niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Co to jest NNW? Czy warto wykupić OC z NNW?

Kierowca samochodu

Gdy szukasz korzystnej oferty OC, ubezpieczalnie często oferują Ci NNW. Ta dodatkowa polisa nie kosztuje wiele, dlatego większość kierowców nawet jej nie sprawdzając, decyduje się na nią. Warto jednak wiedzieć, na czym polega i czy na pewno opłaca się ją wykupić.

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jest to inaczej polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest ona całkowicie dobrowolna i obejmuje ochroną zdrowie lub życie ludzkie. Z tego względu należy do grupy ubezpieczeń osobowych.

A na czym polega polisa NNW, która często oferowana jest wraz z obowiązkowym OC pojazdu? Chroni kierowcę oraz wszystkich pasażerów pojazdu, jeśli wypadek nastąpił w wyniku ruchu samochodu. Co istotne, NNW obejmuje wyłącznie liczbę pasażerów wskazanych w dowodzie rejestracyjnym auta. Jeśli więc w pojeździe pięcioosobowym przebywa sześć podróżujących, polisa NNW nie będzie dotyczyć jednego z nich, który przewożony jest wbrew przepisom.

A w jaki sposób określana jest suma środków wypłacanych z ubezpieczeniach w wyniku nieszczęśliwego wypadku? Procentowo określa się trwałe uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia i na tek podstawie obliczana jest wysokość odszkodowania.

zobacz także:  Ile kosztuje skok na bungee?

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Gdy polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków wykupowana jest razem z OC pojazdu, obowiązuje w sytuacji wypadku drogowego, podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu, przebywania w aucie w trakcie zatrzymania lub postoju, a nawet w czasie naprawy pojazdu na trasie jazdy. Dodatkowo, gdy pojazd jest zespolony bezpośrednio z przyczepą, NNW chroni pasażerów podczas jej załadowywania lub rozładowywania.

Jak widać, zakres polisy jest znacznie szerszy, niż mogłoby to wynikać z rozumienia terminu „ruch pojazdów”.

Istotną kwestią jest również to, że jeśli posiadasz także inne polisy, świadczenia wypłacane w ramach NNW kumulują się, dlatego dostaniesz środki z każdego ubezpieczenia. Co więcej, polisa ta nie musi być dołączana wyłącznie do OC. Może stanowić osobne ubezpieczenie.

A od czego zależy jej składka? Przede wszystkim od wysokości sumy ubezpieczenia, czyli najwyższej możliwej kwoty, którą możesz uzyskać w wyniku powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Komunikacyjne NNW zwykle wykupowane jest na 12 miesięcy, a więc na czas trwania OC i najczęściej wynosi ok. 50-100 zł. W umowie takiej polisy możesz spotkać się też z wyłączeniami, które określają, że w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, pieniądze nie zostaną wypłacone.

zobacz także:  Tesco, jak długo na polskim rynku? Dlaczego Polacy lubią kupować w Tesco?

Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków – kiedy opłaca się wykupić?

Jak już zostało to wspomniane, ubezpieczenia NNW kumulują się, dlatego za ten sam uszczerbek na zdrowiu możesz dostać pieniądze z różnych polis. Jednak dla wielu konsumentów jest to zbędny wydatek w sytuacji, gdy posiadają już inne ubezpieczenie. Kiedy opłaca się zdecydować na pakiet OC+NNW? Na pewno wtedy, gdy nie posiadasz żadnej innej polisy, ubezpieczenia na życie, które by Cię chroniło. W innym wypadku musisz już samodzielnie zadecydować, jak duży jest to koszt i czy chcesz go ponosić.

Dodaj Twój komentarz