piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Czym zajmuje się psycholog kliniczny, ile zarabia?

biurko lekarza

Zawód psychologa coraz bardziej zyskuje na popularności. Psychologia jest bez wątpienia interesującą dziedziną, a do tego zapotrzebowanie na tego typu specjalistów ciągle rośnie. Wiele osób zastanawia się jaka jest różnica między zwykłym psychologiem, psychoterapeutą a psychologiem klinicznym. W naszym artykule wyjaśnimy te różnice, opowiemy o specyfice zawodu psychologa klinicznego i zdradzimy jak kształtują się zarobki w tej branży.

Czym zajmuje się psycholog kliniczny?

Psychologia kliniczna jest działem psychologii stosowanej, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. Pierwsza klinika psychologiczna postała w 1896 roku na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii. Jej założycielem, a zarazem ojcem psychologii klinicznej był Lightner Witmer. Określenie psychologia kliniczna oznacza indywidualne badanie pacjenta.

Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą a psychologiem klinicznym? Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia psychologiczne, natomiast psycholog kliniczny oraz psychoterapeuta muszą ukończyć dodatkowo 4 letnie szkolenia związane ze swoją specjalizacją. Częściowo ich kompetencje pokrywają się ze sobą, jednak zarówno psychoterapeuta jak i psycholog zakresem swoich działań obejmują nieco inne problemy związane z ludzką psychiką.

zobacz także:  Podróż do Meksyku – co trzeba wiedzieć?

Jak wygląda praca psychologa klinicznego?

Bardzo dużo zależy od tego, gdzie pracuje dany psycholog kliniczny. Najczęściej miejscem jego pracy jest szpital bądź klinika, ale zatrudnienie może znaleźć także w ośrodkach leczenia uzależnień oraz ośrodkach interwencji kryzysowej.

Jeśli chodzi o pracę w szpitalu, to obowiązkiem psychologa jest generalnie wspieranie pacjentów i zapobieganie sytuacjom, w których może dojść do kryzysu psychicznego. Dzieje się tak często w przypadku gdy ktoś dowiaduje się o tym, że zachorował na ciężką lub przewlekłą chorobę. Psycholog kliniczny musi przede wszystkim rozmawiać z pacjentami, poświęcać im czas i wysłuchiwać ich trosk szukając jednocześnie sposobów na to by często niewielkie odchylenia nie przerodziły się w poważne zaburzenia. Do badań może on również wykorzystywać testy psychologiczne.

Zdarza się, że niektórzy bagatelizują rolę psychologa w leczeniu pacjentów dotkniętych najróżniejszymi chorobami. Jest to ogromny błąd, gdyż psycholog kliniczny, który dokona trafnej oceny zaburzeń funkcji poznawczych chorego i przedstawi ją lekarzowi prowadzącemu leczenie, może wpłynąć na dalszy przebieg całej terapii.

Ile zarabia psycholog kliniczny?

Zarobki psychologów klinicznych są bardzo zróżnicowane i w znacznej mierze uzależnione są od miejsca, w którym pracują. Szacuje się, że średnie wynagrodzenie osoby wykonującej ten zawód mieści się w przedziale pomiędzy 2 a 3 tysiącami złotych. Zdarza się jednak, że psycholodzy o bardzo dużej renomie osiągają stawki wysokości 10 tysięcy złotych. Wielu tego typu specjalistów oprócz pracy na etacie w takich miejscach jak szpitale, czy ośrodki pomocy społecznej, otwiera swoje gabinety, które znacznie podnoszą wysokość ich zarobków.

zobacz także:  Czy dostanę kredyt? Jak bank ocenia kredytobiorcę?

komentarzy 5

 1. House pisze:

  Zarobki nie są powalające, a wbrew pozorom jest to bardzo wymagająca psychicznie praca. Często myśli się o niej także w domu.

 2. Gamon pisze:

  ja miałem do wyboru ale zdecydowałem się na zrobienie 4-letniego kursu psychoterapii w centrum cbt. choć obie specjalizacje w wielu aspektach się pokrywają to jednak bardziej mnie interesowała praca jako psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym

 3. Anielka pisze:

  Niskie te zarobki. Myślę jednak, że w prywatnych gabinetach sobie dorabiają znacznie lepiej. Odpowiedzialna praca – bez dwóch zdań.

  • Lidia pisze:

   9 lat kształcenia (studia mgr +kurs 4lata) żeby sobie musieć dorabiać ,szał .
   Poza tym kogo w tym kraju stać na prywatne sesje u psychoterapeutów po 100 zł za godz??

 4. Lidia pisze:

  Psycholog kliniczny /psychoterapeuta to 5 lat magisterki + obowiązkowo 4 lata kursu w instytucie psychologicznym .W zamian 2-3tys zł zarobku.Zapłata nieadekwatna do wykształcenia ,obciążającej psychikę pracy .
  Kosmetyczki zarabiają więcej (bez obrazy ) po dwóch latach studium lub kilku tygodniach kursu (paznokcie )

Dodaj Twój komentarz