czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Kiedy warto mieć kartę kredytową?

Dwie karty kredytowe

Karta kredytowa wzbudza nie lada emocje – może bowiem być czymś bardzo ułatwić życie jak i wpędzić w niemałe kłopoty finansowe. To jak w końcu jest z tą kartą kredytową? Czy warto ja mieć?

Czym jest karta kredytowa?

Najprościej rzecz ujmując karta kredytowa jest kartą, którą można płacić w sklepach online i stacjonarnych, rezerwować noclegi, samochody, płacić nią za granicą. Na karcie kredytowej znajduje się określony limit (czyli kwota jaką można wydać w ramach karty kredytowej). Natomiast ów limit na karcie kredytowej uzależniony jest od rodzaju samej karty oraz wyniku zdolności kredytowej. Czy istnieje jednak coś takiego jak posiadanie karty kredytowej bez opłat? Rzetelnemu klientowi na pewno bliższe będzie pojęcie okresu bezodsetkowego podczas spłacania karty kredytowej. Co to oznacza? Okres bezodsetkowy spłacania karty zazwyczaj wynosi od 52-58 dni i trwa od pierwszego cyklu rozliczeniowego. Jeśli w tym czasie uda się spłacić kartę kredytową, to oprocentowanie jej wyniesie 0%. A w takim wypadku bardzo opłacalne jest jej posiadanie.

zobacz także:  Tarasola - ile kosztuje, kiedy warto montować?

Kobieta siedzi przy laptopie z kartą kredytową

Karta kredytowa – jak działa?

Karta kredytowa działa na takiej samej zasadzie jak inne karty. Zwykle posiada ona chip i można nią płacić zbliżeniowo, wypłacać gotówkę w bankomatach (choć zazwyczaj się tego nie poleca). Warto wspomnieć, że karta kredytowa jest bardzo często mylona z kartą debetową, a różnica jest tu znaczna. Dysponując kartą kredytową wydaje się pieniądze banku w ramach przyznanego limitu czyli kredytu, a podczas korzystania z karty debetowej obraca się swoimi pieniędzmi z konta osobistego.

Karta kredytowa bez konta – czy to możliwe?

Każda osoba pełnoletnie, która złoży odpowiedni wniosek może ubiegać się o kartę kredytową. I wcale nie trzeba posiadać konta w banku, by stać się właścicielem takiej karty. Posiadanie karty kredytowej bez konta osobistego w tym samym banku jest więc zupełnie naturalne. Kto jeszcze może ubiegać się o wydanie karty kredytowej? Nie należy się łudzić, bank przed przyznaniem karty kredytowej sprawdza zdolność kredytową. Po pierwsze bierze się pod uwagę zarobki, z tym jednak bywa różnie, gdyż niektóre banki przyznają karty kredytowe jeśli miesięczne dochody klienta wynoszą poniżej 1000zł, a inne nawet wtedy kiedy dochód to tylko 500zł.

zobacz także:  Wichury, Zawieszenie Boeingów... - przegląd 11 marzec 2019

Karty kredytowe w portfelu

Karta kredytowa – zasady przyznawania

Najtrudniej postarać się o kartę kredytową jest osobie zatrudnionej na tak zwanej umowie śmieciowej (zlecenie, umowa o dzieło) lub takiej, która posiada własną firmę. Klient zatrudniony na umowę o pracę na etacie znacznie łatwiej uzyska kartę kredytową niż freelancer lub osoba z własną działalnością gospodarczą. O kartę kredytową mogą także ubiegać się klienci-emeryci, ale w niektórych bankach limit wieku wynosi 65 lat. A czy możliwe jest otrzymanie karty kredytowej na dowód? Dowód osobisty to podstawowy dokument, który należy zabrać ze sobą do banku (choć istnieje też wnioskowanie online) kiedy ktoś stara się o wydanie karty kredytowej. Oprócz tego trzeba jeszcze mieć ze sobą zaświadczenie o dochodach i miejscu zatrudnienia (tu czasem banki uznają zamiennie wyciąg z konta bankowego lub zeznanie podatkowe).

Karta kredytowa – wady i zalety

Karta kredytowa jest dla osób, które są bardzo sumienne i mają pod kontrolą swoje wydatki. Jednak nie zmienia to faktu, że warto mieć kartę kredytową. Do zalet jej posiadania należą na pewno rabaty, promocje w sklepach, zbieranie punktów. Rozsądnie użytkowana karta kredytowa pozwoli zaoszczędzić, wygodnie podróżować, odłożyć pieniądze na czas kryzysu, zbudować dobrą historię kredytową. Jeśli jednak właściciel karty „przedobrzy” z wydatkami, poniesie tego konsekwencje w postaci spłacania sporych odsetek albo (jeśli założy się czarny scenariusz) mocno się zadłuży. Na pewno wadą kart kredytowych jest to, że łatwo przy niej o wydatki przekraczające dochody, a także o przeoczenie okresu rozliczeniowego.

zobacz także:  Darmowe konto osobiste teraz już w każdym banku

komentarze 2

  1. zakupoholiczka pisze:

    Nie dla każdego są takie karty kredytowe. Jak ktoś nie ma umiarkowania w wydawaniu pieniędzy to może wpaść w niezłe długi.

  2. Emmanuela pisze:

    Dla mnie karta kredytowa to złe rozwiązanie, straciłabym kontrolę nad finansami. Wolę wydawać pieniądze które już faktycznie zarobiłam.

Dodaj Twój komentarz