poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Testy rakietowe Korei, Prawa Kobiet w Arabii Saudyjskiej… – przegląd 1 sierpień 2019

Mekka w Arabii Saudyjskiej

Korea Północna przeprowadza kolejne testy rakietowe. Tymczasem w Arabii Saudyjskiej wprowadzono nowelizacje prawa, które mogą pomóc podnieść status kobiet w tym kraju.

Zerowy PIT – można już składać oświadczenia

1 sierpnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych weszła w życie. To oznacza, że można już składać oświadczenia w sprawie zerowego PIT – zwolnienia od podatku dochodowego dla podatników do ukończenia 26. roku życia. Zwolnienie to ograniczone jest rocznym limitem kwotowym wynoszącym 85 tys. 528 zł.

USA grożą Chinom cłami

Mimo rozpoczęcia w tym tygodniu kolejnej tury negocjacji handlowych między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, prezydent USA Donald Trump zapowiedział na Twitterze, że 1 września nałoży kolejne 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld dolarów.

Negocjatorzy handlowi z obu krajów spotkali się w Szanghaju po serii wpisów Trumpa na Twitterze, w których oskarżał Chiny o niewywiązywanie się z obietnic i próbę zmiany zapisów umowy na swoją korzyść. Żadna ze stron nie podzieliła się informacjami o przebiegu rozmów, ani o tym, czy osiągnięto w ich wyniku jakieś postępy.

zobacz także:  Założenie strony internetowej - ile kosztuje własna domena, a ile hosting? Od czego zależy, ile kosztuje rejestracja domeny?

Korea Północna testuje rakiety

Korea Północna przetestowała swój nowy system rakietowy – wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Sam Kim Dzong Un nadzorował próbę wielkokalibrowego systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wystrzelone pociski, według informacji udzielonych przez północnokoreańskie siły zbrojne, przeleciały dystans około 250 km na wysokości około 30 km.

Była to już druga w ciągu ostatniego tygodnia próba uzbrojenia dokonana przez Koreę Północną. Przypadła na okres oczekiwań na wznowienie rozmów nuklearnych między Koręą Północną a Stanami Zjednoczonymi. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, przebywający obecnie w Bangkoku, oświadczył, że mimo koreańskich testów rakietowych jest gotowy, aby wznowić z Pjongjangiem negocjacje.

Więcej praw dla kobiet w Arabii Saudyjskiej

Oblicze Arabii Saudyjskiej powoli lecz konsekwentnie się zmienia. Mianowany w czerwcu 2017 roku na następcę tronu Muhammad ibn Salman realizuje swoją obietnicę zreformowania i modernizacji kraju. Oznacza to także rozszerzenie praw kobiet, pod wieloma względami traktowanych jak obywatele drugiej kategorii, i podniesienie ich statusu.

Już w zeszłym roku złagodzono pewne dotykające ich ograniczenia społeczne – zniesiono zakaz prowadzenia przez nie pojazdów, a także przyznano im wreszcie prawo do zasiadania na trybunach stadionów podczas meczów piłkarskich.

zobacz także:  Kto udzieli pożyczki zadłużonym? Oferta pożyczek pozabankowych bez BIK i KRD

Według wprowadzonych właśnie przepisów saudyjski paszport będzie musiał zostać wydany każdemu obywatelowi kraju, który o to wystąpi. To oznacza, że kobiety w wieku powyżej 21 lat nie będą już potrzebowały niczyjego pozwolenia na zagraniczną podróż. Otrzymały też prawo do zarejestrowania narodzin dziecka, małżeństwa lub rozwodu oraz do otrzymania oficjalnych dokumentów rodzinnych i kwalifikowania się jako opiekun nieletnich dzieci.

Znowelizowano też przepisy dotyczące zatrudnienia. Przyznano prawo do pracy wszystkim obywatelom bez względu na płeć, stopień niepełnosprawności i wiek.

Dodaj Twój komentarz