wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic, Szczyt UE… – przegląd 1 lipiec 2019

bryłka węgla

Doszło do wstrząsu w kopalni Murcki-Staszic. Trzech górników nie żyje, sześciu znajduje się w szpitalu.

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic

W katowickiej kopalni Murcki-Staszic o 14.12 doszło do tąpnięcia, spowodowanego silnym wstrząsem górotworu. W momencie zdarzenia dziewięciu górników pracowało przy drążeniu podziemnego chodnika na głębokości 720 metrów. Trzej z nich zdołali uciec i o własnych siłach wydostać się na powierzchnię, trzej następni zostali wyniesieni przez ratowników.

Trzech górników poniosło śmierć. Jednego z nich ratownicy musieli wyciągnąć spod przygniatającej go maszyny. Nie dawał już wtedy oznak życia.

Sześciu ocalonych górników trafiło do szpitali. Stan jednego z nich jest poważny. Życiu pozostałych nie zagraża niebezpieczeństwo. Wszelkie prace w rejonie wstrząsu zostały wstrzymane.

Premier Mateusz Morawiecki, przebywający na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, jest na bieżąco informowany o sytuacji w kopalni. Podjął decyzję o przyznaniu rent specjalnych wdowom i sierotom po zmarłych w tej tragedii górnikach.

Karna opłata sądowa

Karna opłata sądowa budzi kontrowersje wśród prawników. Chodzi o przepis mówiący, że jeśli strona procesu cywilnego występująca z adwokatem lub radcą popełni błąd w uiszczeniu opłaty przy apelacji lub kasacji, będzie mogła kontynuować sprawę pod warunkiem uiszczenia opłaty w podwyższonej wartości. Korporacja adwokacka i radcowska apelują do posłów o utrzymanie poprawki Senatu, która usuwa z projektu opłatę.

zobacz także:  Ustawa o "małym ZUS" wejdzie w życie

Podwyżka opłaty znalazła się w nowelizacji ustawy w tym celu, aby usprawnić przebieg procesów przez zdyscyplinowanie prawników do precyzyjnego wyliczania i uiszczania opłat.

Szczyt Unii Europejskiej

Całonocne konsultacje unijnych przywódców w sprawie obsadzenia głównych stanowisk unijnych nie przyniosły porozumienia. Testowane było poparcie dla Fransa Timmermansa, kandydata socjalistów. Na tę kandydaturę wcześniej, na szczycie G20 w Osace, zgodziły się Niemcy, Francja, Holandia i Hiszpania, natomiast Grupa Wyszehradzka jest jej zdecydowanie przeciwna. Włochy i Polska chcą aby głosowanie na przewodniczącego Komisji Europejskiej było tajne.

Pojawiła się w trakcie negocjacji propozycja, aby Europejska Partia Ludowa zamiast stanowiska szefa Parlamentu Europejskiego objęła stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Miało to zachęcić EPL do poparcia propozycji oddania socjalistom stanowiska przewodniczącego KE. Takie rozwiązanie nie spotkało się jednak z jednogłośnym poparciem./p>

Iran przekroczył limit wzbogaconego uranu

Irańska agencja Fars, powołując się na anonimowe źródło, podała do wiadomości, że zapasy wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit 300 kg, który został ustalony w 2015 roku w porozumieniu w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Już jakiś czas temu władze zapowiadały, że limit ten zostanie przekroczony po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego. Pozostali sygnatariusze nie chronią teraz Iranu przed sankcjami przywróconymi przez USA.

zobacz także:  Ile zarabia psycholog, stomatolog, farmaceuta? Zarobki w medycznych zawodach w Polsce i Niemczech

Dodaj Twój komentarz