wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to sposób na dodatkową gotówkę, którą można wydać na dowolny cel. W bankach można znaleźć także kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, który wydawany jest na podstawie dowodu osobistego. Chcesz wiedzieć, jak porównać kredyt gotówkowy, by znaleźć najlepszą ofertę? Sprawdź przedstawione przez nas informacje.

Wybierz najlepszy dla Ciebie kredyt gotówkowy, przeszukaj ranking kredytów gotówkowych, porównaj kredyt gotówkowy w rożnych bankach:

 

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to krótko- lub długoterminowe zobowiązanie finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel. Jeszcze parę lat temu cechą charakterystyczną tego rodzaju kredytu było to, że bank wypłacał go w gotówce, obecnie jednak coraz częściej przekazywany jest na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy klienta. Kredyt gotówkowy skierowany jest do osób fizycznych i należy do grupy kredytów konsumpcyjnych, do której należy oprócz kredytu gotówkowego, kredyt samochodowy, studencki, lombardowy czy kredyt na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Kredyty gotówkowe mogą być zaciągane na rok, dwa czy nawet na kilka lat – w zależności od Twojej zdolności kredytowej oraz wysokości zadłużenia. Zdolność kredytową bank ocenia na podstawie zarobków oraz sytuacji rodzinnej. Ponadto sprawdzana jest Twoja historia kredytowa w takich bazach jak BIK czy KRD, w których widnieją informacje o obecnie spłacanych zobowiązaniach oraz o wszelkich zaległościach i nieterminowości. Aby móc samodzielnie ocenić swoją zdolność kredytową, można skorzystać z kalkulatorów kredytów gotówkowych, trzeba jednak pamiętać o tym, że wyniki uzyskane za ich pośrednictwem są jedynie symulacją.

Kredyt, a pożyczka gotówkowa – czym się różnią?

Wiele osób zastanawiając się, co to jest kredyt gotówkowy, często myli ten termin z pożyczką. Czym się różnią te dwie formy zadłużeń? Kredyt może zostać przyznany wyłącznie przez bank, a zasady, na jakich zostaje udzielany regulowane są przez przepisy Prawa bankowego. Ponadto przed uzyskaniem pieniędzy od banku, warunkiem koniecznym jest sporządzenie i podpisanie umowy w formie pisemnej, w której dokładnie określony jest termin zwrotu zadłużenia, wysokość rat oraz odsetki.

Regulacje dotyczące pożyczek gotówkowych znajdują się w Kodeksie Cywilnym. W praktyce oznacza to, że pożyczkodawcą może być zarówno bank, jak i każda osoba fizyczna. W praktyce jednak w oferowaniu pożyczek wyspecjalizowały się specjalne firmy, zwane parabankami.

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są potrzebne?

Aby bank mógł sprawdzić Twoją zdolność kredytową oraz wydać decyzję, konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Przede wszystkim musisz przygotować dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz wniosek o przyznanie kredytu. Do oceny zdolności kredytowej konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o dochodach oraz zaświadczenia o rodzaju stosunku pracy. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim wymagane może być uzyskanie zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu – nie zawsze jest to jednak regułą.

W przypadku kredytów gotówkowych formalności zmniejszane są do minimum, a decyzja najczęściej podejmowana jest w ciągu kilku najbliższych godzin/dni. Cały proces może zostać przyśpieszony, gdy będziesz starać się o kredyt gotówkowy online.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy online?

Wiele banków, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, umożliwia uzyskanie kredytu gotówkowego online. Aby móc się o niego starać, wystarczy przesłać wniosek drogą elektroniczną. Najczęściej do formularza należy załączyć skan dowodu osobistego oraz niezbędnych dokumentów. A w jaki sposób podpisywana jest umowa? Zostaje dostarczona przez kuriera. To prosty sposób na to, aby szybko i wygodnie zdobyć niezbędne pieniądze, bez wychodzenia z domu. Ponadto najtańszy kredyt gotówkowy można znaleźć dzięki porównywarkom oraz rankingom zamieszczanym w internecie.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – gdzie można dostać?

