wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Karty kredytowe

Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią? Zobacz, co to jest karta kredytowa i kiedy opłaca się ją założyć. Dzięki karcie kredytowej zyskasz dodatkowe środki, które możesz spłacać bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

Kraty kredytowe dla osób fizycznych, porównanie kart kredytowych, wniosek online:

 

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest jednym z rodzajów kart bankowych (obok debetowych, przedpłaconych oraz obciążeniowych), która pozwala na korzystanie ze środków banku w ramach ustalonego limitu. Transakcji kartą kredytową można dokonywać w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, a także rezerwować i opłacać wybrane usługi przez internet. Jak działa karta kredytowa? Bank, po ustaleniu zdolności kredytowej, przyznaje limit pieniędzy, którymi można dowolnie rozporządzać. Kartę kredytową, jak każdy rodzaj zadłużenia, trzeba też spłacać. Wyróżnia się również wirtualną kartę kredytową, która umożliwia dokonywanie bezpiecznych zakupów w internecie. W większości przypadków posiada formę prepaid, czyli kart przedpłaconej, na którą należy wpłacić środki. Coraz więcej banków posiada ją w swojej ofercie, ponieważ wirtualna karta kredytowa jest szybka, prosta i tania w założeniu.

Jak założyć kartę kredytową?

Tak jak w przypadku każdej innej formy zadłużenia, aby uzyskać kartę kredytową należy złożyć wniosek do banku oraz przedstawić swoje dochody, na podstawie których sprawdzana jest zdolność kredytowa. Aby założyć kartę kredytową należy dostarczyć dowód osobisty, inny dowód potwierdzający tożsamość (najczęściej jest to paszport), zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o osiąganych, miesięcznych dochodach, wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie oraz inne dokumenty, które potwierdzają uzyskanie dodatkowych dochodów (np. stypendium). W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wymagane jest podanie numeru NIP oraz REGON, a także przedstawienie zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami oraz zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami. Bank na podstawie tych informacji oraz historii kredytowej w BIK lub w innych bazach dłużników wydaje decyzję o przyznaniu karty kredytowej oraz o limicie dostępnych na niej środków.

Jak używać karty kredytowej?

Korzystając z karty kredytowej należy cały czas mieć świadomość, że jest to pożyczka z odroczonym terminem spłaty. A więc jak korzystać z karty kredytowej? Najlepiej jest pilnować okresu bezodsetkowego. Co to oznacza? W większości przypadków, jeśli terminowo spłacane jest zadłużenie (okres spłaty określany jest w warunkach oferty oraz w umowie dotyczącej tego produktu bankowego), nie zostaną naliczone odsetki od zobowiązania. Aby móc skorzystać z okresu bezodsetkowego należy jednorazowo spłacić całą kwotę zadłużenia, nie natomiast minimalną kwotą, która została wyznaczona przez bank i która konieczna jest do tego, aby móc dalej użytkować kartę kredytową. Dla zachowania płynności finansowej ważne jest również, aby nie korzystać w ciągu miesiąca z całego limitu dostępnego na karcie – najlepiej jest wydać taką kwotę, jaką jest się w stanie spłacić w całości w ramach okresu bezodsetkowego.

Karta kredytowa – Visa czy Mastercard?

W Polsce największą popularnością cieszą się dwa rodzaje kart płatniczych – Visa oraz Mastercad. Jakie są różnice między nimi? I co jest lepszym wyborem? Karta kredytowa Visa czy Mastercard? Jeśli chodzi o płacenie tymi kartami, w większości punktów handlowo-usługowych są one w pełni akceptowane. Może zdarzyć się jednak, że płatności będzie można dokonywać tylko kartą Visa lub tylko kartą Mastercard – to rzadkie sytuacje, które jednak należy brać pod uwagę. Problematyczne może to być w szczególności w egzotycznych krajach, gdzie nie są obsługiwane te systemy płatnicze. Ponadto obie organizacje płatnicze narzucają inne rodzaje oraz wysokości opłat. Zakładając kartę kredytową warto to porównać, aby móc świadomie wybrać najkorzystniejszy produkt. Inny jest również system rozliczeń podczas przewalutowania. W przypadku Mastercard walutą rozliczeniową jest najczęściej euro, natomiast Visa korzysta z własnej tabelki kursów, które są bardziej opłacalne dla użytkowników kart.

Karta kredytowa a debetowa?

Dla wielu osób karta kredytowa a debetowa to tożsamy produkt bankowy, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pomiędzy nimi jest bardzo duża różnica. Na czym polega? I jak działa karta kredytowa, a jak debetowa? Karta kredytowa to niezależny produkt bankowy, co oznacza, że nie jest przypisany do konta osobistego. Umożliwia korzystanie z pieniędzy banku, jest więc pożyczką czy kredytem gotówkowym. Natomiast po osiągnięciu z góry ustalonego limitu, płatność kartą zostaje zablokowana aż do spłacenia wymaganej kwoty. Karta debetowa wydawana jest do Rachunku Oszczędnościowo Rozliczeniowego (ROR), czyli stanowi uzupełnienie konta osobistego, pozwala na bezgotówkowe płacenie w punktach handlowo-usługowych oraz na wypłatę środków w bankomacie. W przeciwieństwie do karty kredytowej, klient korzysta tylko z tych środków, które zgromadził na swoim koncie (wyjątkiem jest debet).

