poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Program Maluch+, Ropa naftowa odrabia straty

dziecko bawi się w żłobku

Rząd planuje kolejną edycję programu Maluch+. Tymczasem ropa naftowa zaczyna odrabiać straty spowodowane atakami na saudyjskie rafinerie.

Maluch+

Jak poinformowała minister Bożena Borys-Szopa, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, rząd zamierza przeznaczyć w 2020 roku 400 mln zł na realizację kolejnej edycji programu Maluch+, w ramach którego finansowo wspierane jest tworzenie i utrzymanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.

Jak dotąd w ramach programu powstało około 30 tys. miejsc żłobkowych. Opieka żłobkowa wciąż jednak nie funkcjonuje w więcej niż połowie gmin. Obecnie żłobki i równorzędne formy opieki funkcjonują w ponad 40% gmin, co stanowi znaczą poprawę względem stanu sprzed 4 lat, kiedy to wskaźnik ten wynosił 28%, nadal jednak jest wiele do zrobienia.

Środki z przyszłorocznej edycji programu mają być przekazywane w ramach 3 modułów. Pierwszy dotyczy samorządów, gdzie nie ma jeszcze opieki żłobkowej – zaplanowano do 3 mln zł dofinansowania. Drugi moduł dotyczy miejsc, gdzie żłobki działają – tu kwota wsparcia zostanie zwiększona z 30 do 33 tys. zł na dziecko, przewiduje się też możliwość wparcia w wysokości 5 tys. zł dla opiekunów dziennych. Nowością ma być trzeci moduł, przeznaczony dla firm i instytucji, które chcą uruchomić żłobki przyzakładowe.

zobacz także:  Prognozy cen złota na 2020 – wzrost popularności złota inwestycyjnego

Podwyżki dla pracowników sanepidu

Jarosław Pinkas, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, poinformował, że od 1 stycznia 2020 roku wszyscy pracownicy inspekcji sanitarnej otrzymają podwyżki w wysokości 500 zł. Jest to podwyżka netto na każdy etat przeliczeniowy. Oprócz tego każdy pracownik otrzyma 1000 zł nagrody jubileuszowej z okazji stulecia istnienia służb sanitarnych.

Ropa odrabia straty

Ropa naftowa odrabia straty na giełdzie w USA po spadku notowań od 23 września o 8,6%. Teraz zdrożała o ponad 1,2%. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na nowojorskiej giełdzie paliw NYMEX po zwyżce ceny o 1,25% jest wyceniana po 54,29 USD. Ropa Brent w dostawach na listopad na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe po wzroście notowań o 0,82% jest wyceniana po 59,37 USD za baryłkę. Z niezależnego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw wynika, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy zniżkowały o 5,9 mln baryłek.

Tymczasem w Arabii Saudyjskiej trwa przywracanie produkcji ropy naftowej do normalnego poziomu po ataku na dwie największe rafinerie należące do koncernu Aramco, do którego doszło 14 września.

zobacz także:  Co to jest popyt? Co to jest podaż? Przykłady

Stopy procentowe

Na październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że w dalszym ciągu w Polsce stopa referencyjna wynosić będzie 1,5%, lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Obecne stopy procentowe znajdują się na najniższym poziomie w historii.

Zostały one obniżone ponad cztery lata temu, w marcu 2015, co oznacza, że jest to najdłuższy w historii okres stabilizacji stóp procentowych. Kolejne i ostatnie już w tym roku dwudniowe spotkanie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 3-4 grudnia.

Dodaj Twój komentarz