Niektóre banki umożliwiają uzyskanie kredytu gotówkowego bez zaświadczeń o dochodach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że opiewają na niższe kwoty oraz mogą być wyżej oprocentowane. To pewna forma „zabezpieczenia” dla banku przed ryzykiem nie spłacania rat. Warto jeszcze pamiętać, że banki mogą udzielać także pożyczek, które często nie wymagają tylu formalności. Ponadto można skorzystać z kalkulatorów pożyczek gotówkowych w celu odnalezienia najkorzystniejszej oferty. Należy jednak uwzględnić, że bank w każdym przypadku będzie sprawdzać, czy w bazach dłużników nie widnieje informacja o tym, że masz problem ze spłacaniem zadłużeń.

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy tym różni się od gotówkowego, że można przeznaczyć go na ściśle określony cel – zakup pojazdu silnikowego. Jest niżej oprocentowany, dzięki czemu całkowity koszt zadłużenia będzie niższy, istnieje jednak wiele wymagań, które należy spełnić. Warunkiem koniecznym jest m.in. wykupienie polisy AC, przed podjęciem ostatecznej decyzji przez bank należy również wskazać markę, model, wersję wyposażenia auta oraz podać podstawowe dane na jego temat, jak np. rocznik. Ponadto utrudniony jest zakup samochodu używanego, ponieważ w wielu bankach, w chwili spłaty ostatniej raty, pojazd nie może być starszy, niż np. 10 lat. Z tych względów wielu klientów decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, a nie kredytu samochodowego. Jedna to, co się bardziej opłaca w danym wypadku, można zweryfikować dzięki kalkulatorom kredytów gotówkowych i samochodowych.

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny?

Dzięki funduszom uzyskanym z kredytu hipotecznego można zakupić działkę budowlaną, dom jednorodzinny, mieszkanie, sfinansować budowę domu lub remont mieszkania/modernizację lokalu na wynajem, zakupić garaż lub wykupić mieszkanie komunalne, jest to więc kredyt celowy. Jego oprocentowanie jest o wiele niższe, niż kredytu gotówkowego, jednak wymaga spełnienia wielu formalności, a sam proces starania się o pomoc finansową może trwać nawet kilka tygodni. W bardziej rygorystyczny sposób oceniania jest też zdolność kredytowa.

Jednak niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych sprawia, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku, gdy konieczne jest uzyskanie wysokiej sumy pieniężnej. I choć można poszukać tanich kredytów gotówkowych, ich całkowity koszt najczęściej i tak będzie wyższy.

Kredyt gotówkowy czy kredyt odnawialny?

Co wybrać: kredyt odnawialny czy gotówkowy? Kredyt odnawialny to otwarta linia kredytowa na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Co to oznacza? Że podczas trwania umowy z bankiem do dyspozycji masz dodatkowe środki na koncie osobistym, z których korzystasz tylko wtedy, kiedy potrzebujesz. Może on być spłacany w dowolnych ratach, istotne jest jedynie to, że nie można przekroczyć odgórnie ustalonego limitu. Kredyt odnawialny często jest również niżej oprocentowany. Natomiast kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy jednorazowo potrzebują większej sumy pieniędzy, której w inny sposób by nie uzyskali.

Porównywarka kredytów gotówkowych

Aby móc ocenić, w jakim banku kredyt gotówkowy jest zaciągany na najkorzystniejszych warunkach, warto sprawdzać kredyt gotówkowy przez kalkulator i porównywarkę kredytów. Jak one działają?

W porównywarce kredytów gotówkowych wystarczy wpisać podstawowe informacje dotyczące zobowiązania, by automatycznie wygenerować adekwatną do tego listę wyników. A co należy podać? Przede wszystkim okres kredytowania oraz kwotę zobowiązania. Niektóre porównywarki umożliwiają określenie rodzaju rat (równe lub malejące) oraz zaznaczenie dodatkowych opcji, takich jak kredyt bez ubezpieczeń, kredyt bez zabezpieczeń, kredyt bez zaświadczeń i kredyt bez zgody współmałżonka. Można również wskazać, klientem jakiego banku obecnie jesteś oraz czy skorzystasz z innych produktów banku, aby obniżyć oprocentowanie.

