wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Bezpieczeństwo kryptowalut

Kryptowaluty dają wysoką stopę zwrotu, ale są równie podatne na cyberataki. W jaki sposób zabezpieczyć zebrane fundusze?

Kryptowaluty dają wysoką stopę zwrotu, ale są równie podatne na cyberataki. Cyberprzestępcy wykorzystują trwającą popularność bitcoina, aby oszukać potencjalne ofiary i ukraść ich cyfrowe pieniądze. Ujawniły to badania przeprowadzone przez firmę Barracuda, dostawcę rozwiązań bezpieczeństwa w chmurze. Co najmniej 7000 osób straciło ponad 80 milionów dolarów w oszustwach kryptowalutowych między październikiem 2020 r. a marcem 2021 r., co stanowi wzrost o 1000% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Hakerzy blockchain celują nie tylko w posiadaczy kryptowalut, ale także w giełdy kryptowalutowe. Badanie Atlas VPN wykazało, że aktywa cyfrowe o wartości 3,78 miliarda dolarów zostały skradzione w ramach 122 ataków w 2020 roku. W sierpniu 2021 roku grupa hakerów ukradła 613 milionów dolarów w monetach cyfrowych z platformy wymiany tokenów Poly Network. Co prawda firma twierdzi, że hakerzy stojący za tym napadem zwrócili już prawie połowę skradzionych tokenów, ale w świecie kryptowalut nie ma żadnych gwarancji.

Jak działają hakerzy?

Wartość bitcoina wzrosła o prawie 400 procent w okresie od października 2020 r. do kwietnia 2021 r. Zwiększyły się ataki hakerskie z wykorzystaniem e-maili.

zobacz także:  Zerwanie lokaty – czy można liczyć na zysk?

Warto zauważyć, że cyfrowy format kryptowalut sprawia, że mają one charakter zdecentralizowany i nie podlegają żadnym regulacjom. Tym samym waluta ta stała się wyborem dla cyberprzestępców. Hakerzy wykorzystują bitcoin, aby uzyskać zapłatę w atakach wymuszenia. Ofiary otrzymują wiadomość e-mail, w której zawarta jest informacja o posiadaniu przez cyberprzestępców kompromitujących filmów i informacji na temat właściciela skrzynki pocztowej. Grożą, że materiały zostaną upublicznione, jeśli ofiara nie zapłaci.

Hakerzy personalizują fałszywe e-maile, aby nakłonić ofiary do zakupu bitcoinów. Namawiają do przekazania kryptowaluty nieistniejącym organizacjom charytatywnym lub do opłacenia faktury.

Portfel kryptowalutowy

Waluty cyfrowe, takie jak bitcoin, ethereum czy dogecoin, są przechowywane w tak zwanym portfelu kryptowalutowym. Można uzyskać do niego dostęp za pomocą prywatnego klucza, czyli kryptowalutowego odpowiednika bezpiecznego hasła. Ta forma zabezpieczeń może pomóc ci w decyzji, w jakie kryptowaluty inwestować.

Portfel kryptowalutowy przechowuje klucze prywatne, które dają użytkownikowi dostęp do jego cyfrowych walut, pozwalając na wysyłanie i odbieranie kryptowalut takich jak bitcoin i ethereum. Monety są przechowywane na blockchainie, a klucz prywatny jest wymagany do autoryzacji transferów do portfela innej osoby.

zobacz także:  Śmierć kredytobiorcy - czy kredyt przepada? Kto dziedziczy kredyt?

Istnieją różne rodzaje portfeli kryptowalutowych, które spełniają wiele wymagań w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i dostępności.

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Mobilny portfel kryptowalutowy jest niezbędnym narzędziem dla tych, którzy aktywnie handlują kryptowalutami. Działa on jako aplikacja na smartfonie, przechowując klucze prywatne i pozwalając płacić za rzeczy oraz handlować monetami za pomocą telefonu.

E-portfele lub portfele internetowe przechowują klucze prywatne na serwerze, które są kontrolowane przez stronę trzecią. Organizacje prowadzące stronę internetową mogą uzyskać dostęp do twoich kluczy prywatnych, zyskując w ten sposób całkowitą kontrolę nad zebranymi funduszami. Zazwyczaj są one mniej bezpieczne.

Portfele stacjonarne przechowują klucze prywatne na dysku twardym lub SSD twojego komputera. Są one bardziej bezpieczne niż portfele internetowe i mobilne, ponieważ nie polegają na osobach trzecich w zakresie danych i są trudniejsze do kradzieży.

Portfel papierowy lub portfel offline to wydrukowana kartka papieru, która zawiera twoje klucze prywatne i kody QR. Są one używane do ułatwienia transakcji kryptowalutowych i uznane za najbezpieczniejsze.

Portfel sprzętowy przechowuje klucze prywatne w bezpiecznym urządzeniu fizycznym. Jest to jeden z najlepszych sposobów na ochronę kryptowaluty. Co więcej, są one odporne na wirusy komputerowe, dzięki czemu kradzież monet przez hakerów jest praktycznie niemożliwa.

zobacz także:  Bitcoin, jak zacząć? Co to jest bitcoin?

Zasady bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo portfeli zależy od tego, jak użytkownik nimi zarządza. Największym zagrożeniem dla zebranych walut, jest utrata klucza prywatnego. Portfele online są najłatwiejsze do skonfigurowania i użytkowania, ale są również najbardziej podatne na ataki cybernetyczne. Jednym ze sposobów zabezpieczenia kryptowaluty jest użycie portfela offline zamiast online.

Portfele offline mogą być obsługiwane zarówno przez komputer, telefon komórkowy, jak i specjalnie zaprojektowany sprzęt. Jednakże, jeśli korzystasz z portfela offline, upewnij się, że włączyłeś wiele poziomów uwierzytelniania, zanim będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich zasobów kryptowalut.

komentarze 2

  1. Alo pisze:

    Krypto są bezpieczne, ale złą renomę robią im osoby, które się na tym nie znają i sieją ferment. Normalna inwestycja, jak się umie to się zyska, jak nie to się straci, Co tu więcej pisać?

  2. Wojciech Wojtowicz pisze:

    Bezpieczeństwo kryptowalut jest akurat na najwyższym poziomie, problem jest, że ludzie mogą pobrać wirusa lub zrobić coś źle i stracić środki.

Dodaj Twój komentarz