piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Preautoryzacja karty płatniczej – co to jest, na czym polega?

płacenie kartą

Płacenie za niektóre usługi odbywa się w sposób specyficzny. Żeby zapłacić, musimy najpierw dokonać preautoryzacji karty płatniczej. Co to oznacza? I przy usługach jakiego rodzaju możemy mieć do czynienia właśnie z takim typem płatności?

Co to jest preautoryzacja karty płatniczej?

Preautoryzacja karty płatniczej to potwierdzenie dla usługodawcy, że opłata, na którą się z nim umówiliśmy, zostanie przez nas uiszczona. Środki na koncie zostają zablokowane. Blokada zostaje zdjęta w momencie, w którym skorzystamy lub zrezygnujemy z usługi, która podległa preautoryzacji. Można zatem powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju zarezerwowanie środków na umówiony wcześniej cel.

Na czym polega preautoryzacja karty płatniczej?

W jaki sposób przebiega proces preautoryzacji? Jakie kroki należy wykonać, jeśli wymaga tego usługa, z której chcemy skorzystać? Otóż musimy podać dane dotyczące naszej karty, aby usługodawca mógł sprawdzić, czy nasze konto jest ważne i czy znajdują się na nim środki, które wystarczą do pokrycia usługi.

zobacz także:  Doradca ds nieruchomości – czym się zajmuje?

Jeżeli oba warunki zostaną spełnione, usługodawca za naszą zgodą dokona blokady określonej kwoty z naszego konta. Pieniądze te nie zostaną jednak pobrane do momentu, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie lub rezygnację z usługi. W przypadku rezygnacji zablokowana kwota z reguły przepada. W takiej sytuacji zostaje pobrana kwota za anulowanie usługi, która może stanowić tylko część, ale równie dobrze i całość preautoryzowanej kwoty.

Jeżeli nie chcemy rezygnować z usługi, lecz w dalszym ciągu zamierzamy z niej skorzystać, za pomocą zablokowanej wcześniej kwoty możemy zapłacić gotówką albo inną kartą. Otrzymamy wtedy wydruk, który będzie potwierdzał unieważnienie preautoryzacji.

Kiedy wymagana jest preautoryzacja karty płatniczej?

Przy jakiego rodzaju usługach spotkamy się z koniecznością preautoryzacji? Przede wszystkim, gdy korzystać będziemy ze stron zajmujących się rezerwacją. Może chodzić na przykład o wynajem samochodu lub rezerwację pokoju w hotelu. Preautoryzacja jest w takim wypadku jedynym stuprocentowym zabezpieczeniem gwarantującym usługodawcy, że nie będzie stratny dokonując naszej rezerwacji. Jeśli ostatecznie nie skorzystamy z usługi, kwota zostanie zatrzymana jako rekompensata poniesionej przez rezerwację straty.

zobacz także:  Odkryto nowe złoża gazu w Polsce. Kiedy ruszy wydobycie?

Na jak długo mogą być zablokowane środki?

Pieniądze na koncie mogą zostać zablokowane na 7 lub 14 dni. Zawsze zanim wyrazimy zgodę na preautoryzację możemy, a nawet powinniśmy, dowiedzieć się, jaki będzie czas oczekiwania na odblokowanie środków. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni trwać w niepewności.

Kwestia odblokowania środków ma też znaczenie, gdy nie wykorzystujemy jako płatności kwoty preautoryzowanej, lecz dokonujemy jej w inny sposób (bo, jak już wspomnieliśmy, możemy zapłacić inną kartą albo gotówką). Środki preautoryzowane otrzymamy wtedy z powrotem na konto, ale to tez nie nastąpi natychmiastowo. Nawet przez kilka dni możemy nie mieć dostępu do zablokowanej kwoty.

1 komentarz

  1. fiana pisze:

    Jak przeczytałam tytuł mówię – co to jest? Dopiero z treści dowiedziałam się, że to po prostu zablokowanie środków na koncie, na przykład przez hotel. Takie mądre słowa, że się człowiek gubi :p

Dodaj Twój komentarz