wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Przelew ekspresowy, czy możliwy jest zawsze natychmiastowy przelew do odbiorcy?

Pieniądze na komputerze

Jeżeli bardzo zależy nam na czasie i chcemy by przekazane pieniądze dotarły do odbiory w jak najkrótszym czasie, zazwyczaj decydujemy się na wykonanie przelewu ekspresowego. Jak szybko idzie taki przelew? Czy zawsze jest on natychmiastowy?

Jak wykonać przelew ekspresowy?

Robiąc przelewy najczęściej wykorzystujemy do tego celu standardowy przelew ELIXIR, który działa na zasadzie otwarcia sesji wychodzących i przechodzących. Gotówka w tym systemie w najlepszym razie na koncie odbiorcy pojawi się następnego dnia, w najgorszym, w ciągu 2 – 3 dni. Oczywiście najłatwiej mają osoby, które dokonują przelewów w obrębie jednego banku – tutaj przekaz gotówki może nastąpić już w ciągu kilku godzin.

Jeżeli jednak nie chcemy ryzykować, wówczas banki oferują nam kilka możliwości przelewów natychmiastowych. Zalicza się do nich Expres ELIXIR, Blue Cash oraz SORBNET2. Czym się wyróżniają i kiedy można je wykonać?

Expres ELIXIR – jak działa?

Expres ELIXIR to alternatywa dla standardowego przelewu, która dostępna jest w większości najpopularniejszych banków. Pozwala on na dokonanie przelewu już w ciągu kilkunastu sekund od momentu przekazania zlecenia. Za system ten odpowiada Krajowa Izba Rozliczeń i pomija ona całkowicie sesje wchodzące i wychodzące. Jakie są ograniczenia? Za pomocą Expres ELIXIR można dokonywać przelewów tylko w walucie polskiej i tylko do kwoty 100 tys. zł (w zależności od banku, limity są inne). Dodatkowo zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą być członkami systemu Expres ELIXIR. Przelew ten kosztuje też więcej od standardowego, a cenniki ustalają banki.

zobacz także:  Ile zapłacisz za paszport, czyli ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Blue Cash – co to jest?

System przelewów Blue Cash to kolejny sposób na natychmiastowy przekaz pieniędzy. Oferuje ją firma Blue Media S. A. i posiada pełną zgodę NBP do takiej działalności. Tak jak w przypadku Expres ELIXIR, Blue Cash działa niezależnie od ustalonych sesji, a przelew następuje w ciągu kilkunastu minut od momentu przekazania zlecenia. Firma posiada konta w kilkunastu bankach i na tej podstawie jest pośrednikiem pomiędzy nimi. I tutaj konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty, która zazwyczaj nie przekracza kilku złotych. Ma to także swoje ograniczenia jeżeli chodzi o wysokość gotówki, jaką w ten sposób można przekazać. Trzeba też pamiętać, że Blue Cash nie jest dostępny w każdym banku.

SORBNET2 – kiedy warto?

To ostatnia propozycja szybkiego przelewu, która jednak już na wstępie ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim SORBNET2 został stworzony do natychmiastowych przelewów wysokokwotowych, czyli takich powyżej 100 tys. zł, a w przypadku tych powyżej 1 mln, SORBNET2 jest wręcz obowiązkowy. Cena za przelew uzależniona jest z kolei od tego jak wysoki będzie przelew. Samo dostarczenie zlecenia nie trwa dłużej niż kilka minut, jako że działa on w sposób ciągły, ale najpóźniej może on dotrzeć do odbiorcy dnia następnego (np. jeżeli przelew nastąpi późno w nocy). Za jego pomocą można wykonywać wyłącznie przelewy w walucie polskiej.

zobacz także:  Rozwód: ile kosztuje, kto ponosi koszty rozwodu?

Czy przelewy natychmiastowe zawsze są natychmiastowe?

W większości przypadków tak – przelewy natychmiastowe dają możliwość przekazania środków pieniężnych już w ciągu kilku minut, maksymalnie w ciągu jednego dnia. Zdarza się jednak, że trzeba trochę poczekać, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że banki działają jedynie w dni powszednie. Jeżeli dokonamy więc przelew w dzień wolny, zostanie on zrealizowany dopiero w najbliższy dzień roboczy. Oczywiście wiele będzie zależało od tego, jak księgują banki i w jakim trybie pracują.

Dodaj Twój komentarz