wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Chirurgia dziecięca, co to jest? Spotkania, konferencje lekarzy chirurgii dziecięcej

chirurdzy przy pracy

Chirurgia to ważny dział medycyny. Ale ze szczególną uwagą podchodzić trzeba do tych najmłodszych pacjentów. Nic dziwnego, że chirurgia dziecięca stanowi odrębną gałąź tej dziedziny. A czym się ona zajmuje?

Co to jest chirurgia dziecięca?

Żeby zrozumieć, czym jest chirurgia dziecięca, trzeba najpierw dobrze orientować się w tym, czym jest w ogóle chirurgia. A jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym. Może być zabiegowa albo zachowawcza. Można podzielić tę dziedzinę na wiele podspecjalności.

W zależności od schorzeń, których dotyczy, możemy więc wyróżnić między innymi chirurgię urazową, onkologiczną, czy ortopedię, natomiast ze względu na narządy, będące jej przedmiotem, możemy wydzielić na przykład chirurgię naczyniową, układu nerwowego, urologię, chirurgię stomatologiczną czy szczękowo-twarzową.

Chirurgia dziecięca jest całkowicie odrębnym działem. Do dziecka bowiem trzeba odmiennego podejścia lekarzy. Przez pewien czas panowało przekonanie, że organizm dziecka jest po prostu miniaturą organizmu dorosłego, jednak w rzeczywistości wcale nie jest to takie proste, ponieważ dzieci różnią się od dorosłych nie tylko rozmiarami. Mają inne procesy metaboliczne, inną regulację temperatury ciała i chwiejność wodno-elektrolitową.

zobacz także:  Cross-selling w kredycie mieszkaniowym - czy warto?

Inne są też schorzenia, z którymi chirurgia dziecięca musi się mierzyć – spora część z nich to wady wrodzone. Dlatego jedynie w sytuacjach zagrożenia życia dopuszcza się operowanie dziecka przez chirurga dla dorosłych. W normalnych warunkach zajmują się tym tylko specjaliści od chirurgii dziecięcej. Przy zabiegach trzeba wykazać szczególną delikatność, a sala operacyjna musi mieć specjalnie dostosowaną temperaturę i wilgotność.

Co leczy chirurgia dziecięca?

Chirurgia dziecięca zajmuje się leczeniem operacyjnym dzieci z chorobami narządów wewnętrznych. Zakres tych chorób, które wymagają leczenia chirurgicznego, jest bardzo szeroki. Wśród nich znajdują się wrodzona niedrożność przełyku, przepuklina przeponowa, wodogłowie, niedrożność i torbiele dróg żółciowych, rozszczep wargi i podniebienia, czy kręcz szyi.

Chirurdzy dziecięcy zajmują się również usuwaniem z ran ciał obcych, nacięciami i drenażem ropnia, nastawianiem złamanych kości, leczeniem złamań i urazów czaszkowo-mózgowych, plastyką blizn skórnych.

Jakie są organizowane konferencje lekarzy chirurgii dziecięcej?

Każdego roku organizowane są konferencje poświęcone chirurgii dziecięcej. Jedną z nich jest Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Dziecięcych Chirurgów Endoskopowych, który zawitał i w nasze strony, jako że w 2017 roku odbył się we Wrocławiu. Stało się tak dlatego, że Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego tego wydarzenia został wybrany profesor Dariusz Patkowski. W ramach tej konferencji odbyło się między innymi szkolenie z nowych, nieinwazyjnych metod leczenia u dzieci kamicy nerkowej.

zobacz także:  Co to jest żłobek, na czym polega? Ile kosztuje żłobek?

Oprócz międzynarodowych konferencji, odbywają się oczywiście również nasze krajowe spotkania chirurgów. Do takich cyklicznie odbywających się konferencji dotyczących chirurgii dziecięcej należą między innymi: Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, Ogólnopolska Konferencja Słuch Noworodka, Konferencja Chirurgiczna Medycyny Praktycznej, Sympozjum Sekcji Ortopedii Dziecięcej czy Mazowieckie Dni Chirurgiczne.

Dodaj Twój komentarz