piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Na czym polega okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Karty kredytowe i kobieta z zakupami

Jeśli regularnie spłacasz swoją kartę kredytową to wiesz, że nie musi się ona wiązać z dużymi opłatami. Wystarczy, że spłacasz swój dług wobec banku w określonym terminie czyli okresie bezodsetkowym. Ten artykuł wyjaśni ci na czym dokładnie polega ten okres i dlaczego jest pewien limit na karcie kredytowej.

Jak działa karta kredytowa?

Karty kredytowe mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Oczywiście są one najlepszym rozwiązaniem dla osób odpowiedzialnych, które umieją rozsądnie zarządzać swoimi finansami i wiedzą jak korzystać z karty kredytowej. Karta kredytowa jest kartą płatniczą, którą bank wydaje w ramach przyznanego limitu kredytowego. Karta ta nie jest w żaden sposób powiązana z kontem osobistym. Kiedy za zakupy płacimy kartą kredytową korzystamy nie z własnych pieniędzy tylko z pieniędzy banku. Inaczej mówiąc limit na karcie kredytowej jest kredytem udzielonym przez bank. Warto zaznaczyć, że jeśli będziemy z karty kredytowej korzystali nierozsądnie może nas to drogo kosztować.

zobacz także:  Podatki od nieruchomości: jaki podatek za dom, działkę, piwnicę czy komórkę lokatorską. Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości?

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej jest czasem kiedy możemy korzystać z nieoprocentowanego kredytu w karcie. Składa się na niego około 30 dni i jest to czas rozliczeniowy oraz tak zwany „grace period” czyli 24 dni, od daty upływu okresu rozliczeniowego. Na okres bezodsetkowy karty kredytowej możemy liczyć tylko wtedy kiedy spłacimy zadłużenie w terminie wyznaczonym przez bank. Jeśli jednak w trakcie użytkowania karty kredytowej okaże się, że wydatki przekroczyły możliwości i nie rozliczymy się z bankiem w terminie, wtedy bank naliczy odsetki także za okres, który do tej pory był wolny od odsetek. Wniosek z tego taki, że chwila zapomnienia na ile wydatków możemy sobie tak naprawdę pozwolić i już musimy spłacić kwotę znacznie wyższą niż ta, którą wydaliśmy.

Tym na co warto zwrócić uwagę jest także jest możliwość dokonywania transakcji za pośrednictwem karty czy też transakcji bezgotówkowych. W tym drugim wypadku bank może naliczyć nam odsetki za każdym razem kiedy wypłacimy pieniądze z bankomatu i to mimo tego, że korzystamy z okresu bezodsetkowego.

zobacz także:  Kredyt mieszkaniowy – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Jak spłacić kartę kredytową?

Jak już wspomniano, kiedy klient spłaca kartę kredytową w przewidzianym na to okresie, cały czas może korzystać z okresu bezodsetkowego. Co jednak w przypadku kiedy posiadacz karty nie może spłacić pełnej kwoty lub po prostu nie chce oddawać karty? Wtedy musi on spłacić tak zwaną kwotę minimalną, która wynosi 5% zadłużenia na karcie. Jeśli klient przed okresem zadłużenia spłaci minimalną kwotę, reszta pieniędzy zamieni się w oprocentowany kredyt, który będzie należało spłacić wraz z odsetkami. Odsetki będą dopisywane dopóki cała kwota kredytu nie zostanie spłacona. O wiele gorszy scenariusz jest jednak wtedy kiedy nie spłacimy nawet kwoty minimalnej. Wtedy oprócz regularnie naliczanych przez bank odsetek otrzymamy monit z prośbą o zwrot pożyczonej kwoty oraz zostaniemy obciążeni opłatą z tytułu niespłacenia karty. Dalsze działania banku to wypowiedzenie umowy kredytowej oraz windykacja.

Co pomoże w regularnym spłacaniu karty kredytowej?

Jesteśmy tylko ludźmi i może nam się zdarzyć, że zapomnimy po prostu spłacić kartę kredytową. Istnieje jednak coś takiego jak automatyczna funkcja spłaty, która jest dostępna we wszystkich oferowanych kartach kredytowych. Automatyczna spłata może dotyczyć zarówno kwoty minimalnej jak i całościowego zadłużenia. W pierwszym wypadku unikniemy monitów, a w drugim płacenia odsetek.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Październik 2019

Warto pamiętać, że warunkiem skorzystania z okresu bezodsetkowego karty kredytowej jest regularne spłacanie zadłużenia. Jeśli tego nie zrobimy kredyt z bardzo opłacalnego finansowo może zamienić się w poważne zadłużenie.

Dodaj Twój komentarz