poniedziałek, 29 maja 2023
HotMoney

Program Maluch+, Ropa naftowa odrabia straty

dziecko bawi się w żłobku

Rząd planuje kolejną edycję programu Maluch+. Tymczasem ropa naftowa zaczyna odrabiać straty spowodowane atakami na saudyjskie rafinerie.

Maluch+

Jak poinformowała minister Bożena Borys-Szopa, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, rząd zamierza przeznaczyć w 2020 roku 400 mln zł na realizację kolejnej edycji programu Maluch+, w ramach którego finansowo wspierane jest tworzenie i utrzymanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.

Jak dotąd w ramach programu powstało około 30 tys. miejsc żłobkowych. Opieka żłobkowa wciąż jednak nie funkcjonuje w więcej niż połowie gmin. Obecnie żłobki i równorzędne formy opieki funkcjonują w ponad 40% gmin, co stanowi znaczą poprawę względem stanu sprzed 4 lat, kiedy to wskaźnik ten wynosił 28%, nadal jednak jest wiele do zrobienia.

Środki z przyszłorocznej edycji programu mają być przekazywane w ramach 3 modułów. Pierwszy dotyczy samorządów, gdzie nie ma jeszcze opieki żłobkowej – zaplanowano do 3 mln zł dofinansowania. Drugi moduł dotyczy miejsc, gdzie żłobki działają – tu kwota wsparcia zostanie zwiększona z 30 do 33 tys. zł na dziecko, przewiduje się też możliwość wparcia w wysokości 5 tys. zł dla opiekunów dziennych. Nowością ma być trzeci moduł, przeznaczony dla firm i instytucji, które chcą uruchomić żłobki przyzakładowe.

Podwyżki dla pracowników sanepidu

Jarosław Pinkas, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, poinformował, że od 1 stycznia 2020 roku wszyscy pracownicy inspekcji sanitarnej otrzymają podwyżki w wysokości 500 zł. Jest to podwyżka netto na każdy etat przeliczeniowy. Oprócz tego każdy pracownik otrzyma 1000 zł nagrody jubileuszowej z okazji stulecia istnienia służb sanitarnych.

Ropa odrabia straty

Ropa naftowa odrabia straty na giełdzie w USA po spadku notowań od 23 września o 8,6%. Teraz zdrożała o ponad 1,2%. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na nowojorskiej giełdzie paliw NYMEX po zwyżce ceny o 1,25% jest wyceniana po 54,29 USD. Ropa Brent w dostawach na listopad na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe po wzroście notowań o 0,82% jest wyceniana po 59,37 USD za baryłkę. Z niezależnego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw wynika, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy zniżkowały o 5,9 mln baryłek.

Tymczasem w Arabii Saudyjskiej trwa przywracanie produkcji ropy naftowej do normalnego poziomu po ataku na dwie największe rafinerie należące do koncernu Aramco, do którego doszło 14 września.

Stopy procentowe

Na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że w dalszym ciągu w Polsce stopa referencyjna wynosić będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Obecne stopy procentowe znajdują się na najniższym poziomie w historii.

Zostały one obniżone ponad cztery lata temu, w marcu 2015, co oznacza, że jest to najdłuższy w historii okres stabilizacji stóp procentowych. Kolejne i ostatnie już w tym roku dwudniowe spotkanie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 3-4 grudnia.

Dodaj Twój komentarz