisze:

  Dobra polisa powinna składać się z kilku podstawowych elementów: ochrony mienia na wypadek zdarzeń losowych (m.in. przepięcie, pożar), kradzieży z włamaniem, a także z OC w życiu prywatnym (np. gdy zalejemy sąsiada, ubezpieczyciel wypłaci za nas odszkodowanie) i assistance (pomoc fachowców, np. ślusarza czy hydraulika). Kluczowe przy wyborze ubezpieczenia jest ustalenie sum, do których ubezpieczyciel będzie nas chronił. Trzeba zwrócić uwagę, aby podana w polisie wartość mieszkania i jego wyposażenia nie była niższa niż w rzeczywistości.

 3. Glivia pisze:

  Na szczęście takie praktyki zdarzają się coraz rzadziej i teraz też dużo łatwiej o kredyt hipoteczny oparty na bardzo jasnych zasadach. U mnie początkowo był z tym pewien problem, ale to wszystko zmieniło się na plus.

Dodaj Twój komentarz