sobota, 12 października 2024
HotMoney

Sztabka złota – ile kosztuje, ile waży, czy można kupić?

Sztabki złota

Inwestowanie w złoto od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Traktowane jest jako te, które nigdy nie straci na wartości i może być dobrym zabezpieczeniem posiadanego majątku. Najlepszym rozwiązaniem byłoby nabycie sztabki złota – czy to możliwe? Ile kosztuje sztabka złota, ile ona waży?

Sztabki złota – charakterystyka

Jak wygląda sztabka złota wie praktycznie każdy. Jest ona podłużna i posiada kształt podobny do prostopadłościanu. Najczęściej sztabki składają się z czystego złota, o najwyższej próbie 999,9 lub jest wymieszana z innymi metalami. Mogą one występować w różnych rozmiarach i o różnej masie, z kolei ich cena zależy od kilu czynników. Metale szlachetne, szczególnie złoto od wieków traktowane są jako niezwykle cenne i często gromadzi się je na trudne czasy. W momencie kryzysu, gdy pieniądze i waluty tracą na znaczeniu i staje się bezwartościowe – złoto wciąż pozostaje cenne. Co więcej, każdy z nas może je nabyć.

Ile kosztuje sztabka złota?

Cena sztabek złota będzie zależała od kilku czynników – przede wszystkim od tego, jakie są aktualne notowania na światowym rynku. To sprawia, że jego wartość jest zmienna i trzeba na bieżąco śledzić aktualne dane. Inna sprawa, to rodzaj użytego złota – sztabka o próbie 999,9 będzie więcej kosztowała niż ta o próbie 585, która dodatkowo jest wymieszana z innymi metalami i nie jest to czyste złoto. Innym problemem to różnorodność względem wielkości oraz wagi, ponieważ w zależności od kraju czy mennicy, mogą być one inne. Najłatwiej jest jednak brać pod uwagę aktualną cenę za 1 gram złota i na tej podstawie wyliczyć ile będzie kosztowała sztabka o wybranych rozmiarach i wadze.

zobacz także:  Pożyczka odnawialna, co to jest?

Ile waży sztabka złota?

Waga sztabki złota może różnić się w zależności od kraju i mennicy – stosowane mogą być także inne miary. Najczęściej spotykana jest sztabka złota o wadze 400 uncji jubilerskich (1 uncja to 31,1 grama), co daje nam dokładnie 12,44 kg. Jest to międzynarodowe ustalenie, funkcjonujące pomiędzy bankami i instytucjami. Takie sztabki mają zazwyczaj próbę złota minimum 995.

Oczywiście na świecie jest zdecydowanie większa różnorodność i wiele krajów wytwarza sztabki złota w oparciu o metryczny system miar, najczęściej określany w gramach, przez można znaleźć sztabki o wadze: 1 g, 5 g, 10 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, a także o masie 1 kg.

Z ciekawostek: największa i najcięższa wytworzona sztabka złota znajduje się w Japonii w Muzeum Złota. Wytopiona została przez Mitsubishi Materials Corporation i waży dokładnie 250 kg, mając przy tym próbę 999,9.

Gdzie kupić sztabkę złota?

Inwestycja w złoto jest bardzo opłacalna i obecnie można znaleźć bardzo wiele punktów dających możliwość zakupu sztabek złota. Trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ dokonanie transakcji z niesprawdzonego i niepewnego źródła może okazać się oszustwem. Najczęściej zalicza się do nich sprzedaż sfałszowanych sztabek, które zamiast np. posiadać próbę złota 999,9, zostały one wymieszane z innymi metalami i ze 100 gramowej sztabki czystego złota robi się jej 40 gram, a resztę stanowi bezwartościowy metal, najczęściej wolfram (ma tę samą wagę co złoto).

zobacz także:  Zarobki w polskim seksbiznesie: ile zarabia prostytutka, ile tancerka go-go, a ile chłopak do towarzystwa?

Dlatego też należy korzystać ze sprawdzonych i pewnych punktów handlujących złotem. Najlepiej więc wybierać punkty Mennicy Polskiej lub Mennicy Skarbowej, które będą dla nas gwarancją bezpieczeństwa. Podstawową zasadą jest ostrożność, a dla pewności najlepiej wybierać tylko złoto najwyższej jakości (próby) i dokonanie zakupu u sprawdzonego dostawcy. Dodatkowo, złote sztabki mają znacznie większą wartość, niż biżuteria, która często produkowana jest z mieszaniny metali, co za tym idzie jej próba jest stosunkowo niska, więc i niewielkiej wartości.

komentarze 2

  1. nino pisze:

    Z jednej strony trzymanie oszczędności w postaci złota to dość pewne i bezpieczne rozwiązanie, z drugiej jednak jest to zamrożenie swojego kapitału. Złoto raczej nie straci na wartości, ale tez nie zyska tyle i mogą przynieść zysku dobrze zainwestowane pieniądze. Oczywiście trzeba brać pod uwagę ryzyko związane z inwestycjami.

  2. Leona pisze:

    Bałabym się trzymać taką sztabkę złota w domu. Chyba musiałabym mieć na to sejf, żeby czuć się bezpiecznie.

Dodaj Twój komentarz