poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney
oszczednosci-w-domowym-budzecie-jak-oszczedzac

W niektórych miesiącach ledwo wystarcza nam na opłacenie czynszu, a co dopiero na przedmioty codziennego użytku i zaspokojenie podstawowych potrzeb. Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieją skuteczne sposoby na oszczędzanie? Co zrobić, aby zaoszczędzić w domowym budżecie?

Jak oszczędzać pieniądze w budżecie domowym?

Lista comiesięcznych wydatków jest bardzo długa… Wydajemy na czynsz, prąd, wodę, spłacamy raty kredytu hipotecznego lub po postu wydajemy na przedmioty codziennego użytku. Czy istnieje sposób na oszczędzanie w domowym budżecie? Jednym ze sposobów jest zrobienie listy wszystkich wydatków i jej rygorystyczne przestrzeganie. Niestety te rozwiązanie nie zawsze okazuje się skuteczne…

Jeśli chcemy odłożyć na konkretny cel, możemy także skorzystać z kalkulatora oszczędzania, który pozwoli nam ocenić, w jakim czasie jesteśmy w stanie odłożyć określoną sumę pieniędzy. Możemy też zacząć oszczędzać na najprostszych czynnościach…

Jak zaoszczędzić na jedzeniu?

Przede wszystkim, żeby zaoszczędzić na jedzeniu, musimy gotować sami. Posiłki na mieście, w restauracjach lub innych punktach gastronomicznych, są dużo droższe niż te przygotowane w domu. Gdy wybieramy się na zakupy spożywcze, powinniśmy przygotować sobie listę produktów, które musimy kupić. Jeśli będziemy trzymać się tej listy, nie wydamy na inne, niepotrzebne produkty. Warto także przeglądać gazetki promocyjne, które dostępne są m.in. na stronach internetowych większych sklepów, takich jak Lidl, Aldi czy Biedronka. W gazetkach znajdziemy aktualne promocje danych produktów, dzięki którym uda nam się zaoszczędzić na codziennych wydatkach związanych z jedzeniem.

zobacz także:  Kredyt dla młodych małżeństw szansą na własne lokum - zobacz warunki przyznania kredytu

oszczednosci-w-domowym-budzecie

Oszczędzanie na samochodzie

Posiadanie samochodu jest bardzo kosztowne. Wydajemy nie tylko na paliwo i obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale także na przegląd i ciągłe naprawy. Jednym ze sposobów na oszczędzanie w domowym budżecie jest zmiana ubezpieczenia OC samochodu na tańsze. Ubezpieczyciele oferują coraz to korzystniejsze oferty, chcąc przyciągnąć do siebie nowych klientów. Wystarczy sprawdzić kilka porównywarek ubezpieczeń OC, aby dowiedzieć się, czy na rynku nie ma korzystniejszej oferty niż ta, którą aktualnie posiadamy. Oszczędzać można także na eksploatacji samochodu, np. wrzucając wyższy bieg, niejednokrotnie możemy zmniejszyć zużycie paliwa.

Jak zaoszczędzić na wakacjach?

Po ciężkiej pracy, przychodzi moment na zasłużony urlop. Każdy z nas chciałaby wyjechać gdzieś przynajmniej na kilka dni i odpocząć. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na wakacje all inclusive z biurem podróży. Tańszym sposobem na spędzenie wakacji jest organizacja urlopu na własna rękę. Można spędzić go pod namiotem, na przykład na Mazurach lub w Bieszczadach lub kupić tanie bilety lotnicze i polecieć gdzieś na kilka dni poza sezonem. Aby zaoszczędzić na lotach, należy regularnie sprawdzać oferty tanich przewoźników i nie zwlekać z kupnem biletów lotniczych.

zobacz także:  Koszty okołokredytowe – marże, prowizje, ubezpieczenia

Jak oszczędzać na prądzie?

Oszczędzać można na wszystkim, nawet na prądzie… i oczywiście nie chodzi o to, abyśmy siedzieli przy świecach. Wystarczy, że będziemy rozsądnie korzystać z dużego AGD i np. nie robić prania na 4 koszulki, a także nie uruchamiać zmywarki dla umycia kilku talerzy. Warto także unikać pozostawiania urządzeń w trybie czuwania. Nawet mała dioda, świecąca na telewizorze, może pobierać sporą ilość prądu.

Dodaj Twój komentarz