piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney

Budowanie pozytywnej historii kredytowej – czy warto, jak zacząć?

kalkulator i pióro na pustej kartce

Historia kredytowa – co zrobić, aby była pozytywna? Jakimi sposobami można ją polepszyć? I czy w ogóle warto się wysilać?

Czym jest historia kredytowa?

Banki nie udzielają kredytów tak od ręki. Nie każdy może liczyć na akceptację złożonego przez siebie wniosku. Dla banku udzielanie kredytu to zawsze pewne ryzyko, więc żeby rozpatrzył taki wniosek pozytywnie, musimy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz pozytywną historią kredytową.

Historia kredytowa to obraz tego, jak w przeszłości wywiązywaliśmy się ze swoich finansowych zobowiązań – czy spłacaliśmy sumiennie zaciągnięte kredyty i pożyczki, czy zawsze robiliśmy to w terminie i czy nie wpadaliśmy w długi. Bank sprawdza takie informacje w Biurze Informacji Kredytowej, które przechowuje i udostępnia informacje o naszych finansowych zobowiązaniach i o tym, jak układała się nasza współpraca z bankami, a także ocenia naszą historię kredytową w skali punktowej.

Jeżeli nie zawsze było z tym dobrze, jeśli zdarzały się opóźnienia w spłacie, historia kredytowa zostanie prawdopodobnie oceniona negatywnie przez bank.

zobacz także:  Co to jest rekomendacja S?

Ale może się zdarzyć i tak, że w ogóle nie mamy żadnej historii kredytowej, bo po prostu do tej pory jeszcze nie korzystaliśmy z tego typu usług finansowych. Niestety taka sytuacja również jest oceniana niekorzystnie. Można zaryzykować zatem stwierdzenie, że brak historii kredytowej to negatywna historia kredytowa. Bank nie wie po prostu, czego może się po takim kliencie spodziewać.

Czy warto budować pozytywną historię kredytową?

Co to w ogóle za pytanie? Oczywiście, że warto! Z dobrą historią kredytową mamy większą szansę na otrzymanie kredytu, ale to nie wszystko. Zwiększają się też nasze szanse na to, by otrzymać go na korzystnych warunkach. Chodzi tu na przykład o oprocentowanie. W przypadku kredytu hipotecznego, dla osób z wysoką oceną punktową BIK może różnić się nawet o 0,3% w stosunku do osób z niską oceną. A 0,3% przy pewnych kwotach może oznaczać różnicę kilkudziesięciu tysięcy złotych. A zatem pozostaje pytanie – w jaki sposób budować pozytywną historię kredytową?

Spłacaj zobowiązania w terminie

Na historię kredytową największy wpływ mają opóźnienia i zaległości w spłacie kredytów i pożyczek – właśnie to jest najważniejszy parametr przy wyliczaniu przez BIK punktowej oceny konsumenckiej. Jeżeli więc masz zobowiązania kredytowe, postaraj się, by spłacić je w całości i uwinąć się z tym w terminie.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych styczeń 2020

Wyrób kartę kredytową

Jak już tu powiedzieliśmy, brak historii kredytowej jest niekorzystnie oceniany przez banki. Jesteś w takiej sytuacji anonimowy, niewystarczająco wiarygodny. Dlatego warto się postarać, aby zaistnieć w BIK. Najprostszą metodą jest wyrobienie karty kredytowej.

Złóż wniosek o debet

Inną metodą jest złożenie wniosku o możliwość debetu przy rachunku na koncie osobistym. Co to daje? Można w ten sposób generować regularnie drobne zadłużenia i je spłacać, albo też wcale się nie zadłużać. W obu przypadkach wykazujesz się konsumencką odpowiedzialnością, co będzie dobrze odebrane przez bank.

Zaciągaj małe pożyczki

Żeby budować pozytywną historię kredytową, przydaje się też branie drobnych pożyczek. Chodzi o to, by móc wykazać się konsumencką odpowiedzialnością poprzez bezproblemową, terminową spłatę takich zobowiązań.

Alternatywą dla zaciągania pożyczek może być kupowanie na raty, oczywiście pod warunkiem, że będziesz te raty spłacać regularnie i bez komplikacji.

1 komentarz

  1. Kruk pisze:

    Z jednej strony rozumiem banki, że chcą mieć wiarygodnych klientów, którzy w przeszłości spłacali swoje zobowiązania, a z drugiej strony bardzo często np.kupowanie na raty sprawia, że dany produkt kosztuje nas po prostu więcej niż kupony za gotówkę, dzięki czemu zarabiają na nas cały czas…

Dodaj Twój komentarz