środa, 29 maja 2024
HotMoney

Wzrost płacy minimalnej od stycznia 2019 – sprawdź, ile zarobisz

banknoty

Wraz z początkiem nowego roku wzrośnie płaca minimalna. Dla wielu Polaków to ważna informacja, bowiem ci, którzy są wynagradzani w oparciu o najniższą płacę lub według minimalnej stawki godzinowej, mogą liczyć na podwyżkę. O jakich kwotach mowa? Co jeszcze się zmieni w związku z podniesieniem płacy minimalnej?

Czym jest płaca minimalna i stawka godzinowa?

Płaca minimalna jest prawnie ustalonym najniższym możliwym dopuszczalnym poziomem wynagrodzenia, w sytuacji gdy wykonuje się pracę na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasowym.

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2003 r., kiedy to weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co roku musi następować wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż przewidywany na dany rok wzrost cen towarów i usług ogółem.

Sama płaca minimalna to nie wszystko, bowiem nie każdy pracuje w Polsce na umowę o pracę. W związku ze zjawiskiem, jakim było to, że osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej (zlecenie, dzieło) otrzymywała wynagrodzenie znacznie niższe od minimalnego osób na etacie, od 1 stycznia 2017 roku ustala się również minimalną stawkę godzinową dla określonych umów. Jej wysokość jest waloryzowana w odniesieniu do wskaźnika wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

zobacz także:  Ceny usług stomatologicznych: ile kosztuje mostek, implant zęba, czyszczenie zębów z kamienia czy wybielanie zębów?

Ile wynosi płaca minimalna w 2018 roku?

Warto zaznaczyć, że z początkiem 2018 roku wzrosła już płaca minimalna – rośnie sukcesywnie co roku o mniej więcej 100 złotych. Na ten moment więc płaca minimalna wynosi 2100 zł brutto, a stawka godzinowa to 13 zł 70 gr. Znaczy to tyle, że do ręki pracownik dostaje 1530 zł. Oczywiście minimum, gdyż tyle wynosi płaca minimalna. Wiadomo, że często płaca zasadnicza jest znacznie wyższa.

W czerwcu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, by podnieść od 2019 roku najniższą płacę o 150 zł. Jednak pracodawcy byli temu przeciwni. Domagali się, by było to nie więcej niż 117 zł. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniała jednak, że wzrost minimalnego wynagrodzenia w sytuacji na rynku pracy, a więc w związku z niskim bezrobociem, przybywającymi miejscami pracy i ogólnym wzroście płac, jest jak najbardziej uzasadniony. Co więcej, związki zawodowe dążą do tego, by płaca minimalna jak najszybciej wyniosła 50% średniej pensji, więc Solidarność proponowała 2273,50 zł a OPZZ – 2383 zł.

zobacz także:  Ile zarabia lekarz, a ile pielęgniarka?

Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2019 roku

O tym, ile może wynieść płaca minimalna w 2019 roku już pisaliśmy, jednak wówczas były to spekulacje. Ostatecznie stanęło jednak na tym, że płaca minimalna od 1 stycznia 2019 roku będzie wynosiła 2250 zł, a więc wzrośnie o 150 zł. Z kolei do stawki godzinowej zostanie doliczony 1 zł. Wyniesie więc 14,70 zł. Oczywiście to wszystko to kwoty brutto. Netto, a więc „na rękę” wyniesie to 1634 zł, czyli pracownik zarobi miesięcznie o nieco ponad 100 zł więcej w stosunku do dzisiejszych zarobków.

Na co wpływa płaca minimalna?

Oczywiście nie można myśleć o płacy minimalnej i stawce godzinowej tylko w kategoriach zysków dla pracownika. Ma to wpływ także na inne kwestie. Przede wszystkim na te świadczenia, które zależą od wysokości bądź wielokrotności kwoty minimalnej. Jest więc to podstawa wymiaru zasiłków, koszty zatrudnienia, ale i dodatek za pracę w porze nocnej, kwota odprawy pieniężnej, wysokość odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za czas niewykonywania pracy, gdy nie jest to możliwe nie z jego powodu, odszkodowanie z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę na skutek stosowania mobbingu.

zobacz także:  Na czym polega inflacja? Największe inflacje w historii

komentarze 2

  1. Marcin pisze:

    Gdyby jeszcze ten wzrost płacy minimalnej wszystkim podnosił wynagrodzenia to byłoby idealnie 😉 koszty życia rosną wszystkim, nie tylko wybranym.

  2. Joanna pisze:

    Szkoda tylko, że ten wzrost nie jest zbyt wysoki… Związkowcy walczyli o więcej, ale cóż, nie udało się.

Dodaj Twój komentarz