Następnie na liście wyników kredytu gotówkowego kalkulatora, pojawiają się takie informacje jak wysokość oprocentowania, RRSO, prowizja oraz wysokość miesięcznej raty. Najczęściej produkty bankowe sortowane są od tych najkorzystniejszych. Ponadto można skorzystać z rankingu kredytu gotówkowego, w którym warunki analizowane są przez ekspertów.

Ranking kredytów gotówkowych

Alternatywą do porównywarek są rankingi kredytów gotówkowych. W nich zamieszczane są informacje o warunkach wyłącznie najbardziej atrakcyjnych w danym miesiącu kredytów. Przedstawiane są one w jasny i czytelny sposób przez ekspertów, wyszczególnione jest również to, co należy wiedzieć o danej ofercie.

Sprawdzając ranking kredytów gotówkowych trzeba zwrócić uwagę na datę publikacji. Oferty banków tak szybko się zmieniają, że kierowanie się porównaniem sprzed kilku miesięcy jest bezowocnym działaniem.

Zabezpieczenie kredytu gotówkowego

Rozróżniamy dwa zabezpieczenia kredytu gotówkowego.

 

zabezpieczenie osobowe:

 • ubezpieczenie kredytu, które jest dość popularne jako usługa dodatkowa banku
 • poręcznie, czyli osoba lub podmiot trzeci, zobowiązuje się spłacać kredyt wraz z odsetkami, jeżeli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt lub nie będzie spłacał go w terminie
 • weksel (własny in blanco lub poręczenie wekslowe awal)
 • gwarancja bankowa
 • przystąpienie do długu
 • przelew wierzytelności, cesja

 

zabezpieczenie rzeczowe:

 • hipoteka, która jest bardzo popularną formą przy braku środków dla kredytu mieszkaniowego
 • zastaw (prawa, rzeczy)
 • przewłaszczenie na zabezpieczenie
 • blokada środków na koncie w banku
 • kaucja

komentarzy 8

 1. jurek pisze:

  jak na razie innej opcji niż kredyt gotówkowy w pko bp nie widzę, jest trochę teoretycznie lepszych kredytów na tej liście ale nie ma jak stabilny bank!

 2. biorę kredyt pisze:

  kredyt gotówkowy w eurobanku najbardziej teraz polecam bo sam brałem, a piszę tylko dlatego, aby powiedzieć wam ze santander tak zmienil standardy ze nie moge sie teraz tam odnalezc wiec polecam eurobank jestli chodzi o gotówkę

 3. Olka pisze:

  Kilku moich znajomych brało kredyty w PKO i byli zadowoleni. Generalnie konta nie chciałabym tam mieć, ale jeśli chodzi o oferty kredytowe, to mają całkiem korzystne.

 4. kredyciak pisze:

  W Aliorze też są całkiem dobre warunki, z tego co patrzałam. Ja akurat do PKO jestem zrażona, więc nie wiem, jak korzystną musieliby mieć ofertę, żebym chciała z niej skorzystać. A jak tak teraz porównuje, to dużych różnic nie ma.

 5. kwiatek pisze:

  Ja brałam kredyt gotówkowy w tym banku, w którym mam konto. Dzięki temu cała procedura była szybka.

 6. tylko kredyt z pko pisze:

  dlaczego z oferty kredytów gotówkowych z PKO jest tylko mini ratka? na czym polega ta oferta? warto chyba dać więcej innych aktualnych kredytów z pko bp?

 7. Bartek pisze:

  A to PKO ma coś więcej? Moim zdaniem takie kalkulatory to i tak za mało. Przecież w każdym banku mają swoje metody analizy.

 8. Michał Szafrański pisze:

  kredyty gotówkowy warto jednak porównać we wielu wyszukiwarkach, porównywarkach finansowych, nie tylko na jednej stronie

Dodaj Twój komentarz