sobota, 20 kwietnia 2024
HotMoney
Dłonie na kierownicy

Kupiłeś OC, a kilka dni później znalazłeś tańszą ofertę? Zastanawiasz się, czy możesz zrezygnować z zawartej umowy i podpisać nową? Dziś wyjaśnimy, w jakich okolicznościach można wypowiedzieć umowę OC i jak to zrobić?

Wybór przypadkowego ubezpieczenie samochodu to wśród Polaków przykry standard. Zasada ta dotyczy zwłaszcza OC. Skoro zakres ubezpieczenia jest określony prawem i identyczny dla wszystkich towarzystw, stawki z pewnością będą podobne. Nie ma sensu tracić czasu na analizowanie poszczególnych ofert — brzmią głosy kierowców.

Niestety, wbrew obiegowym opiniom identyczny zakres OC wcale nie idzie w parze z takimi samymi stawkami. Te, w zależności od towarzystwa mogą się różnić o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset procent! Jak to możliwe?

Kalkulując stawkę OC, wszystkie towarzystwa biorą pod uwagę te same kryteria:

  • cechy kierowcy: historię szkodowości, wiek, stan cywilny i doświadczenie za kółkiem oraz
  • parametry auta: markę, model, rok produkcji, rodzaj paliwa, przebieg czy miejsce rejestracji.

Każdy ubezpieczyciel stosuje jednak inny system kalkulacji. Efektem takiego stanu rzeczy są ogromne różnice w stawkach. Sięgając po pierwsze lepsze OC, możesz więc słono przepłacić.

Kiedy kupiłem swój pierwszy samochód, chciałem jak najszybciej zacząć jeździć — mówi Adam, 28-letni kierowca z Rawy Mazowieckiej. Wybrałem więc przypadkowe OC, zawarłem umowę i… ciesząc się nowym autem, zapomniałem o wysokiej składce — dodaje.

zobacz także:  Ile wynosi wkład własny w kredycie hipotecznym? Od czego zależy wysokość wkładu własnego?

Kilka tygodni później, przeglądając strony internetowe, Adam znalazł reklamę kalkulatora ubezpieczeń OC Mubi (https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/). Z czystej ciekawości postanowił wypełnić formularz i sprawdzić, jakie propozycje mają dla niego inne towarzystwa. Nie krył zdziwienia, kiedy okazało się, że stawka, którą zapłacił, jest jedną z najwyższych na rynku.

Czy na tym etapie kierowca może zrezygnować z zawartej umowy i podpisać kolejną?

Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Niestety, w tym momencie Adam nie może wypowiedzieć umowy OC z pierwotnym ubezpieczycielem. Aby zmienić towarzystwo, będzie musiał poczekać do momentu zakończenia ochrony. Wypowiedzenie powinien złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem polisy. Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe jedynie w określonych prawem sytuacjach.

Wypowiedzenie umowy wraz z końcem okresu, na jaki została zawarta

Jeśli nie jesteś zadowolony z ubezpieczenia i chcesz go zmienić, najpóźniej dzień przed końcem umowy, złóż pisemne wypowiedzenie. Jeśli tego nie zrobisz, polisa przedłuży się automatycznie na kolejne 12 miesięcy.

Wypowiedzenie umowy przedłużonej automatycznie

Jeśli Twoja polisa przedłużyła się automatycznie, możesz zmienić ubezpieczyciela w dowolnym momencie. Jak to zrobić? Wystarczy, że zawrzesz kolejną umowę na ten sam okres i złożysz wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Poprzedni ubezpieczyciel zwróci Ci składkę za niewykorzystany okres ochrony.

zobacz także:  Ceny u dentysty: wybielanie, wstawienie zęba, ile kosztuje leczenie kanałowe...

Ważne: z takiego rozwiązania możesz skorzystać wyłącznie w przypadku przedłużonej automatycznie polisy. Adam, który zawarł swoją pierwszą umowę OC, nie może więc tego zrobić.

Wypowiedzenie umowy zawartej na odległość

Jeśli zawarłeś umowę przez Internet lub telefon, będziesz miał 30 dni na to, aby od niej odstąpić. W takim przypadku zapłacisz wyłącznie za okres, w którym byłeś chroniony.

Ważne: jeśli od momentu zawarcia umowy minie więcej niż 30 dni, wypowiedzenie umowy zawartej na odległość nie będzie możliwe.

Wypowiedzenie umowy poprzedniego właściciela auta

Osoba, która kupuje auto z drugiej ręki, może kontynuować umowę OC zawartą przez zbywcę lub ją wypowiedzieć i zawrzeć nową. Ubezpieczenie zbywcy możesz wypowiedzieć w każdym momencie jej trwania. Co ważne, ubezpieczenie poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Aby uniknąć konsekwencji wynikających z braku ochrony, pamiętaj o konieczności zawarcia nowej umowy.

Wypowiedzenie umowy OC z powodu wyrejestrowania auta

Jeśli Twoje auto zostanie skradzione, przekażesz je do stacji demontażu, zarejestrujesz za granicą lub sprzedasz do innego kraju, musisz wypowiedzieć umowę OC. Aby ubezpieczyciel nie naliczał składek, poinformuj go o zaistniałej sytuacji. Wraz z wypowiedzeniem przedstaw także dokumenty, które potwierdzą sprzedaż, kradzież lub demontaż.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Zgodnie z art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK rezygnacja z polisy OC powinna mieć formę pisemną. Aby wypowiedzieć OC, należy więc dostarczyć ubezpieczycielowi wypełniony i podpisany formularz wypowiedzenia umowy. Możesz skorzystać z gotowego, znalezionego w Internecie wzoru lub stworzyć go własnoręcznie. Ważne, aby dokument zawierał dane ubezpieczonego i auta, numer polisy oraz podstawę prawną wypowiedzenia. Wypowiedzenie należy dostarczyć ubezpieczycielowi. Większość towarzystw akceptuje dokumenty dostarczone osobiście, przysłane pocztą, e-mailem (skany), faksem czy przekazane agentowi.

zobacz także:  500+ dla niepełnosprawnych, Wyrok w sprawie Amber Gold... - przegląd 20 maj 2019

Ważne: szczegółowe warunki wypowiedzenia umowy OC określają poszczególne towarzystwa. Zanim zaczniesz działać, zapoznaj się z nimi.

Aby uniknąć formalności związanych z wypowiedzeniem umowy OC i zawarciem nowej umowy, przed zakupem ubezpieczenia porównaj warunki dostępnych na rynku ofert. Dzięki porównywarce ubezpieczeń znajdziesz tą, która najpełniej spełni Twoje oczekiwania i ochroni portfel przed zbędnymi wydatkami.

Porównaj zanim wybierzesz

Chcesz uniknąć dodatkowych kosztów? Nie wybieraj pierwszego lepszego ubezpieczenia samochodu. Skutecznym sposobem na znalezienie taniego OC jest skorzystanie z porównywarki mubi.

Porównywarka Mubi pomogła mi zaoszczędzić czas i pieniądze. Porównanie składek zajęło mi zaledwie kilka minut, a najtańsza oferta kosztowała tylko 435 zł. Żałuję, że wcześniej nie znałem tego sprytnego narzędzia. Cóż, jak mówi mądre przysłowie, zdecydowanie lepiej skorzystać z niego późno niż nie skorzystać wcale — podsumowuje Adam.

1 komentarz

  1. Krisss pisze:

    Dlatego lepiej wcześniej dobrze porównać oc niż potem kombinować albo czekać 12 miesięcy na tańszą ofertę.

Dodaj Twój komentarz