piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Ile kosztuje porada prawna w sprawie rozwodu? Koszty pomocy prawnej w czasie rozwodu

Para biorąca rozwód

Rozwody są istną plagą w naszym kraju, a liczba spraw w sądzie z roku na rok tylko rośnie. To dużo nerwów i emocji, ale też o kosztów. Chcąc wziąć rozwód trzeba się do tego przygotować, a w tym przypadku najczęściej sięgamy po pomoc prawną, która ma nam ułatwić przejście przez cały proces. Ile jednak taka pomoc będzie nas kosztować?

Ile kosztuje rozwód w Polsce?

Warto zacząć od pytania podstawowego, czyli ile właściwie kosztować będzie nas wzięcie rozwodu. Na wstępie warto od razu powiedzieć, że nie jest to mała kwota. Wiązać się to będzie z kosztami stałymi, które ponosi każdy wnoszący pozew o rozwód do sądu i kosztami okazjonalnymi, to jest takich, które mogą, choć nie muszą się pojawić. Do tego można także doliczyć koszty związane z profesjonalną pomocą prawną, jeżeli na taką się zdecydujemy.

Do kosztów stałych zalicza się opłata od pozwu (600 zł). Jeżeli jednak do wniosku dołączamy dodatkowe wnioski, opłata rośnie, jak w przypadku podziału majątku (1000 zł) jeżeli nie ma zgody między małżonkami lub jest (350 zł), a także prośba o eksmisję małżonka (200 zł). Do tego trzeba też doliczyć koszty związane z dokumentacją, jak wydanie odpisów aktu małżeństwa (22 zł). Minimalna kwota złożenia pozwu to więc 622 zł, maksymalna to nawet ta powyżej 1800 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje nabijanie klimatyzacji w Krakowie, Warszawie...?

Koszty okazjonalne mogą być wymagalne po zakończeniu postępowania rozwodowego lub w jego trakcie (koszty stawiennictwa świadków, wywiadu środowiskowego czy dla biegłych). I rzecz jasna są jeszcze koszty związane z pomocą prawną.

Ile kosztuje pomoc prawna przy rozwodach?

Według podstaw prawnych, minimalna stawka dla radców prawnych i adwokatów w sprawach o rozwód to kwota 720 złotych, jednak tak naprawdę ceny mogą kształtować się bardzo różnie w zależności od kancelarii, miejsca zamieszkania czy zawiłości sprawy. Różnice mogą być widoczne nawet wewnątrz jednej kancelarii, gdzie inaczej liczy się pracę doświadczonego prawnika, a inaczej aplikanta czy absolwenta studiów prawniczych bez aplikacji. Prawnicy zazwyczaj ustalają stawki godzinowe, które później sumują się na konkretną kwotę do zapłaty. Koszty pomocy prawnej mogą być więc różne i zazwyczaj zaczynają się od 1,5 tys.zł w najtańszym wariancie. Bardziej skomplikowane sprawy i bardziej prestiżowe kancelarie mogą policzyć znacznie więcej.

Kto ponosi koszty za sprawę rozwodową?

Kwoty nie wyglądają najkorzystniej, ale w zależności od wyników sprawy rozwodowej, zapłatę może ponieść albo strona przegrywająca sprawę albo obie strony po połowie. W przypadku wygranego procesu, osoba przegrywające jest zobowiązana do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, czyli kosztów wynagrodzenia adwokata czy radcy prawnego, choć zazwyczaj jest to zwrot w wysokości przyjętej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (720 zł). Jeżeli koszt pomocy prawnej był wyższy, resztę musi zapłacić strona, która wynajęła danego adwokata. Co ważne, na wstępie każdy samodzielnie ponosi koszty i dopiero na końcu sąd może zarządzić całkowity lub częściowy zwrot stronie, która wygrała.

zobacz także:  Zaliczka a zadatek – czym się różnią?

Czy da się uniknąć opłat za rozwód i pomoc prawną?

To zależy od sytuacji materialnej osoby, a jeżeli ta jest bardzo zła, można spróbować wnieść do sądu prośbę o zwolnienie z ponoszenia kosztów sądowych, a także prośbę o przydzielenie radcy prawnego lub adwokata z urzędu, co rzecz jasna będzie dla nas dużą oszczędnością. Inny sposób, to pomoc prawna udzielana online – w ten sposób można postarać się o profesjonalną poradę, która także będzie płatna, jednak wyniesie nas mniej niż w przypadku wsparcia ze strony tradycyjnej kancelarii. Dodatkowo, tego typu usługi cieszą się coraz większą popularnością.

komentarze 3

  1. powód pisze:

    To straszne ile może kosztować zakończenie nieudanego związku. Najgorsze jest to, że sprawy rozwodowe mogą się ciągnąć latami, jeśli któraś ze stron jest uparta…

  2. good wife pisze:

    Lepiej dobrze zastanowić się nad ślubem, skoro ta uroczystość tyle kosztuje, a potem jeszcze bierze się kosztowny rozwód 😀 a tak serio to nie ma obowiązku brania adwokata do rozwodu, chyba że ma być z orzekaniem o winie, wtedy lepiej mieć pełnomocnika.

  3. Kamil pisze:

    Zależy od miejsca. Jedna kancelaria ma kilka oddziałów. Trzeba pytać na miejscu, a nie sugerować się widełkami 😀

Dodaj Twój komentarz