wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Dociągnięcie mediów na działkę, czyli ile kosztuje uzbrojenie działki?

dom w budowie


Chcesz wybudować dom? Masz nieuzbrojoną działkę lub chcesz taką kupić, ale nie wiesz, z jakimi kosztami wiąże się dociągnięcie mediów? Wyjaśniamy, ile to wszystko kosztuje. Sprawdź, zanim zabierzesz się za gromadzenie wymaganych dokumentów.

Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?

Jeśli ma się już działkę, np. otrzymaną w wyniku podziału lub spadku i jest ona nieuzbrojona, to nie ma się wyboru. Jednak jeśli chce się kupić działkę z myślą o postawieniu na niej domu, wówczas stoi się przed niemałym dylematem. Działki uzbrojone są bowiem często znacznie droższe niż te bez dostępu do mediów.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że zdarza się, że grunt jest daleko od sieci. Wówczas dociągnięcie mediów jest kosztowne. W efekcie po podliczeniu kosztów może się okazać, że wychodzi się na zero.

Jest jednak inna kwestia, która może być istotna dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, ani chęci na załatwianie formalności. Kupując nieuzbrojoną działkę trzeba liczyć się z tym, że aby doprowadzić do niej media, trzeba będzie poświęcić na to nie tylko sporo pieniędzy, ale i czasu, formalności, a także – prac. Co więcej, jeśli zależy nam na szybkim rozpoczęciu budowy – znacznie łatwiej to zrobić, gdy wszystko jest już doprowadzone na miejsce.

zobacz także:  Jak dostać kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego?

Zanim kupi się nieuzbrojoną działkę, nie ma co ufać sprzedawcy w kwestii mediów. Zdecydowanie lepiej jest udać się do biur dostarczycieli mediów takich jak prąd, gaz, woda i zapytać, jak wyglądają warunki przyłączenia, a także ich koszt i czas oczekiwania. Zdarza się, że może się to ciągnąć w nieskończoność, nawet pół roku można oczekiwać na rozpoczęcie prac.

Ile kosztuje przyłącze prądu?

Bardzo ważne jest, by już na samym początku postarać się o przyłącze prądu. Czeka się na nie bowiem dość długo, a bez niego nie ruszy się z budową. To, ile trzeba zapłacić za przyłącze prądy, zależy do tego, w jakiej odległości od działki jest sieć. Jeśli okaże się, że dość daleko wówczas koszty rosną.

Szacuje się, że wydatek, na jaki należy być przygotowanym, to od 2 do 3 tysięcy złotych. Każdy metr kosztuje, chociaż operatorzy zazwyczaj dają określoną ich ilość, np. 200 m za darmo, w cenie przyłącza. Sam koszt przyłącza energetycznego zależy od stawek, jakie oferuje właściciel terenu, ale też od mocy przyłączeniowej, a nawet – od liczby działek na danym obszarze. Trudno więc podać szczegółowo, ile w całym kraju kosztuje przyłączenie do sieci energetycznej.

zobacz także:  Kredyty dla młodych, jak dostać kredyt mając mniej niż 20 lat?

Ile kosztuje uzbrojenie działki w wodę i kanalizację?

Sporo czekania i załatwiania związane jest również z przyłączaniem działki do sieci wodociągowej i kanalizacji. Oczywiście nie obejdzie się bez wypisania wielu dokumentów. Niezbędny jest też od razu sam projekt przyłącza. To koszt około 2 tysięcy złotych choć oczywiście zależy od regionu i wykonawcy.

To jednak nie wszystkie opłaty. Należy zapłacić za przyłącze wodociągowe ze studnią wodomierzową, które może kosztować nawet 4 tysiące zł. Do tego nie można zapomnieć o przyłączu kanalizacyjnym, które wyniesie podobną sumę. Potrzebny jest też geodeta, który naniesie je na lokalne mapy zagospodarowania terenu, a za co zapłacić trzeba gdzieś 500 zł. Samo podłączenie do sieci to około 400 złotych.

Generalnie koszty mogą się różnić. Część może dzielić się na mniejsze kwoty w zależności od sposobu załatwiania, charakterystycznego dla danego organu. Warto jednak zdać sobie sprawę, że aby móc doprowadzić wodę i podłączyć się kanalizacji, należy wydać 6-10 tysięcy zł.

Zdarza się jednak, że nie ma możliwości podłączenia do sieci. Wówczas trzeba wystąpić o pozwolenie na wykopanie studni i wybudowanie szamba, dzisiaj często wybierana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Koszt to już wyższy, bo od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych grudzień 2019

Cena uzbrojenia działki w gaz

A ile kosztuje doprowadzenie do działki gazu? Tutaj znowu nie ma co liczyć na ulgowe traktowanie. Procedura jest podobna jak w przypadku prądu – płaci się za przyłącze o tradycyjnej długości i dopłaca za każdy metr. Jednak w tym wszystkim są opłaty związane szafką gazową, projekt, odbiór, opłaty geodezyjne. Ile to wszystko trwa? Nawet 3 miesiące samo rozpatrzenie wniosku. A ile kosztuje? Z pewnością trzeba być przygotowanym na zapłacenie 6000-9000 zł.

Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Jak widać, koszty związane z uzbrojeniem działki w media są wysokie. Każde z przyłączy liczy się w tysiącach. Najtańszy jest prąd – można zmieścić się w 2 tysiącach. W przypadku prądu i gazu, to jak ma się szczęście, to zapłacić się po 6 tysięcy zł. Wychodzi więc, że w wersji optymistycznej za uzbrojenie działki zapłaci się 15 tysięcy złotych.

Jednak to, ile z tym załatwiania – to druga strona medalu. Nie każdy jest na to gotowy. Poza tym – brak mediów oznacza wstrzymanie budowy, a także wypłaty kredytu hipotecznego. Zdecydowanie – jeśli ma się działkę, lepiej się wesprzeć kredytem gotówkowym i szybko załatwić przyłącza dzięki wsparciu finansowemu.

1 komentarz

  1. Ewa pisze:

    No i dlatego lepiej kupować działki, które są już uzbrojone. Przynajmniej nie trzeba walczyć z całą tą biurokracją.

Dodaj Twój komentarz