poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Ubezpieczenie turystyczne: ile kosztuje, kiedy warto wykupić ubezpieczenie, rodzaje ubezpieczeń dla turystów

Samochód na wakacjach

Wyjeżdżając za granicę w celach turystycznych, każdy z nas powinien pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Czy jest jednak ono takie konieczne? Ile kosztuje turystyczna polisa ubezpieczeniowa i na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Warto wiedzieć czym w ogóle jest ubezpieczenie turystyczne. Najprościej ujmując jest to szczególne ubezpieczenie na życie i zdrowie, z którego korzysta się w momencie wyjazdu za granicę kraju. Jego posiadanie zabezpiecza nas na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, jak pobyt w szpitalu, transport powrotny, zwrot kosztów wyjazdu czy choćby z racji dokonania zniszczeń lub gdy sami doznamy jakiegoś uszczerbku na zdrowiu lub mieniu.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

Wyjeżdżając za granicę, szczególnie w obrębie Europy funkcjonuje karta ubezpieczenia turystycznego (EKUZ), jednak pakiet, który obejmuje jest bardzo wąski i w razie wypadku, najczęściej trzeba liczyć się z dodatkowymi, często bardzo wysokimi opłatami. Jadąc dalej, poza obręb Europy, konieczne jest jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, który zapewni nam bezpieczeństwo, komfort, a także zaoszczędzi nasze pieniądze.

zobacz także:  Jakie kary za wyłudzenie odszkodowań z ubezpieczeń OC?

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Wiele osób się nad tym zastanawia, ale warto powiedzieć od razu – dodatkowe ubezpieczenie turystyczne jest bardzo przydatne z kilku powodów. Koszty jego posiadania nie są duże, a mogą zaoszczędzić nam późniejszych kłopotów. Trzeba pamiętać, leczenie za granicą to często wydatek rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych! Są to naprawdę ogromne kwoty, które mogą nas bardzo zaboleć, gdy postanowimy na  ubezpieczeniu zaoszczędzić. Dodatkowo takie ubezpieczenia posiadają często szereg dodatkowych opcji, nie tylko pomoc medyczną. Możemy dzięki temu otrzymać odszkodowanie za bagaż, transport do kraju, obejmuje też ubezpieczenie OC czy zwrot pieniędzy w momencie nieudanego wyjazdu wakacyjnego.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt dodatkowego ubezpieczenia turystycznego będzie zależał w znacznej mierze od kilku czynników, czyli: agencji ubezpieczeniowej, wybranego pakietu, długości pobytu zagranicznego, miejsca wyjazdu oraz celu podróży. Najtańsze ubezpieczenia zaczynają się już od kwot kilkunastu złotych. Opieka medyczna w USA czy innych krajach zazwyczaj jest droższa niż w Polsce, to czy jedziemy wypocząć czy planujemy ekstremalne wypady także będzie miało znaczenie. In dłuższy pobyt za granicą, im więcej będzie obejmował świadczeń, tym rzecz jasna będzie on nas więcej kosztował.

zobacz także:  Ubezpieczenie domu, mieszkania - na co trzeba zwrócić uwagę wybierając polisę?

Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając polisę ubezpieczeniową najlepiej patrzeć nie tylko na koszty podane przez firmę, ale i na to, co w sobie zawiera. Różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą być ogromne i mogą między. Warto też pamiętać o tym, że najtańsze, podstawowe pakiety zazwyczaj są też bardzo kiepskie i nie pokrywają w całości ewentualnych kosztów, które mogą iść w setki tysięcy. Pakiet, który będzie obejmowało ubezpieczenie także będzie miało znaczenie – podstawowe oferty często obejmują leczenie i ratownictwo, ale nie bagażu, ubezpieczenia OC czy Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) oraz innych dodatkowych rozwiązań.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Najlepiej kierować się naszymi potrzebami, tym co planujemy robić, a także jak bardzo jesteśmy zapobiegawczy. Ubezpieczenie turystyczne nie jest czymś, co na pewno zostanie przez nas wykorzystane, ale lepiej dmuchać na zimne. Najlepszym rozwiązaniem będzie zestawienie ofert ubezpieczeń turystycznych i porównanie ich, dzięki czemu będzie można wybrać taki pakiet, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom.

1 komentarz

  1. Amanda pisze:

    Zawsze przed wyjazdem zagranicznym wykupuję ubezpieczenie, nie warto ryzykować. Leczenie za granicą może się okazać strasznie drogie, a ubezpieczenie na kilka dni to nie jest aż tak wielki koszt.

Dodaj Twój komentarz