sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Czy warto brać kredyt gotówkowy? Co zamiast kredytu gotówkowego?

Karty kredytowe i gotówka

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki. Wiele osób po nie sięga, choć równie wiele nie jest co do nich przekonana. Czy warto jest brać kredyt gotówkowy? Jakie są alternatywne rozwiązania?

Kiedy sięgnąć po kredyt gotówkowy?

Wzięcie kredytu gotówkowego wiąże się przede wszystkim z zaciągnięciem długu w banku. Najczęściej jest to zobowiązania długoterminowe, co za tym idzie, konieczne będzie jego regularne i terminowe spłacanie. Jeżeli jednak nie mamy gotówki na bieżące zobowiązanie i nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić jej w ciągu najbliższych miesięcy, wówczas wzięcie kredytu wydaje się najlepszym wyjściem. Najczęściej wybieramy tę drogę, gdy decydujemy się na kosztowny zakup, na przykład samochodu, ale nie tylko.

Najważniejsze jest jednak to, by na kredyt gotówkowy zdecydować się tylko wtedy, gdy nasza sytuacja finansowa jest pewna i stabilna, to znaczy, że w przeciągu co najmniej kilkunastu miesięcy, jak i lat, nie musimy się obawiać o to, że zabraknie nam pieniędzy na życie. Istotne jest zbadanie sprawy i zweryfikowanie, czy kredyt gotówkowy nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem, nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca i nie ma innej możliwości, by kupić daną rzecz.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Lipiec 2019

Co zamiast kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy jest równoznaczny ze złożeniem wniosku w wybranym banku i oczekiwanie na weryfikacje. Jednak nie jest to jedyny sposób na uzyskanie niezbędnej do naszych celów gotówki, a na rynku można znaleźć także inne propozycje. Zalicza się do nich między innymi karta kredytowa, którą także można otrzymać w banku, limit na rachunku osobistym, a także nieco bardziej ryzykowna droga jakim jest pożyczka gotówkowa także w instytucjach pozabankowych. Każda z tych opcji ma rzecz jasna swoje wady i zalety.

Do czego służy karta kredytowa?

Alternatywą dla kredytu jest karta kredytowa. Posiada ona określony przez bank limit i działa ona w ten sposób, że możemy je używać do bieżących wydatków, co jednak wymaga od nas skrupulatności i pilnowania na co i ile wydajemy. Kartę kredytową oczywiście trzeba też spłacać według harmonogramu, a możliwe jest także skorzystanie z okresu bezodsetkowego, pod warunkiem, że jesteśmy terminowi. Karta kredytowa ma tę przewagę na kredytem gotówkowym, że mamy dostęp do pieniędzy w dowolnym czasie, z kolei kredyt otrzymujemy jednorazowo.

zobacz także:  Jak banki sprawdzają starających się o kredyt?

Na czym polega limit na rachunku osobistym?

Limit na rachunku osobistym, zwany też limitem kredytowym działa na podobnej zasadzie do karta kredytowa, z tą różnicą, że otrzymujemy określony limit na naszym koncie osobistym i nie ma potrzeby tworzenia drugiego konta. Najczęściej określany jest on na podstawie naszych comiesięcznych dochodów i stanowi ich kilkukrotność. To znaczy, że jak wydamy całość dostępnej gotówki na naszym koncie, uruchamia się automatycznie limit, dający nam dostęp do kolejnych pieniędzy. W przypadku limitu spłacamy tylko to, co rzeczywiście wydaliśmy, a każda comiesięczna wpłata na konto, automatycznie pokrywa nasze zadłużenie.

Czy warto sięgnąć po pożyczkę gotówkową?

Alternatywą dla kredytu gotówkowego jest jeszcze pożyczka gotówkowa, która dostępna jest zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych. Ta opcja działa podobnie jak kredyt gotówkowy, z tą różnicą, że jego otrzymanie zazwyczaj wiąże się z niższymi kryteriami przyznania. To znaczy, że ubiegając się o dodatkową gotówkę, łatwiej będzie nam otrzymać pożyczkę niż kredyt. Pożyczki zazwyczaj są też nieco wyżej oprocentowane i bardziej kosztowne, choć wiele będzie zależało od banku oraz firmy pożyczkowej.

zobacz także:  Czy warto korzystać z programów i kart lojalnościowych? Oszczędzanie na co dzień

Dodaj Twój komentarz