piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn? Czy opłaca zatrudniać się kobiety?

rozmowa kwalifikacyjna

Sytuacja kobiet na rynku pracy nie należy do najprostszych. Co jakiś czas podnosi się dyskusja odnośnie nierównych zarobków pomiędzy kobietami a mężczyznami na tych samych stanowiskach. To tego dochodzi niechęć ze strony pracodawców do zatrudniania młodych kobiet w tzw. okresie rozrodczym. Dlaczego mężczyźni są lepiej traktowani na rynku pracy? Czy rzeczywiście zatrudnianie kobiet jest tak ryzykowane?

Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn?

Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że mężczyźni są bardziej pracowici, bardziej wykształceni, a tym samym przyniosą ich firmie większe zyski i lepiej sprawdzą się na danym stanowisku. Takie podejście jest krzywdzące w stosunku do kobiet, które również mogą wykazać się dużą wiedzą, odpowiednimi kwalifikacjami oraz wyższym wykształceniem.

Drugą kwestią, bardzo często braną pod uwagę przez właścicieli firm jest to, że istniej duże prawdopodobieństwo, iż młoda kobieta w niedalekiej przyszłości zajdzie w ciąże, czego efektem będzie jej długa nieobecność w pracy.

zobacz także:  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne - jak działa, co można leczyć, a czego nie obejmuje?

Czy pracodawcy niezatrudniający kobiet mają rację?

Jeśli chodzi o wyższe kwalifikacje, czy pracowitość oraz inne tego rodzaju argumenty, to nie ma nawet o czym dyskutować, bo te cechy nie są w żaden sposób powiązane z płcią. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są pracowici i leniwi, mogą posiadać takie same kwalifikacje oraz wykształcenie. Jeśli pracodawca na starcie faworyzuje mężczyzn zakładając, że są pod tymi względami lepsi, to jest po prostu seksistą.

Trudno nie zgodzić się z tym, że dla małej firmy sytuacja, w której pracownica znika na kilka miesięcy może być trudna. Zatrudnienie pracownika na jej stanowisku na czas jej nieobecności jest zadaniem trudnym. Mało osób decyduje się na podjęcie pracy mając nad sobą widmo jej utraty za kilka lub kilkanaście miesięcy. Z drugiej jednak strony młode kobiety mają znacznie bardziej utrudniony dostęp do wielu stanowisk właśnie z tego powodu, nawet jeśli nie planują posiadania dzieci.

Czy opłaca się zatrudniać kobiety? Czy kobiety zarabiają mniej?

Zatrudnienie kobiety, która po pewnym czasie zachodzi w ciążę i najpierw idzie na zwolnienia lekarskie, a później urlop macierzyński, z punktu widzenia przedsiębiorcy jest mniej opłacalne niż zatrudnienie mężczyzny. Z drugiej jednak strony to przyszłe pokolenia mają pracować na nasz dobrobyt, emerytury itd., a ktoś musi je rodzić. Wiele kobiet w obawie o utratę pracy rezygnuje z posiadania dzieci, co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem w momencie, gdy tyle mówi się o kryzysie demograficznym w całej Europie.

zobacz także:  Ile płacimy za ubezpieczenia AC, OC auta? Jak wyglądają ceny AC i OC po podwyżkach?

Warto również zauważyć, że w dalszym ciągu kobiety zarabiają mniej od mężczyzn wykonując tę samą pracę i piastując te same stanowiska. Według badań przeprowadzonych parę lat temu w Polsce kobiety zarabiają mniej na każdym szczeblu. Największe różnice widoczne są na stanowiskach kierowniczych, natomiast najmniejsze wśród pracowników szeregowych.

komentarze 3

  1. feministka pisze:

    Mężczyźni po prostu boją się pracować z kobietami, bo są od nich lepsze, bardziej wydajne i wielozadaniowe 🙂

  2. kobieta pisze:

    czekam na te czasy, kiedy w końcu kobiety będą traktowane w pracy tak, jak mężczyźni. chodzi mi zwłaszcza o wynagrodzenie, ale i wiarę w takiego pracownika, powierzanie mu odpowiedzialnych zadań.

  3. zbulwersowana pisze:

    Szkoda tylko, że wszelkie badania wykazują, że kobiety są częściej bardziej kompetentne, kreatywne i odpowiedzialne w życiu zawodowym od mężczyzn. To poniżające, że wykonując tę samą pracę, często zarabiają mniej.

Dodaj Twój komentarz