środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Karta kredytowa czy gotówka – czym płacić za granicą?

jak-placic-za-granica-gotowka

Jadąc na wakacje za granicę, często zastanawiamy się, jaką formę płatności powinniśmy wybrać. Czy wymienić pieniądze w polskim kantorze i płacić gotówką za granicą, czy może postawić na kartę debetową, a może kredytową? Sprawdź, jakie są najkorzystniejsze metody płatności za granicą i jak nie ponosić dodatkowych kosztów na zagranicznych wakacjach.

Płatność gotówką za granicą

Jednym ze sposobów płatności za granicą jest gotówka. O jej odpowiedni zapas warto zadbać nieco wcześniej niż kilka dni przed wyjazdem na wakacje, ponieważ kurs waluty przed szczytem sezonu może się znacznie zmienić. O odpowiednią ilość gotówki warto zadbać jeszcze w Polsce, kantory za granicą czy na lotniskach charakteryzują się dość niekorzystnym kursem.

Dlaczego gotówka jest dobrym sposobem płatności za granicą? Przede wszystkim jest ona powszechnie akceptowana i niezależna od terminali płatniczych. Jadąc na wakacje do Włoch czy Hiszpanii, grzechem byłoby nie wypić aromatycznej kawy w jednej z lokalnych kawiarni. Niestety w takich lokalach najczęściej nie ma terminali płatniczych, więc niezbędna okaże się gotówka. Ponadto na wakacjach wyjątkowo łatwo wydaje się pieniądze, a widząc, ile mamy gotówki w swoim portfelu, łatwiej jest nam ją kontrolować.

zobacz także:  Samochody na prąd w Polsce – jakie można kupić, ile kosztuje eksploatacja samochodu na prąd?

Gotówka za granicą – wady

Oczywiście te rozwiązanie ma także swoje wady. Musimy uważać na złodziei i najlepiej nosić ze sobą tylko część pieniędzy. Skradzioną kartę można zablokować, w przypadku skradzionych pieniędzy sprawa wygląda dużo gorzej… Niestety zdarzają się też sytuacje, gdy mimo wypłaconej gotówki braknie nam pieniędzy, co wtedy?

gotowka-placenie-gotowka-za-granica

Płacenie kartą za granicą

Drugim sposobem płatności za granicą jest karta debetowa, którą otrzymujemy, zakładając konto osobiste w danym banku. Płatność za pomocą takiej karty jest bardzo prosta i szybka, jednak niekiedy może nas ona słono kosztować. Gdy korzystamy z karty debetowej prowadzonej w złotówkach, a płacimy za produkty w obcej walucie, musimy liczyć się z kosztami przewalutowania. Zapewne będą one wyższe niż kurs walut, jaki możemy sprawdzić w kantorach. Jednak ta opcja i tak okaże się korzystniejsza niż wypłata z bankomatu za granicą. Jeśli podczas zagranicznych wakacji, zdecydujmy się wypłacić pieniądze z bankomatu, musimy pamiętać nie tylko o przewalutowaniu, ale często także o prowizji za wypłatę pieniędzy za granicą. Taka prowizja wynosi zazwyczaj 10 złotych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku karty kredytowej.

zobacz także:  Kredyty, typy kredytów, przeznaczenie kredytów - warto wiedzieć

Karta walutowa za granicą

Korzystnym sposobem płatności za granicą wydaje się karta walutowa. Osoby posiadające taką kartę, mają konto w określonej walucie. Jednak posiadanie konta walutowego jest korzystne jedynie, gdy podróżujemy do państw strefy euro lub USA. W pozostałych przypadkach, również będziemy narażeni na dodatkowe opłaty.

Najkorzystniejszym sposobem płatności podczas wakacji za granicą wydaje się płatność gotówką lub kartą walutową. Jednak bez względu na to jaką metodę płatności ostatecznie wybierzemy, powinniśmy być ostrożni. W przeciwnym razie może się okazać, że koszt zagranicznego wypoczynku będzie znacznie wyższy niż się tego spodziewaliśmy.

Dodaj Twój komentarz