Kredyt na mieszkanie to dla wielu osób jedna możliwość, by móc się cieszyć własnymi czterema kątami. Jego otrzymanie nie jest jednak łatwe, a pieniędzy też nikt za darmo nie daje. Należy spłacać regularnie raty, jednak nie tylko one odpowiadają za koszty, jakie się poniesie. Jakie opłaty naliczają banki przy kredycie na mieszkanie?
Ile kosztuje kredyt hipoteczny?
Wzięcie każdego kredytu kosztuje i nie jest to żadną nowością. Banki nie dają pieniędzy za darmo, tylko pobierając z tego tytułu konkretne opłaty, które wliczane są najczęściej do spłacanych rat. Oczywiście to, ile rzeczywiście będzie nas kosztował kredyt mieszkaniowy, będzie zależało od wielu czynników i nie chodzi tu tylko o bank i to jakie warunki stawia. Kredytobiorcy są bardzo dokładnie weryfikowani, więc nasza zdolność kredytowa, czy posiadany wkład własny ma niebagatelne znaczenie.
Obecnie pewnym wymogiem jest, by przy prezentacji danej oferty kredytowej, pokazać, ile naprawdę się za nią zapłaci, w stosunku do wysokości pieniędzy pożyczonych. Chodzi oczywiście o tak zwane koszty całkowite.
Co wlicza się w koszty kredytu mieszkaniowego?
Wysokość kwoty, którą pożyczamy od banku, nie jest tą samą kwotą, którą oddajemy, ponieważ w trakcie spłaty doliczane są różne koszty i nie chodzi tu tylko o odsetki wynikające z oprocentowania Co istotne, na nie składa się także marża oraz ustalona odgórnie stopa procentowa. Wpływ na koszty może mieć także naliczenie opłat dodatkowych, w tym ubezpieczenia, opłat za uruchomienie kredytu, prowizja i inne. Na końcową cenę ma wpływ wysokość kredytu, czas spłaty, wkład własny, a także rodzaj rat.
Nie można też zapomnieć o opłatach pozakredytowych, do których zalicza się zgromadzenie wszystkich odpowiednich dokumentów.
Oprocentowanie, odsetki i inne prowizje
Oprocentowanie kredytu wpływa głównie na wysokość odsetek, jakie będziemy spłacać w ratach. Mamy tutaj do czynienia z dwoma podstawowymi składnikami – marżą oraz WIBOR (stopa procentowa). Marża banku jest niezmienna (z małymi wyjątkami), z kolei WIBOR może mieniać się co 3 lub 6 miesięcy. Dodatkowo naliczana jest także na samym początkiem prowizja za udzielenie kredytu, a przez pewien czas może być naliczana także prowizja za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę.
Ubezpieczenie kredytu – jakie i kiedy?
W większości przypadków ubezpieczenie przy kredycie mieszkaniowym może być koniecznością, a przynajmniej wiele banków je wymaga. Mogą być one różne w zależności od banku i sytuacji kredytobiorcy. Najczęściej wymienia się tu ubezpieczenia: na życie, od utraty pracy czy zdrowia, ubezpieczenie od niskiego wkładu, pomostowe oraz od nieruchomości. Opłata za ubezpieczenie doliczana jest to spłacanych rat.
Jakie mogą być dodatkowe koszty przy kredycie mieszkaniowym?
Banki mogą naliczać różne opłaty dodatkowe. Na przykład w momencie, gdy deklaruje brak prowizji, z pewnością pieniądze zostaną pobrane w inny sposób choćby przez dodatkowe produkty bankowe (konto osobiste, karta kredytowa). Często instytucje chcą też dokładnie zapoznać się z wartością nieruchomości, dokonując własnej wyceny.
Do tego dochodzi wiele kosztów początkowych, w tym opłata sądowa za wpis do hipoteki, podatek od czynności prawnych, taksa za ustanowienie hipoteki czy taksa notarialna.