piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Debet, co to jest? Gdzie może wystąpić debet?

karty bankowe w portfelu

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest debet i gdzie można o niego wystąpić. Podpowiemy też, na co należy uważać, jeśli chce się korzystać z debetu ma koncie.

Co to jest debet?

Słowo debet pochodzi z łacińskiego debēre, a więc „być winnym”. W samej nazwie więc pokazuje, że osoba, która ma debet, jest winna. W bankowości oznacza się więc tym terminem sytuację, gdy posiadacz rachunku – najczęściej konta osobistego – ma na nim ujemne saldo.

Jak może do tego dojść? Na kilka sposobów. Najczęściej, gdy wypłaci się z konta więcej środków niż się na nim znajduje. Bardzo często dzieje się tak jednak, gdy ma się udzielony kredyt odnawialny.

Gdzie może wystąpić debet?

Warto wiedzieć, że debet na koncie działa podobnie do kredytu. Od ujemnego stanu na koncie naliczane są odsetki. Jak można uzyskać taką możliwość? Najczęściej wnioskując w banku o taką możliwość. Zdarza się, że do danego konta z góry jest jakiś przyznawany i ma określoną wysokość. Najczęściej jednak trzeba o niego wystąpić.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny - jak dostać? Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na mieszkanie?

Możliwość posiadania ujemnego stanu konta banki ustalają najczęściej analizując sytuację klienta. Jest więc indywidualny. Od czego może zależeć? Głównie od tego, co brane jest pod uwagę przy kredycie, a więc wieku, zarobków i formy zatrudnienia, ilości osób w gospodarstwie domowym i innych składowych zdolności kredytowej oraz od historii kredytowej.

Najczęściej o uzyskanie debetu wnioskuje się za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu do panelu dzięki któremu można obsługiwać konto, można złożyć wniosek. Taka forma załatwienia sprawy pozwala na jej ekspresowe rozwiązanie przez bank. Owszem, można o debet na koncie wystąpić i w placówce banku.

Na co uważać przy debecie?

Istotne jest to, by zdać sobie sprawę z faktu, że debet jest niczym kredyt. Nie ma więc co go brać w ciemno, na wszelki wypadek. Jest on widoczny w BIK, więc może wpłynąć na przykład na procedurę przyznawania kredytu hipotecznego. Wiele banków na start przy zakładaniu konta przyznaje klientom debet, np. na 1000 zł. Czasem lepiej z niego zrezygnować.

Decydując się na debet warto zdać sobie sprawę z tego, ile on tak naprawdę kosztuje. Przeanalizować należy tak oprocentowanie, jak i inne koszty. Opłaty są na przykład za udzielenie debetu, za jego odnowienie itp. Najgorzej, gdy przekroczy się termin spłaty. Wówczas kara umowna, ale i odsetki karne oraz opłaty za monity są bardzo wysokie. Nie mówiąc o tym, jak negatywny wpływ mają na BIK.

zobacz także:  Jak poprawić zdolność kredytową? Podpowiadamy!

Jak działa debet?

Debet to określenie często na kredyt odnawialny. A jak działa? Ma się po prostu do dyspozycji na koncie daną kwotę, np. 500 zł miesięcznie. W sytuacji, gdy na rachunku jest 0 zł, można tak naprawdę wypłacić lub przelać jeszcze pół tysiąca złotych. W sytuacji, gdy na rachunek wpłynie wynagrodzenie w wysokości 2000 zł, można wykorzystać 2500 zł.

Od wykorzystanych środków wyliczane jest oprocentowanie. Najczęściej na spłatę zobowiązania ma się 30 dni. Jednak warto wiedzieć, że nie trzeba robić tego samodzielnie. Jeśli środki pojawią się na koncie, wówczas debet sam się spłaci i automatycznie odnowi, a więc będzie się miało znowu o te 500 zł więcej.

Dodaj Twój komentarz