czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Darmowe konto osobiste teraz już w każdym banku

Karty bankowe

Choć wymóg wprowadzenia do oferty darmowego konta osobistego przez wszystkie banki i SKOK-i wszedł w życie już w zeszłym roku, dopiero teraz, w sierpniu, musi to być bezwzględnie respektowane. Dlaczego? I co zmieni się w ofertach banków?

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych

O tym, że każdy bank oraz SKOK powinien posiadać w swojej ofercie darmowe konto osobiste mówi się już od dawna. Prace nad zmianami ustawy o usługach płatniczych rozpoczęto już w 2016 roku, natomiast pod koniec listopada 2016 roku uchwalono nowe zapisy według których, od 8 lutego 2017 roku wchodzi obowiązek oferowania podstawowego rachunku za darmo, tzw. „konta dla każdego”. Dlaczego więc dopiero teraz banki i SKOK-i muszą bezwzględnie przestrzegać tego przepisu?

Choć zmiany weszły w życie w lutym ubiegłego roku, przez cały ten czas nie we wszystkich bankach  zmieniła się oferta. Jest to związane z tym, że… przepisy umożliwiające nakładanie kar za brak bezpłatnego rachunku miały zacząć obowiązywać dopiero za osiemnaście miesięcy, czyli w sierpniu 2018 roku. Uściślając, banki i SKOK-i mają czas do 8 sierpnia.

zobacz także:  Zakup i utrzymanie konia, ile kosztuje koń wielkopolski, a ile małopolski?

Proces wprowadzania podstawowych rachunków płatniczych (PRP) związany jest z implementacją przepisów unijnych w tym zakresie. Trzeba jednak wiedzieć, że takie konto posiada swoje ograniczenia. Jakie?

Podstawowe rachunki płatnicze – darmowe usługi

Ustawa dokładnie wskazuje, za jakie usługi w ramach prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego bank nie może pobierać żadnych opłat. Dotyczy to prowadzenia konta i obsługi karty debetowej oraz transakcji w bankomatach własnych. Ponadto w każdym miesiącu można wykonać 5 darmowych przelewów oraz 5 bezpłatnych transakcji w bankomatach i wpłatomatach nienależących do banku.

Istotnym ograniczeniem jest to, że do konta za darmo nie można dołączyć żadnych zobowiązań pożyczkowych, tj. karty kredytowej lub debetowej. I na koniec dobra wiadomość dla klientów banków – rachunek musi być dostępny zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej.

Opłaty darmowego konta osobistego

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w ramach bezpłatnego konta osobistego darmowe będą tylko podstawowe czynności, takie jak otwarcie i prowadzenie rachunku, wpłaty i wypłaty gotówki czy polecenia zapłaty. Powyżej określonych wcześniej limitów (5 przelewów i 5 wypłat/wpłat w obcych bankomatach) bank może pobierać opłaty. Zapłacić trzeba będzie również za przelewy ekspresowe czy przelewy SEPA.

zobacz także:  Co to jest czek? Gdzie zrealizować czek?

Oferta podstawowych, bezpłatnych kont w bankach

Większość banków posiada atrakcyjne warunki kont osobistych, w których wystarczy spełnić kilka niewielkich wymagań, aby większość usług była darmowa. Z tego względu banku zwlekają z wprowadzeniem konkurencyjnego, podstawowego rachunku do ostatecznego terminu, czyli do 8 sierpnia. Wiadomo już jednak, że w większości przypadków nie trzeba będzie ponosić opłat za przelewy internetowe powyżej limitów wskazanych przez ustawę. Natomiast tylko nieliczne banki będą oferować w ramach podstawowego konta bezpłatne przelewy ekspresowe lub SEPA, czy darmową wypłatę z obcych bankomatów powyżej 5 transakcji.

komentarze 2

  1. mantera_oop pisze:

    Ciekawe, bo moje ciagle jeszcze wymaga zrobienia jakiegoś obrotu pieniężnego. Czekam aż darmowe będzie oznaczało całkowicie darmowe.. Ostatnio interesuje się promocjami bankowymi i chciałabym dowiedzieć się czegoś wiecej – bierzecie udział w takich promocjach, ufacie im? W którym banku trzymacie pieniądze?

  2. elfik pisze:

    No i bardzo dobrze! Moim zdaniem dzisiaj to podstawa. Dobrze, że się za to wzięli. Pytanie tylko, bo w tekście sami sobie przeczycie – czy za kartę debetową jest płatność czy nie?

Dodaj Twój komentarz