sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny na budowę domu? Czy to dobry wybór?

Budowa domu

Osoby, które zastanawiają się nad budową domu, często stoją przed dylematem: zaciągnąć kredyt hipoteczny czy wydłużyć prace o kilka lat, ale dysponować wyłącznie własnymi środkami? Postaramy się przedstawić, jakie są korzystne rozwiązania i kiedy warto z nich skorzystać.

 

Jak sfinansować budowę domu?

Jeśli chcesz wybudować dom, masz dwie główne możliwości: zaciągnąć kredyt lub zgromadzić własne środki. Wyjściem pośrednim jest jeszcze pożyczka od rodziny, jednak ze względu na różne relacje panujące między bliskimi, nie jest to zalecane rozwiązanie, nawet jeśli z pozoru wydaję się być korzystniejsze.

Dzięki funduszom uzyskanym z kredytu na budowę domu, do prac można zabrać się od razu, trwają one od kilku miesięcy do maksymalnie roku. Dzięki temu, że nie brakuje środków na materiały budowlane i ekipę, można w stosunkowo krótkim czasie zamieszkać w nowym budynku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że z każdej wydanej złotówki należy się rozliczyć z bankiem. No i spłata takiego zobowiązania trwa zwykle kilkadziesiąt lat, a ostateczny koszt zadłużenia jest bardzo wysoki.

zobacz także:  Czym jest operat szacunkowy? Dlaczego warto go wykonać?

Osoby, które nie chcą się zdecydować na kredyt na dom, często wybierają drugie rozwiązanie i po rozpoczęciu prac, oszczędzają na kolejne etapy, co zwykle wiąże się z dłuższymi przerwami w robotach. Taka budowa może trwać nawet kilka lat i stanowić przyczynę frustracji. Co więcej, może okazać się, że zaniechanie niektórych prac będzie kosztowne w skutkach, gdyż uszkodzeniu mogą ulec różne elementy konstrukcyjne. Natomiast niekwestionowaną zaletą tej drogi jest niezależność finansowa.

Można też zastanowić się nad trzecim rozwiązaniem – kredytem gotówkowym. Kiedy będzie opłacalny?

Kredyt hipoteczny na budowę domu czy kredyt gotówkowy?

Alternatywą do kredytu hipotecznego na dom jest kredyt gotówkowy, którego wysokość może wynosić nawet do 200 000 zł. Ze względu na to, że nie jest to zobowiązanie celowe, środki mogą zostać wydane w dowolny sposób, nie trzeba rozliczać się z bankiem.

Również uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej jest dużo prostsze – wystarczy udokumentować swoją zdolność kredytową, do czego potrzebne są przede wszystkim zaświadczenia o dochodach i formie zatrudnienia.

Kredyt gotówkowy ma jednak jedną, zasadniczą wadę – jest wyżej oprocentowany od kredytu mieszkaniowego i często różnica ta jest znacząco. Dlatego to rozwiązanie zaleca się osobom, które decydują się na budowę własnym sumptem, potrzebują jedynie niedużych kwot na zakończenie pewnych etapów.

zobacz także:  Jak poprawić zdolność kredytową? Podpowiadamy!

Jak uzyskać korzystny kredyt na budowę domu?

A jak uzyskać korzystny kredyt na budowę domu? Trzeba przeanalizować warunki oferowane w różnych bankach. Najłatwiej będzie to zrobić przy pomocy porównywarek kredytów hipotecznych, które po określeniu podstawowych kryteriów generują listę ofert dopasowanych do zapytania. To szybki i prosty sposób na sprawdzenie, gdzie jest najniższe oprocentowanie czy RRSO.

Można też skorzystać z kalkulatorów, które ułatwiają podjęcie decyzji o charakterze poszukiwań. Są to m.in. kalkulatorów kosztów zakupu nieruchomości, kalkulator rat równych i malejących kredytu hipotecznego oraz kalkulator zdolności kredytowej. Z ich pomocą możliwe jest wybranie atrakcyjnej oferty kredytu mieszkaniowego.

komentarze 3

  1. Endrju pisze:

    Budowa domu bez zaciągania kredytu to w tej chwili luksus dla nielicznych. Trzeba tylko wybrać dobrą ofertę w banku.

  2. Duży Klocek pisze:

    Nie jestem pewien, czy polecanie komuś kredytu gotówkowego na potrzeby budowy domu jest odpowiedzialne. Nawet na zakończenie etapów.

  3. karol pisze:

    hmmm czesto to jedyny wybor. bo przeciez obecnie malo kogo stac, zeby wybudowac dom za gotowke, a przeciez wynajem mieszkania dla duzej rodziny to kompletnie nieoplacalne przedsiewziecie.

Dodaj Twój komentarz