piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Praca w markecie: zarobki, bonusy, warunki pracy

sklep

Bezrobocie w naszym kraju stale maleje, a to oznacza problemy dla pracodawców. Pracownik, który ma świadomość, że bez trudu może znaleźć inną pracę wymaga coraz więcej. Aby zatrzymać ludzi w swoich firmach, pracodawcy zmuszeni są do podnoszenia pensji, oferowania bonusów i polepszania warunków pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja w marketach? Na jakie przywileje mogą liczyć pracownicy znanych sieci handlowych?

Ile zarabiają pracownicy Biedronki?

Od początku 2018 roku wzrosły wynagrodzenia osób pracujących w Biedronce. Podwyżki dotyczą wszystkich pracowników na stanowiskach kasjer-sprzedawca. Obecnie osoby rozpoczynające pracę na tym stanowisku mogą otrzymać wynagrodzenie wynoszące co najmniej 2650 zł brutto. W tej kwocie znajduje się także nagroda za brak nieplanowanych nieobecności.

Na podwyżkę będąc zatrudnionym w Biedronce można liczyć już po roku pracy, natomiast kolejna podwyżka ma miejsce po upływie trzech lat. Oczywiście zarobki są uzależnione częściowo od lokalizacji sklepu, w którym jest się zatrudnionym. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć np. pracownicy warszawskich biedronek. Wynika to między innymi z faktu, iż koszty życia w Warszawie są wyższe niż w innych miastach Polski. Jeśli chodzi o bonusy, to każdy kasjer-sprzedawca ma szansę na otrzymanie kwartalnej premii uznaniowej w wysokości 500 zł brutto.

zobacz także:  Ranking lokat Lipiec 2019

Warunki pracy w Lidlu

Nie jest tajemnicą, że Lidl i Biedronka ze sobą konkurują i nie chodzi tu tylko o przyciąganie klientów, ale również o pracowników. W 2018 roku osoby zatrudnione przez niemiecką sieć handlowa otrzymały podwyżki w wysokości 250 zł. Oznacza to, że ich zarobki wahają się od 2800 zł do 3550 zł. Tutaj też, tak jak w przypadku Biedronki, wysokość wynagrodzenia jest związana z lokalizacją sklepu. Pracownicy Lidla mogą liczyć na pierwszą podwyżkę już po dwóch latach pracy.

Bardzo wysokie stawki otrzymują menadżerowie sklepów Lidl. Ich pensje wynoszą od 4400 zł do niemal 7 tysięcy złotych brutto.

Wysokość zarobków w Tesco, Kauflandzie, Auchan i Carrefour

Jeśli chodzi o zarobki w hipermarketach, to nie są one tak dobre jak w Lidlu czy Biedronce, a więc w sklepach określanych mianem dyskontów. Jedne z lepszych warunków pod względem wysokości zarobków oferuje Tesco. Pracownik te brytyjskiej sieci po pół roku pracy może zarabiać 2295 zł brutto. Jako bonusy dostają oni bony na święta i mogą korzystać z darmowych badań lekarskich.

Markety takie jak Auchan i Carrefour nie rozpieszczają niestety swoich pracowników. Ich zarobki wynoszą około 2000 zł brutto. Dodatkowo otrzymują oni wyprawki, a osoby zatrudnione w Carrefourze mają dostęp do prywatnej opieki medycznej.

zobacz także:  Jak uzyskać kredyt firmowy ze złą historią kredytową?

Pracownicy sklepów Kaufland zatrudnieni jako kasjerzy-sprzedawcy zarabiają od 2600 zł do 3100 zł. Te stawki dotyczą sklepów znajdujących się w małych miastach, gdyż podobnie jak w przypadku Biedronki i Lidla, zarobki związane są z lokalizacją danego sklepu. Najwięcej zarabiają pracownicy warszawskich Kauflandów. Ich wynagrodzenie wynosi od 3100 zł do 3400 złotych. Są to więc zarobki zbliżone do pensji oferowanych przez sklepy Lidl.

komentarze 2

  1. Adam pisze:

    Lidl z Biedronką konkuruje nawet w kwestii wynagrodzeń 🙂 wystarczy, żeby jeden sklep wprowadził podwyżki, zaraz drugi robi to samo.

  2. Marcin pisze:

    Wcale tak źle nie zarabiają, jak się mówi. To dobrze, bo pracę mają ciężką. Myślę, że nie jest dla każdego. Ja bym raczej nie dał rady.

Dodaj Twój komentarz