sobota, 2 marca 2024
HotMoney

Czym zajmuje się psycholog kliniczny, ile zarabia?

biurko lekarza

Zawód psychologa coraz bardziej zyskuje na popularności. Psychologia jest bez wątpienia interesującą dziedziną, a do tego zapotrzebowanie na tego typu specjalistów ciągle rośnie. Wiele osób zastanawia się jaka jest różnica między zwykłym psychologiem, psychoterapeutą a psychologiem klinicznym. W naszym artykule wyjaśnimy te różnice, opowiemy o specyfice zawodu psychologa klinicznego i zdradzimy jak kształtują się zarobki w tej branży.

Czym zajmuje się psycholog kliniczny?

Psychologia kliniczna jest działem psychologii stosowanej, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. Pierwsza klinika psychologiczna postała w 1896 roku na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii. Jej założycielem, a zarazem ojcem psychologii klinicznej był Lightner Witmer. Określenie psychologia kliniczna oznacza indywidualne badanie pacjenta.

Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą a psychologiem klinicznym? Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia psychologiczne, natomiast psycholog kliniczny oraz psychoterapeuta muszą ukończyć dodatkowo 4 letnie szkolenia związane ze swoją specjalizacją. Częściowo ich kompetencje pokrywają się ze sobą, jednak zarówno psychoterapeuta jak i psycholog zakresem swoich działań obejmują nieco inne problemy związane z ludzką psychiką.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych lipiec 2020

Jak wygląda praca psychologa klinicznego?

Bardzo dużo zależy od tego, gdzie pracuje dany psycholog kliniczny. Najczęściej miejscem jego pracy jest szpital bądź klinika, ale zatrudnienie może znaleźć także w ośrodkach leczenia uzależnień oraz ośrodkach interwencji kryzysowej.

Jeśli chodzi o pracę w szpitalu, to obowiązkiem psychologa jest generalnie wspieranie pacjentów i zapobieganie sytuacjom, w których może dojść do kryzysu psychicznego. Dzieje się tak często w przypadku gdy ktoś dowiaduje się o tym, że zachorował na ciężką lub przewlekłą chorobę. Psycholog kliniczny musi przede wszystkim rozmawiać z pacjentami, poświęcać im czas i wysłuchiwać ich trosk szukając jednocześnie sposobów na to by często niewielkie odchylenia nie przerodziły się w poważne zaburzenia. Do badań może on również wykorzystywać testy psychologiczne.

Zdarza się, że niektórzy bagatelizują rolę psychologa w leczeniu pacjentów dotkniętych najróżniejszymi chorobami. Jest to ogromny błąd, gdyż psycholog kliniczny, który dokona trafnej oceny zaburzeń funkcji poznawczych chorego i przedstawi ją lekarzowi prowadzącemu leczenie, może wpłynąć na dalszy przebieg całej terapii.

Ile zarabia psycholog kliniczny?

Zarobki psychologów klinicznych są bardzo zróżnicowane i w znacznej mierze uzależnione są od miejsca, w którym pracują. Szacuje się, że średnie wynagrodzenie osoby wykonującej ten zawód mieści się w przedziale pomiędzy 2 a 3 tysiącami złotych. Zdarza się jednak, że psycholodzy o bardzo dużej renomie osiągają stawki wysokości 10 tysięcy złotych. Wielu tego typu specjalistów oprócz pracy na etacie w takich miejscach jak szpitale, czy ośrodki pomocy społecznej, otwiera swoje gabinety, które znacznie podnoszą wysokość ich zarobków.

zobacz także:  Poprawność polityczna, czy do końca poprawna? Czy niebezpieczna?

komentarzy 5

 1. House pisze:

  Zarobki nie są powalające, a wbrew pozorom jest to bardzo wymagająca psychicznie praca. Często myśli się o niej także w domu.

 2. Gamon pisze:

  ja miałem do wyboru ale zdecydowałem się na zrobienie 4-letniego kursu psychoterapii w centrum cbt. choć obie specjalizacje w wielu aspektach się pokrywają to jednak bardziej mnie interesowała praca jako psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym

 3. Anielka pisze:

  Niskie te zarobki. Myślę jednak, że w prywatnych gabinetach sobie dorabiają znacznie lepiej. Odpowiedzialna praca – bez dwóch zdań.

  • Lidia pisze:

   9 lat kształcenia (studia mgr +kurs 4lata) żeby sobie musieć dorabiać ,szał .
   Poza tym kogo w tym kraju stać na prywatne sesje u psychoterapeutów po 100 zł za godz??

 4. Lidia pisze:

  Psycholog kliniczny /psychoterapeuta to 5 lat magisterki + obowiązkowo 4 lata kursu w instytucie psychologicznym .W zamian 2-3tys zł zarobku.Zapłata nieadekwatna do wykształcenia ,obciążającej psychikę pracy .
  Kosmetyczki zarabiają więcej (bez obrazy ) po dwóch latach studium lub kilku tygodniach kursu (paznokcie )

Dodaj Twój komentarz