Jak spłacić kartę kredytową?

Jak spłacić kartę kredytową? Są dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na spłacie całości zadłużenia w ramach okresu bezodsetkowego – wtedy korzystanie z karty kredytowej jest darmowe. Drugim rozwiązaniem jest spłata kwoty minimalnej, która została ustalona przez bank podczas comiesięcznej analizy zadłużenia na karcie, przy czym reszta zobowiązania rozkładana jest na raty. Dług, który będzie spłacany w kilku częściach, podlega oprocentowaniu.

Czy warto kartę kredytową zakładać?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kartę kredytową zakładać? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób się z niej korzysta. Karta kredytowa, jeśli jest nieodpowiedzialnie używana, może spowodować wpadnięcie w spiralę długów, ponieważ umożliwia płacenie pieniędzmi, które nie należą do jej użytkownika. Można to jednak potraktować jako dodatkowe środki, które są wykorzystywane w nagłych sytuacjach. Jeśli natomiast zadłużenie spłacane jest w ramach okresu bezodsetkowego, nic się na tym nie traci, a przy okazji można zbudować pozytywną historię kredytową.

Porównanie kart kredytowych, rankingi

Warto sprawdzać porównanie kart kredytowych oraz rankingi, dzięki którym można znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Obecnie wiele banków przyznaje dodatkowe benefity, takie jak vouchery do różnych sklepów lub rabaty na paliwo, aby zachęcić do skorzystania z ich oferty. Sprawdzając porównywarki, w których zbierane są informacje o warunkach różnych kart kredytowych, należy zwrócić uwagę na opłatę roczną, opłatę za wydanie karty, oprocentowanie oraz długość okresu bezodsetkowego. Można znaleźć produkty bankowe, w przypadku których płaci się wyłącznie odsetki podczas rozkładania zadłużenia na raty, wszystko inne jest natomiast darmowe. Z tego względu warto jeszcze sprawdzać rankingi kart kredytowych, czyli najczęściej comiesięczne zestawienia najbardziej atrakcyjnych ofert, które przygotowywane są przez ekspertów.

W jakim banku założyć kartę kredytową?

Aby dowiedzieć się, z oferty jakiego banku najlepiej skorzystać, warto sprawdzać ranking kart kredytowych, gdzie przedstawione są najważniejsze warunki dotyczące korzystania z tych produktów. A w jakich bankach klienci najchętniej zakładają karty kredytowe? Dużym zainteresowaniem cieszą się karty kredytowe w Citibanku, w ramach których przyznawane są dodatkowe benefity podczas podpisywania umowy. To najczęściej vouchery do popularnych sklepów. Karta kredytowa w PKO umożliwia m.in. uczestniczenie w programie Mastercard, co pozwala na zbieranie punktów, które następnie wymienia się na nagrody. Korzystne warunki posiada również karta kredytowa w mBanku, w którym okres bezodsetkowy wynosi aż 54 dni. Warto pamiętać, że banki często oferują kilka rodzajów kart kredytowych, zarówno Visa, jak i Mastercard, z benefitami lub w wersji podstawowej. Dlatego tak przydatne może okazać się korzystanie z porównywarek i rankingów, które umożliwiają szybkie sprawdzenie warunków produktu.

komentarzy 6

 1. franco pisze:

  warto uważać biorąc kartę kredytową w ramach promocji lub za wazoniki i inne gadżety w centrach handlowych itd wtedy mozna naciąć się na regulamin o wysokich opłatach przy niskim obrocie na karcie ……ja niestety naciąłem sie tak biorąc kartę kredytową 🙁

 2. nigdy więcej kart kredytowych pisze:

  Mi w banku co chwilę oferują kartę kredytową, ale to w ogóle nie jest dla mnie. Co prawda jak się ją regularnie spłaca, to może i nie ma odsetek, ale jakoś nie przekonuje mnie wizja wydawania nie moich pieniędzy na jakieś pierdoły. Łatwo się potem przeliczyć ze swoim budżetem.

 3. Zdystansowana pisze:

  Ja tez uważam, że to trochę bez sensu… Wolę wydawać zaoszczędzone wcześniej pieniądze i niż żyć na kredyt, który muszę co miesiąc spłacać. Chyba, że ktoś chce sobie dobrą historię kredytową zrobić.

 4. tylko dla rozsądnych pisze:

  Karta kredytowa nie jest złem, o ile wybierze się korzystną ofertę i umie się z niej rozsądnie korzystać. Niestety wiele osób ma z tym problem. Co jeszcze? Co z tego, że posiadając kartę kredytową buduje się historię kredytową, jak zmniejsza się zdolność kredytową. Owszem, można przed wzięciem kredytu zamknąć kartę, ale w wielu bankach trwa to nawet 3 miesiące…

 5. Gabi pisze:

  Mnie też często oferują kartę kredytową, ale to nie dla mnie. Wolę na coś zaoszczędzić niż używać karty kredytowej bez opamiętania.

 6. lollipop pisze:

  Do mnie też wydzwaniają. Banki wiedzą, że na kartach mają duży zarobek. To dobry produkt, ale nie dla mnie.

Dodaj Twój komentarz