środa, 29 maja 2024
HotMoney

Przelew Sorbnet ile kosztuje i czym jest?

Człowiek przy komputerze

Robiąc przelew na rachunku możemy skorzystać z kilku systemów rozliczeń oferowanych przez banki. Jednym z nich jest system Sorbnet. Czym on jest? Jak działa? Ile kosztują przelewy tym systemem? Kiedy warto z niego korzystać?

Czym jest Sorbnet?

Sorbnet to inaczej system rozrachunkowy, który został wprowadzony przez Narodowy Bank Polski. Działał on w latach 1996-2013. Od 2013 roku funkcjonuje jego następca – Sorbnet2, który właściwie niczym się nie różni od swojego poprzednika. System ten służy przede wszystkim przy przelewach wysokokwotowych i działa w czasie rzeczywistym. To znaczy, że przelewane środki przekazywane są na wybrane konto osobiste lub firmowe w czasie od kilkunastu minut do maksymalnie godziny – tym samym Sorbnet zaliczany jest to przelewów błyskawicznych.

Ile kosztuje przelew Sorbnet?

Sorbnet ma jedną dość poważną wadę, a jest nią wysokość opłaty za wykonany przelew. Aby działał on prawidłowo i szybko, konieczne są specjalistyczne technologie, a to pochłania sporo kosztów na jego utrzymanie. Cena jednorazowego przelewu ustalona jest według cennika i różne banki mają różne kwoty. W ten sposób za przelew Sorbnet zapłacimy w:

  • ING Bank Śląski – 35 zł przy kwocie do 1 mln oraz 10 zł za kwoty powyżej
  • PKO BP – 35 zł przy kwocie do 1 mln i 10 zł powyżej tej wysokości
  • Alior Bank – to 32 zł do 1 mln, a powyżej
  • mBank – 35 zł dla klientów indywidualnych, 40 zł dla kont firmowych
  • Nest Bank – 35 zł
  • Getin Bank – to 20 zła do 1 mln, powyżej opłata wynosi 5,99
  • T-mobile Usługi bankowe – 35 zł do 1 ml i 20 zł w przypadku kwoty wyższych
  • Santander Consumer Bank – 20 zł przy kwotach do 1 mln, 15 za kwoty powyżej, przy przelewach w placówce banku jest to 30 zł za polecenie przelewu, plus opłata dodatkowa 40 zł (płaci się 70 zł w przypadku kwot poniżej 1 mln)
zobacz także:  Czym jest płynność i nadpłynność finansowa?

Korzystanie z usługi SORBNET nie jest jak widać tanie, system ten najlepiej sprawdza się w przypadku dużych przelewów, które zazwyczaj dotyczą transakcji z konta dla firm, ale nie tylko. Przy przelewach powyżej 1 mln zł, realizowanie przelewów za pomocą SORBNET jest obowiązkowe.

Jak szybko idzie przelew Sorbnet?

Przelew za pomocą systemu Sorbnet zaliczany jest to rodzaju błyskawicznych (RTGS – Real Time Gross Settlement), to znaczy, że czas realizacji między zleceniem przelewu, a jego otrzymaniem jest bardzo krótki. Wszystko jednak będzie zależało od banku i jego systemu działania, zazwyczaj jednak odbiorcy otrzymują pieniądze maksymalnie w ciągu godziny. Co istotne, usługa działa tylko w dni robocze, jeżeli więc nada się przelew w piątek po godzinie 16, może on dotrzeć dopiero w poniedziałek.

Jaką walutę obsługuje system Sorbnet?

Chcąc przelać pieniądze tym systemem, należy pamiętać, że Sorbnet obsługuje wyłącznie polską walutę. Jeżeli więc planujemy przelać duże kwoty w innej walucie i w naj najkrótszym czasie, trzeba znaleźć inne rozwiązanie, np. TARGET 2, albo z SEPA.

1 komentarz

 1. sorbnet pisze:

  Ciekawe rozwiązanie ale faktycznie bardzo drogie. Nie rozumiem tylko dlaczego w przypadku transakcji powyżej miliona złotych jest ono obowiązkowe?

Dodaj Twój komentarz