niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny – jak dostać? Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na mieszkanie?

klucz do mieszkania

Chcesz wiedzieć, co zrobić, by dostać kredyt hipoteczny? Jakie dokumenty należy przedstawić? Z naszego poradnika dowiesz się, jak starać się o kredyt mieszkaniowy.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt na mieszkanie jest celowym produktem bankowym. Oznacza to, że środki, które można pozyskać w ten sposób, można przeznaczyć tylko na nieruchomość. Zarówno na jej zakup, jak i remont, choć to zależy od tego, czy postawi się na kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny. Chociaż banki często nie rozróżniają tych pojęć, warto zdać sobie sprawę z tego, jaka jest między nimi różnica.

Kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup mieszkania, domu, garażu lub wykup mieszkania komunalnego lub spółdzielczego. Tak więc ważne jest to, by zanim się zdecyduje na tego typu wsparcie finansowe, upewnić się, czy nie będzie konieczne przeprowadzenie remontu.

Kredyt hipoteczny ma znacznie szerszy zakres. Pozwala kupić mieszkanie, dom, lokal użytkowy. Środki z niego pozyskane umożliwiają też remont i modernizację. Kredyt hipoteczny jest też przeznaczony dla osób, które chcą wybudować dom.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny dla wolnych zawodów - czy możliwy?

Kredyt hipoteczny – jak dostać?

A co zrobić, by dostać kredyt hipoteczny? Trzeba po prostu złożyć wniosek. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że należy się do tego odpowiednio przygotować. Zanim złoży się wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego, warto popracować nad historią kredytową. Czym ona jest?

To nic innego jak terminowe spłacanie zobowiązań. Mowa jednak o tych kredytowych. Warto więc, jeszcze zanim pomyśli się o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, pomyśleć o wzięciu czegoś na raty lub kredytu konsumpcyjnego na niewielką kwotę. Istotne jest jednak to, by regularnie to spłacać. W ten sposób buduje się pozytywną historię kredytową. Bank widzi, że klient terminowo reguluje swoje zobowiązania. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że udzielonego kredytu nie spłaci.

Kolejną kwestią jest zdolność kredytowa. Tutaj bowiem znaczenie ma to, czy ma się możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej brana jest pod uwagę wysokość dochodu, miesięcznych kosztów utrzymania, a także obecnego zadłużenia. Jest to analiza ilościowa. Dochodzi do tego jeszcze jakościowa. Banki sprawdzają dane, które mogą mieć wpływ na terminowe wywiązywanie się z zobowiązań. Jest to między innymi wiek kredytobiorcy, stan cywilny, liczba osób będących na utrzymaniu, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód i zajmowane stanowisko.

zobacz także:  Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Mając pozytywną historię kredytową i posiadając zdolność kredytową, można mieć pewność, że bank nie odrzuci wniosku. Czasami warto na własną rękę dokonać wyliczeń, np. korzystając z kalkulatorów i porównywarek. Bywa i tak, że konieczne jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu na mieszkanie?

A jakie dokumenty należy zgromadzić, gdy chce się zaciągnąć kredyt hipoteczny? Można podzielić je na cztery kategorie. Pierwsza to te dotyczące identyfikacji kredytobiorcy. Należy przedstawić dowód osobisty i drugi dokument tożsamości. Osoby, które mają intercyzę, umowę w formie aktu notarialnego, która stwierdza rozdzielność majątkową. Jeśli żyje się w separacji lub jest się po rozwodzie – wówczas często też konieczne jest dostarczenie stosownych dokumentów.

Drugim rodzajem dokumentów są te dotyczące osiąganych dochodów. Należą do nich za świadczenia o zatrudnieniu, wysokość uzyskiwanego dochodu, rodzaju stosunku pracy.

Trzecia kategoria to dokumenty dotyczące samej nieruchomości. Dotyczą przedmiotu kredytowania, więc są zabezpieczeniem samego kredytu. Inne są, gdy stawia się na nieruchomość z rynku wtórnego, a inne, gdy jest to lokal nowy.

zobacz także:  Jak skonsolidować kredyty?

Ostatnia grupa dokumentów to te dotyczące innych zobowiązań finansowych. Bank może zażądać informacji na temat zaciągniętych kredytów (także już spłaconych), kart kredytowych, debetu na koncie.

Dodaj Twój komentarz