niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy? Likwidacja szkody z polisy

rozbity samochód

Każdy kierowca powinien dbać o bezpieczeństwo na drodze, zarówno swoje własne, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Niestety nawet jeśli my sami jesteśmy wyjątkowo ostrożni, to zawsze może się zdarzyć, że ktoś inny straci panowanie nad samochodem lub z jakiegoś innego powodu doprowadzi do kolizji lub nawet poważnego wypadku. Na szczęście osoby poszkodowane mogą żądać odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Są trzy sposoby na zgłoszenie szkody z OCtelefoniczny, osobisty oraz przez internet. Najpewniejszymi są te sposoby, które pozwalają nam na dołączenie od razu takich dokumentów jak zdjęcia uszkodzeń, czy oświadczenie o zdarzeniu drogowym, a więc kontakt osobisty lub internetowy. Dzięki temu tok postępowania zostanie wcześniej uruchomiony. Ze względu na to, że usuwaniem szkody powinien zająć się ubezpieczyciel sprawcy wypadku, musimy zgłosić się bezpośrednio do niego. Warto pamiętać o tym, że niektórzy ubezpieczyciele oferują usługę BLS, w ramach której wszystkimi formalnościami zajmuje się nasze towarzystwo i z tej możliwości można skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy szkodę poniosły samochody i nikt poza tym.

zobacz także:  Ile pieniędzy wyciągniesz na raz z bankomatu? Oto limity bankomatów dla poszczególnych banków

Jak zachować się bezpośrednio po wypadku?

Aby mieć pewność, że otrzymamy zadośćuczynienie z polisy OC, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Zaraz po tym, jak doszło do wypadku, musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i sprawdzić, czy żadna osoba nie została poszkodowana. Następnym krokiem jest spisanie oświadczenia, w którym znajdą się takie informacje jak dane osób biorących udział w wypadku, numery rejestracyjne samochodów, dane ich właścicieli, numer polisy oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma wykupioną polisę sprawca. Trzeba również stworzyć opis wydarzenia oraz zaznaczyć dokładny czas i miejsce.

Towarzystwa ubezpieczeniowe udostępniają swoim klientom specjalne druki, które ułatwiają spisanie całego oświadczenia, jest na nich również miejsce na stworzenie szkicu sytuacyjnego. Warto również dokładnie sfotografować miejsce wypadku oraz samochody biorące w nim udział tak, by były widoczne wszelkie powstałe uszkodzenia.

Wypadek samochodowy – czy wzywać policję?

Nie zawsze musimy wzywać policję, gdy dochodzi do wypadku drogowego, jednak w niektórych sytuacjach naprawdę warto. Jest tak wtedy, gdy np. sprawca wypadku nie ma przy sobie dokumentów lub sprawia wrażenie nietrzeźwego. Koniecznie trzeba wezwać policję w sytuacji, gdy któryś z uczestników wydarzenia jest ranny. Policja może okazać się bardzo pomocna również w sytuacji, gdy problem stanowi ustalenie sprawcy wypadku, lub gdy ewidentny sprawca nie chce się przyznać do winy.

zobacz także:  Prawo jazy kat. C – ile kosztuje, kiedy warto zrobić?

Choć na zgłoszenie szkody towarzystwu ubezpieczeniowemu mamy nawet 3 lata, to nie warto z tym zwlekać. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają pomoc w holowaniu pojazdu oraz samochód zastępczy. Ponadto odszkodowanie możemy otrzymać w formie gotówki lub bezpośredniej zapłaty za naprawę, którą otrzyma warsztat samochodowy.

komentarzy 5

 1. Dionizy pisze:

  Nie wiedziałem, że na zgłoszenie szkody jest tyle czasu. Szczerze wątpię, żeby ktoś tyle zwlekał z taką sprawą, lepiej od razu skontaktować się z ubezpieczycielem.

 2. linka pisze:

  Najlepiej mieć ze sobą formularz, który można wydrukować ze strony ubezpieczyciela. Jest tam miejsce na dane osób, które uczestniczyły w kolizji, opis wypadku i rozrysowanie zaistniałej sytuacji.

 3. Katarzyna pisze:

  @Dionizy Ubezpieczenie OC jest dość wyjątkową polisą, także pod względem terminu na zgłoszenie szkody. W przypadku wszelkich dobrowolnych polis, np. autocasco, czas na zgłoszenie szkody jest o wiele krótszy. Na zgłoszenie kradzieży auta z AC ubezpieczyciel często daje zaledwie 2-3 dni. Na stronie porównywarki można sprawdzić dokładnie, ile czasu jest na zgłoszenie szkody z różnych ubezpieczeń w poszczególnych towarzystwach.

 4. Aneta pisze:

  Mi na kursie mówili, żeby zawsze wzywać policję do stłuczki, oczywiście jeśli nie jest to z naszej winy 😀 Wtedy ubezpieczalnie na pewno o nic nie będą się czepiać. A co do tego formularza, to zawsze macie go ze sobą? Bo ja nie…

 5. Marina pisze:

  No u mnie na kursie prawa jazdy też tak mówili. Zresztą ja nigdy nie miałam przy sobie formularza do OC, więc na pewno bym wzywała policję.

Dodaj Twój komentarz