piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Apple Pay, Google Pay i Blik – jak płacić telefonem?

Telefon w ręce

Widok osób płacących zbliżeniowo nikogo już nie dziwi, chociaż jeszcze kilka lat temu był czymś nowym, do czego wiele osób bało się przekonać. Teraz jest tak z płatnościami, które można zrealizować za pomocą telefonu. Okazuje się, że wcale nie trzeba mieć ze sobą portfela, by zapłacić za zakupy. Wystarczy mieć ze sobą smartfona, a to w obecnych czasach nic nadzwyczajnego. Jak więc działają takie usługi jak Google Pay, Apple Pay czy Blik?

Google Pay

Google Pay wcześniej było znane pod nazwą Android Pay. Jest to rodzaj płatności umożliwiający płacenie za usługi smartfonem z oprogramowaniem typu Android. Aby móc skorzystać z Google Pay należy mieć urządzenie obsługujące komunikację NFC. Czym ona jest? To technologia, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami. Z reguły występuje ona z modułami Bluetooth i WiFi. Cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, dlatego wykorzystywana jest w transakcjach bankowych. W Google Pay można „schować” zarówno karty debetowe, jak i kredytowe. Aplikacja staje się pewnego rodzaju portfelem wykorzystywanym podczas płatności. Współpracuje z nią wiele banków, w tym Nest Bank, Ing Bank Śląski, Alior Bank, mBank czy Getin Noble Bank. Aplikację wystarczy pobrać ze sklepu Google Play i dodać do niego karty. Płatność za usługi odbywa się poprzez zbliżenie telefonu do terminala, jak ma to miejsce w przypadku karty zbliżeniowej. Jeżeli płatność przekracza 50 zł, zostaniemy poproszeni o wpisanie PIN.

zobacz także:  Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Polsce? Warunki, ceny wynajmu samochodów w Polsce.

Apple Pay

Na podobnej zasadzie działa Apple Pay, jednak jest to aplikacja wykorzystywana wyłącznie w urządzeniach opartych o iOS, a nie Android. Aby móc z niej skorzystać należy podać dane karty debetowej lub kredytowej w aplikacji Wallet, która służy za wirtualny portfel. Płatności Apple Pay są przeznaczone dla posiadaczy iPhone’ów 6 wzwyż. Obsługiwane są już przez większość banków, w tym Alior Bank, Nest Bank, PEKAO SA czy mBank.

Blik

Blik to polski system płatności mobilnych, o czym niewiele osób wie. Umożliwia on płacenie w sklepach stacjonarnych, ale też internetowych. Za pomocą Blika można nawet wypłacić lub wpłacić gotówkę w bankomacie/wpłatomacie. Aby móc z tego skorzystać należy pobrać na telefon aplikację banku. Transakcja bowiem rozgrywa się między aplikacją a akceptantem, czyli np. sklepem.

Proces płatności za pomocą Blika przebiega dosyć sprawnie i jest zupełnie bezpieczny. Wystarczy mieć aktywną aplikację mobilną, która wygeneruje specjalny i co ważne, jednorazowy kod, który trzeba będzie wpisać do terminala tak jak PIN. O bezpieczeństwo szyfru nie trzeba się martwić, ważny jest on jedynie przez 2 minuty. Po upływie tego czasu należy wygenerować kolejny kod, jeśli nie dokonano płatności. Blik jest coraz szerzej dostępny. Współpracują z nim takie instytucje jak Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Inteligo, PEKAO SA, Credit Agricole, BGŻ BNP Paribas, a także wiele innych banków udostępniających swoje aplikacje mobilne.

zobacz także:  Koszty posiadania auta za granicą: ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Anglii, a ile przegląd, eksploatacja

1 komentarz

  1. zakupoholiczka pisze:

    Ja korzystam z blika, to moim zdaniem najlepszy sposób. Fajnie, że na coś takiego wpadli Polacy. to bezpieczny i bardzo wygodny sposób.

Dodaj Twój komentarz