Kiedy zastanawiamy się nad wzięciem kredytu hipotecznego zazwyczaj porównujemy oferty różnych banków. Nie jest to proste zadanie, ponieważ wiele jest instytucji finansowych, które udzielają takich kredytów. Coraz więcej osób sięga jednak po kalkulatory kredytów hipotecznych, które po chwili pokazują informacje dotyczące produktów finansowych w konkretnych bankach. Na czym polega działanie kalkulatorów kredytów hipotecznych i czy są one dokładne?
- Kalkulatory kredytów hipotecznych – czym są?
- Jak korzystać z kalkulatorów kredytów hipotecznych?
- Kalkulatory kredytów hipotecznych a wyniki
- Jak sprawdzić zdolność kredytową?
- Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Kalkulatory kredytów hipotecznych – czym są?
Kalkulatory kredytów hipotecznych to oprogramowania, które są pomocne w wyliczeniu dokładnych informacji dotyczących konkretnego produktu finansowego. Już nie trzeba zastanawiać się jak obliczyć ratę kredytu czy przegrzebywać się przez setki stron, by znaleźć oprocentowanie kredytu hipotecznego. Dzięki takim narzędziom finansowym można błyskawicznie sprawdzić właśnie jaka będzie rata kredytu hipotecznego, ile będzie wynosiło oprocentowanie czy RRSO. Co ważne, kalkulatory kredytów hipotecznych pokazują oferty różnych banków, dlatego z łatwością można je porównać i sprawdzić, gdzie dostaniemy najlepsze warunki umowy.
Jak korzystać z kalkulatorów kredytów hipotecznych?
Korzystanie z takiego narzędzia jak kalkulator kredytowy online jest bardzo intuicyjne. W profesjonalnych oprogramowaniach do symulacji kredytu hipotecznego należy wpisać kwotę kredytu, okres kredytowania oraz oprocentowanie nominalne, które jest wyznacznikiem kosztu odsetkowego. Po dodaniu takich informacji wystarczy zatwierdzić wybór (zazwyczaj przez kliknięcie na „oblicz ratę kredytu hipotecznego”) i czekać na pojawienie się ofert. Na samej górze zazwyczaj widoczne są kredyty hipoteczne z najniższą kwotą do spłaty. Oczywiście wyniki te można posegregować według upodobań. Na przykład jako pierwsze mogą pojawić się oferty z najniższym oprocentowaniem, RRSO, prowizją czy ratą kredytu hipotecznego. Wszystko można ustawić samodzielnie już po pojawieniu się wyników.
Kalkulatory kredytów hipotecznych a wyniki
Wyniki kalkulatorów kredytów hipotecznych obejmują takie wartości jak oprocentowanie, prowizja, RRSO oraz maksymalna kwota kredytu hipotecznego. Widoczna jest także nazwa banku, a często również produktu. Bardziej zaawansowane narzędzia służą także jako kalkulatory rat kredytu hipotecznego. Można więc sprawdzić ile będą wynosiły comiesięczne spłaty i jak będzie wyglądał ich harmonogram z rozgraniczeniem płatności na kapitał i odsetki.
Podobne informacje prezentują także niektóre porównywarki kredytów hipotecznych. Również przedstawiają one podstawowe wartości podane przez banki, które oferują kredyty hipoteczne.
Wyniki prezentowane w kalkulatorach kredytowych online nie są ostatecznymi wartościami, które zastaniemy w bankach. Instytucje tego typu analizują mnóstwo danych i to na ich podstawie przedstawiają indywidualne dla każdej osoby warunki kredytu hipotecznego. Najważniejsza jest zdolność kredytowa. Im większa tym oczywiście większe szanse na zaciągnięcie kredytu na lepszych warunkach lub o wyższej kwocie.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Im lepsza zdolność kredytowa, tym większe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego na upragnione mieszkanie czy dom. A jak sprawdzić zdolność kredytową? W tym przypadku również warto skorzystać z dodatkowych narzędzi, czyli z kalkulatora zdolności finansowej. W rubryki należy wpisać takie dane jak dochód brutto, opłaty na mieszkanie, koszty utrzymania, składki ubezpieczeniowe, raty innych kredytów, pozostałe koszty, oprocentowanie oraz okres kredytowania. Po chwili ukaże nam się symulacja zdolności kredytowej i okaże się, na jaką kwotę możemy zaciągnąć kredyt oraz ile będzie wynosiła rata. Dane te są oczywiście szacunkowe i mogą służyć jedynie do celów informacyjnych, ostateczne wyliczenia zależą od banku.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Wiele osób na pewno zastanawia się jak zwiększyć zdolność kredytową. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można ją poprawić. Warto uregulować sprawy bankowe i pozamykać konta, z których już nie korzystamy. Jeśli w BIK widnieje informacja, że mamy otwarte rachunki kredytowe to oznacza, że w każdej chwili możemy z nich skorzystać, a to obniży zdolność kredytową. Uporządkować należy również zaciągnięte kredyty gotówkowe. Jeśli jeszcze je spłacamy, warto pomyśleć o konsolidacji kredytów. Bank zerknie także na nasze konto osobiste. Jeśli staramy się o kredyt hipoteczny w pojedynkę, lepiej nie przelewać żadnych kwot partnerowi, ponieważ może to oznaczać, że mamy kogoś na utrzymaniu. Opłaca się starać o kredyt z towarzyszem, ponieważ to znacznie zwiększa zdolność kredytową. Najlepszą mogą mieć małżeństwa, ponieważ większa będzie szansa na spłacenie zobowiązań w terminie. Warto pomyśleć także o wysokim wkładzie własnym. Im wyższy – tym lepszy, ponieważ nie tylko wpływa to na niższe raty kredytu hipotecznego, ale także poprawia zdolność kredytową.
kalkulatory kredytów hipotecznych to fajna rzecz, zawsze korzystam zanim wybiorę się do pośrednika finansowego, aby nie ściemniał mi swoimi ofertami 😛
Nie brałam jeszcze kredytu, ale sprawdzam sobie w kalkulatorach. Mam nadzieję, że mimo wszystko są w miarę dokładne. Chociaż wiadomo – banki mają swoje pomysły, jak wyliczać zdolność.
Ja jestem ciekawa, czy by mi przyznali taki kredyt. Zarobki mam dobre, ale nigdy nie brałam nic na kredyt czy na raty. Jak wtedy banki na to patrzą? wiecie?