piątek, 24 maja 2024
HotMoney

OC dla rowerzysty ile kosztuje, czy warto wykupić?

Rower stojący na drodze w lesie

Ubezpieczenie OC najczęściej kojarzy nam się z właścicielami samochodów, choć z powodzeniem może je posiadać praktycznie każdy, także rowerzysta. Nie jest to nic nadzwyczajnego i takich ofert można znaleźć wiele. Czy jednak posiadanie przez rowerzystę OC jest opłacalne? Co daje?

Czym jest ubezpieczenie OC dla rowerzysty?

Przede wszystkim ubezpieczenie OC dla rowerzysty nie jest obowiązkowe, a jedynie opcjonalne, nawet pomimo faktu, że rowerzysta jest takim samym uczestnikiem ruchu jak kierowca samochodu. To przede wszystkim zabezpieczenie w razie wypadku, który może, choć nie musi się wydarzyć. Ubezpieczenie komunikacyjne dla pojazdów mechanicznych, czyli samochodów jest obowiązkowe i chroni zarówno kierowcę, jak i ewentualnych poszkodowanych, dzięki czemu mogą liczyć na odszkodowanie. Jednakże oferty ubezpieczeniowe mocno się poszerzyły i te związane z odpowiedzialnością cywilną coraz częściej oferowane jest także rowerzystom. Warto jest się zastanowić, czy to dobre rozwiązanie, jak również co takie ubezpieczenie można nam dać.

zobacz także:  Jak wybrać doradcę kredytowego?

Co obejmuje ubezpieczenie OC dla rowerzystów?

W przypadku polisy ubezpieczeniowej OC, zakres ochrony, jaką będzie ona obejmowała, w znacznej mierze zależy przede wszystkim od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego i nas samych. Najczęściej będzie tutaj chodziło o takie zdarzenia jak wypadek na drodze i pokrycie szkód, które się wyrządziło, jak również na wypadek kradzieży samego roweru lub jego uszkodzenia, do czego zalicza się po prostu casco roweru z ubezpieczeniem majątkowym. Jeżeli to my ulegniemy wypadkowi i jesteśmy osobami poszkodowanymi, wówczas można zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Często spotyka się także ofertę związaną z bagażem przewożonym na rowerze i jego zabezpieczeniem w razie utraty czy zniszczenia. Wysokość ubezpieczenia będzie zależała z kolei od konkretnej oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla rowerzysty?

Cena ubezpieczenia OC dla rowerzysty zależna będzie od firmy ubezpieczeniowej, a także zakresu ubezpieczenia, na jakie się zdecydujemy. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z rocznymi składkami, które zaczynają się od kwoty ok 100 zł, choć są to najtańsze możliwe opcje, często na niską kwotę i obejmujące tylko podstawowe zabezpieczenie OC bez żadnych dodatków. Wbrew pozorom nie jest to więc wcale wielki koszt, co jednak może znacząco wpłynąć na nasze poczucie bezpieczeństwa, a niestety wielu zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy to wypadku na drodze, czy kradzieży roweru z domu lub innych miejsc.

zobacz także:  Znane hotele w Polsce – TOP 5

Czy warto wykupić OC dla rowerzysty?

Rynek ubezpieczeń ciągle się rozwija i najczęściej reaguje na pojawiające się potrzeby. W Polsce OC dla rowerzystów oferuje wiele firm, jednak nadal nie jest to popularne i mało kto decyduje się na jego wykupienie. Być może za jakiś czas ten stan rzeczy się zmieni, szczególnie gdy ludzie zaczną uświadamiać sobie, jak istotne jest zabezpieczanie się na różne ewentualności. Gdy ulegniemy wypadkowi, albo nasz rower zostanie skradziony lub zniszczony, wówczas możemy liczyć na odszkodowanie, które pokryje nasze straty czy to mienia, czy zdrowia. W dodatku cena ubezpieczeń rowerowych nie jest taka wysoka, a zapłacenie raz do roku 100 czy 200 złotych nie jest czymś bardzo obciążającym budżetowo, a może zapewnić spokój.

Dodaj Twój komentarz