wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Co obejmuje i ile kosztuje autocasco? Kiedy warto wykupić polisę AC?

samochód po stłuczce

Czy opłaca się wykupienie polisy autocasco? Przed czym może ona zabezpieczyć nasz samochód? Ile trzeba zapłacić za takie ubezpieczenie?

Co to jest autocasco?

Autocasco to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, którym można objąć samochód i jego wyposażenie, zarówno standardowe jak i dodatkowe. W przeciwieństwie do OC, które jest ubezpieczeniem obowiązkowym, autocasco jest w pełni dobrowolne.

Co obejmuje autocasco?

W jakich przypadkach zostanie nam wypłacone odszkodowanie, jeśli mamy wykupione autocasco? Otóż jego ochrona obejmuje szkody powstałe w wyniku wypadku lub kolizji, oraz uszkodzenia przez osoby trzecie. Odszkodowanie należy nam się również w przypadku powstania szkód nie wywołanych działalnością ludzką, czyli takich wywołanych przez zwierzęta, działanie zjawisk atmosferycznych (grad, uderzenie pioruna, powódź, huragan), osunięcie ziemi, pożar czy wybuch.

Odszkodowania nie uzyskamy natomiast, jeśli do powstania szkody albo kradzieży pojazdu doszło w wyniku naszych zaniedbań i lekkomyślności.

Ile kosztuje autocasco?

Średnia wysokość opłaty za autocasco w Polsce wynosi 800 zł, ale to nie znaczy, że właśnie tyle zapłacimy, bo cena ustalana jest indywidualnie, a różnice mogą w poszczególnych przypadkach wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Od czego to więc zależy?

zobacz także:  Ubezpieczenie OC i AC - co to jest, kiedy obowiązkowe?

Głównym czynnikiem jest zakres ochrony. AC może przyjmować różne warianty. Oczywiście im więcej sytuacji dany wariant obejmuje, tym wyższa będzie opłata.

Cena autocasco różni się też w zależności od ubezpieczanego samochodu. Tutaj szczególne znaczenie mają wartość i wiek pojazdu. Nie tylko pojazdu zresztą, bo również wiek właściciela jest brany pod uwagę. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że z wiekiem kierowcy nabierają doświadczenia w prowadzeniu samochodu i stają się mniej skłonni do brawury na drodze, dlatego to właśnie starsi kierowcy mogą liczyć na tańsze AC. Znaczenie ma również to, w jakiej miejscowości wykupujemy autocasco. W dużych miastach cena będzie wyższa, ponieważ właśnie w takich miejscowościach częściej zdarzają się stłuczki i wypadki.

Kiedy warto kupić polisę autocasco?

Jak już powiedzieliśmy, AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Są jednak przypadki, w których warto wziąć je pod uwagę. Dobrze jest o nim pomyśleć szczególnie w przypadku drogiego samochodu lub po prostu nowego auta, bo właśnie takie pojazdy są bardziej narażone na kradzież. Podobnie z samochodami popularnych marek. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest parkowanie w niestrzeżonych miejscach.

zobacz także:  Porsche – jak powstała ta luksusowa marka samochodów?

Na co zwrócić uwagę wybierając autocasco?

Wykupując autocasco powinniśmy przede wszystkim zainteresować się zakresem ubezpieczenia, a także jego sumą. Dopytajmy, jaką część odszkodowania otrzymamy i czy potrzebny będzie wkład własny. Dowiedzmy się też, od jakiej wysokości strat możemy liczyć na odszkodowanie. I jakie będą warunki ewentualnej naprawy samochodu – czy będzie ona wykonana w ASO, czyli autoryzowanym serwisie pojazdu?

1 komentarz

  1. Jonatan pisze:

    Młodzi kierowcy często decydują się na AC, ale w ich przypadku wysokość składki zazwyczaj jest kosmicznie wysoka.

Dodaj Twój komentarz