środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Jak założyć konto w banku?

przypieczętowanie umowy uściskiem dłoni

Konto bankowe – trudno dzisiaj się bez niego obyć. Ale w jaki sposób je założyć? W dzisiejszych czasach mamy do wyboru kilka możliwości.

Jak założyć konto w oddziale banku?

Konto bankowe można założyć na kilka sposobów. Ten najbardziej podstawowy, a jeszcze do niedawna najpopularniejszy, to udać się po prostu w tym celu do oddziału banku. Dziś, w dobie powszechnego dostępu do internetu, coraz mniej klientów banków decyduje się na tę metodę, niemniej wciąż mamy możliwość zrobienia tego właśnie w ten sposób.

Rozwiązanie to wymaga od nas więcej wysiłku i zabiera więcej czasu, bo trzeba dotrzeć do oddziału i wystać swoje w kolejce, ale są i plusy. Bezpośredni kontakt z konsultantem umożliwia nam dopytanie o interesujące nas kwestie. Doradzi nam on też konto najlepiej dostosowane do naszych potrzeb i przygotuje niezbędne dokumenty. Trzeba przy tym dysponować dowodem osobistym, a czasami również drugim dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Jak założyć konto przez internet?

Zakładanie konta bankowego za pośrednictwem internetu jest obecnie najpopularniejszą metodą. Klienci banków z przekonaniem korzystają z dobrodziejstw technologicznego postępu i zakładają konta, nie ruszając się z domu. To duża wygoda oraz oszczędność czasu. W dodatku mamy wtedy możliwość porównania wielu różnych ofert bankowych, a sama aktywacja konta odbywa się zwykle w trybie ekspresowym.

zobacz także:  Jak zarobić na emeryturę? Jak inwestować, oszczędzać, by mieć wyższą emeryturę?

Jak założyć konto bankowe online? Należy wejść na stronę wybranego banku i wypełnić formularz. Będzie on wymagał podania danych takich jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres, dane kontaktowe, numer PESEL. Oprócz tego potrzebne będzie podanie serii, numeru i terminu ważności dowodu osobistego. Niektóre banki mogą wymagać dołączenia skanu albo zdjęcia obu stron dowodu osobistego albo innego dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość.

W pewnych przypadkach bank może chcieć też, żebyśmy przedstawili mu aktualny wyciąg z rachunku bankowego, skan polisy ubezpieczeniowej, zaświadczenie o adresie zameldowania czy wydany przez pracodawcę dokument potwierdzający uzyskiwanie przychodów.

Po wypełnieniu formularza należy, zaznaczając odpowiednie pole, potwierdzić zapoznanie się z numerem konta, wzorem umowy, a także tabelą opłat i prowizji. Potem wystarczy kliknąć opcję „wyślij”.

Oczywiście umowę trzeba zatwierdzić. Można to zrobić przy pomocy kuriera, który dostarczy nam umowę do podpisu w dwóch egzemplarzach. Inną metodą jest wykonanie przelewu. Chodzi o przelanie niedużej kwoty z konta założonego w innym banku na rachunek podany we wniosku. Czynność ta jest traktowana jako potwierdzenie danych oraz wyraz oświadczenia woli o zawarciu umowy. Przelana kwota zostanie nam zwrócona przez bank.

zobacz także:  Donald Tusk, co o nim wiemy? Krótka biografia i znalezione ciekawostki w sieci na temat Donalda Tuska

Drogą elektroniczną zostanie nadesłane potwierdzenie zawarcia umowy oraz numer klienta, który jest potrzebny do aktywacji bankowości internetowej.

Jak założyć konto przez infolinię?

Konto bankowe można też założyć przez infolinię. Procedura składania wniosku w tym wypadku polega na rozmowie telefonicznej z konsultantem, w czasie której przekażemy mu dane niezbędne do sporządzenia umowy. Oczywiście umowy nie możemy podpisać przez telefon – można to zrobić za pomocą kuriera albo bezpośrednio w oddziale banku.

1 komentarz

  1. Wika pisze:

    Teraz łatwo założyć konto w banku. Kiedyś trzeba było czekać w kolejce w oddziale aż ktoś cię obsłużył. Teraz kilka minut przez internet i już mamy rachunek.

Dodaj Twój komentarz