wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Co musisz wiedzieć, jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny?

Uścisk dłoni dom

Kredyt hipoteczny to najczęściej wybierany produkt bankowy, który pozwala na zakup wymarzonej nieruchomości. Aby go dostać, trzeba spełnić szereg wymogów, które stawiają banki. Liczą się dochody, zatrudnienie, ale i hipoteka, która będzie zabezpieczeniem pożyczki. Co jeszcze trzeba wiedzieć, chcąc wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne – czym są?

Kredyty hipoteczne, według definicji, są długoterminowymi kredytami bankowymi, a ich zabezpieczeniem jest hipoteka. Ustanawia się ją na rzecz banku, w którym zaciągany jest kredyt. Produkt ten ma konkretny cel – ma być przeznaczony na zakup nieruchomości lub jakiejś inwestycji budowlanej, budowę domu, remont czy modernizację budynku. Wiele osób utożsamia ten kredyt z mieszkaniowym, jednak jest to błąd. Główna różnica między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym to cel, na który można go wykorzystać. Kredyt mieszkaniowy ma mniejsze zastosowanie, ponieważ może być przeznaczony na zakup mieszkania, domu, garażu, domku letniskowego lub wykup mieszkania zakładowego czy komunalnego. Nie może być natomiast wykorzystany na remonty lub budowy. Są to dwa podstawowe i najbardziej popularne rodzaje kredytów na mieszkanie.

zobacz także:  Czym skutkuje nieważność umowy kredytu frankowego?

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Wiele osób zastanawia się ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny. Niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka kwota będzie zadowalająca dla konkretnego banku. Przyjmuje się jednak, że musi ona wynosić co najmniej 3 tysiące złotych. Oprócz tego trzeba mieć również nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem kredytu, czyli tzw. hipotekę. Każdy bank sprawdzi, czy mamy zdolność kredytową i kwalifikujemy się do zaciągnięcia kredytu, który przeważnie wiąże się z wysokimi kwotami.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Mnóstwo jest warunków, które trzeba spełniać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Oprócz posiadania nieruchomości, którą będzie zabezpieczony kredyt, należy przedstawić szereg dokumentów osobistych, związanych z dochodami, zobowiązaniami kredytowymi. Są to między innymi: dowód osobisty, dodatkowy dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu, wyciąg z banku, deklaracja PIT, zaświadczenie o zaciągniętych kredytach i spłatach.

Niezbędne przy kredycie hipotecznym są także dokumenty dotyczące nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego należy dołączyć odpis z księgi wieczystej, KRS dewelopera, pozwolenie na budowę wydane deweloperowi, przedwstępną umowę zakupu itd. Jeżeli chodzi o nieruchomość na rynku wtórnym, trzeba przedstawić aktualny odpis z księgi wieczystej, przedwstępną umowę zakupu, akt własności, zaświadczenie o braku zaległości z płaceniem czynszu przez obecnego właściciela. W przypadku budowy domu należy dołączyć odpis księgi wieczystej, pozwolenie na budowę, decyzję o zagospodarowaniu przestrzennym, wypis z rejestru gruntów, projekt techniczny, kosztorys, a nawet dziennik budowy. Jak widać, mnóstwo warunków musi zostać spełnionych, by starać się o kredyt hipoteczny. Bardzo ważny jest również wkład własny. Większość banków wymaga wpłaty 20% żądanej kwoty, by w ten sposób dodatkowo się zabezpieczyć.

zobacz także:  Kredyty, typy kredytów, przeznaczenie kredytów - warto wiedzieć

Gdzie szukać najtańszego kredytu hipotecznego?

Aby znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny trzeba przede wszystkim porównywać oferty różnych banków. W tym celu warto korzystać z narzędzi, które umożliwiają sprawdzenie kilku kredytów hipotecznych. Nie trzeba już śledzić kilkudziesięciu stron banków i patrzeć, do którego z nich warto się udać. Można skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych, w których wystarczy wpisać kwotę kredytu oraz okres spłaty. Po chwili otrzymamy kilka ofert, z konkretnych banków, w których zawarte będą takie informacje jak oprocentowanie kredytu hipotecznego, RRSO, prowizja i całkowita kwota do spłaty. Niektórzy mogą skorzystać także z kalkulatorów kredytu hipotecznego. Pozwalają one na wyliczenie raty kredytu hipotecznego. Oczywiście jest to informacja prawdopodobna, ostateczne warunki zostaną przedstawione przez bank. Kalkulatory dokonują symulacji kredytu hipotecznego, co ma ułatwić wybór banku i pozwala na zorientowanie się w kosztach.

Kredyt hipoteczny – jaki bank?

Wiele osób zastanawia się w jakim banku wziąć kredyt hipoteczny. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego tak istotne jest korzystanie z kalkulatorów kredytów hipotecznych. Oferty mogą różnić się między sobą kosztami, oprocentowaniem kredytów hipotecznych, ale też warunkami umowy, dlatego wszelkie dokumenty trzeba w banku dokładnie czytać. Można też skorzystać z aktualnych rankingów kredytów hipotecznych, jednak są one dosyć uogólnione.

zobacz także:  Ile zarabia się handlując na targu, ile sprzedając jedzenie na plaży, ile w supermarkecie? Zarobki i praca na wakacje

Koszty kredytu hipotecznego

Koszty kredytów hipotecznych nie są niskie. Oprócz odsetek, kredytobiorca musi liczyć się jeszcze z jednorazową prowizją, ale też z ubezpieczeniami kredytów hipotecznych. Może to być ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu lub ubezpieczenie od różnych wypadków losowych. Oprócz tego, kredytobiorca musi pokryć także opłaty notarialne związane np. z wyceną nieruchomości.

Dodaj Twój komentarz