poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości

Koszty zakupu nieruchomości to nie tylko spłata kredytu hipotecznego. Podczas zakupu nieruchomości trzeba odprowadzić podatek VAT,  a także uregulować koszty sądowe oraz notarialne. Nie wiesz, ile to wyniesie? Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości pomoże Ci w wyliczeniu tego.

Sprawdź jakie koszty wiążą się z zakupem nieruchomości – skorzystaj z poniższego kalkulatora:

Koszty zakupu nieruchomości

Zakup nieruchomości wiąże się z wieloma opłatami dodatkowymi, nie wszyscy pamiętają o tym w momencie poszukiwań swojego wymarzonego domu lub mieszkania. Oprócz ceny danej nieruchomości należy również brać pod uwagę wynagrodzenie dla agencji nieruchomości, na które składa się prowizja od sprzedaży i zakupu. Uwzględnić należy także podatki i koszty notarialne przy zakupie nieruchomości. Kupując mieszkanie od dewelopera należy wziąć pod uwagę również koszty przygotowania niezbędnej dokumentacji.

Kupno nieruchomości – koszty sądowe

Kupując nieruchomość prosto od dewelopera mamy obowiązek założenia księgi wieczystej, w której będzie znajdował się wpis dotyczący prawa własności. Jeśli nie zaciągamy na ten cel kredytu mieszkaniowego, to do ceny nieruchomości należy doliczyć:

 • koszt założenia księgi wieczystej,
 • wpis prawa własności do księgi wieczystej,
 • wpis do księgi wieczystej roszczenia z umowy deweloperskiej,
 • wykreślenie roszczenia po zawarciu umowy sprzedaży,
 • opłata za nabycie udziału w nieruchomości.

Kupując nieruchomość na kredyt zobowiązani jesteśmy do dokonania wpisu hipoteki na rzecz banku.

Koszty notarialne przy zakupie nieruchomości

Wśród kosztów notarialnych, jakie musimy ponieść kupując dom lub mieszkanie wymienić należy:

 • podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • opłaty sądowe,
 • wynagrodzenie notariusza,
 • taksa notarialna,
 • VAT od taksy,
 • opłata za wypisy aktu notarialnego.

Należy pamiętać o tym, że koszty notarialne zwyczajowo ponosi kupujący, jednak w przypadku zakupu nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera, podatek od czynności cywilnoprawnych ponosi on.

Podatek VAT

W większości przypadków podatek VAT jest zawarty w cenie sprzedaży nieruchomości. Kupując dom lub mieszkanie bezpośrednio od dewelopera wysokość stawki podatku VAT wynosi 8%, pod warunkiem, że metraż naszego nowego mieszkania lub apartamentu nie przekracza 150 mkw. W przypadku domów jednorodzinnych ich powierzchnia nie może być większa niż 300 mkw, w przeciwnym razie nie wypełnimy założeń społecznego programu mieszkaniowego, który daje możliwość skorzystania z obniżonej stawki VAT.

W większości wypadków ustalona przez dewelopera cena jest ceną zawierającą podatek, czyli brutto. Zdarza się jednak, że chcą oni przyciągnąć potencjalnych kupców wyjątkowo niskimi stawki i podają ceny netto. Należy więc zachować czujność podczas przeglądania ofert.

Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości

Chcąc dokładnie obliczyć koszt zakupu nieruchomości, warto skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator kosztów zakupu nieruchomości. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób dowiedzieć się ile tak naprawdę zapłacimy za dom lub mieszkanie i zsumować wszystkie związane z tą transakcją opłaty. Skorzystanie z kalkulatora to najszybszy i najdokładniejszy sposób podsumowania wszystkich kosztów na podstawie różnych kryteriów wyceny. Możemy z niego skorzystać mając podstawowe informacje na temat interesującej nas oferty.

1 komentarz

 1. zrezygnowana pisze:

  Mi wychodzą bardzo wysokie kwoty :/ Mam nadzieję, że to jakiś błąd kalkulatora albo ja coś źle robię, a nie, że tak wygląda rzeczywistość…

Dodaj Twój komentarz