sobota, 14 września 2024
HotMoney

Ubezpieczenie samochodu – czy trzeba ze sobą wozić potwierdzenie OC?

Samochód na trawniku

1.10.2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, ale i ubezpieczenia OC. Dawniej należało wozić ze sobą wymagane dokumenty, teraz takiego obowiązku nie ma. Policja nie może ukarać kierowcy, który nie ma ze sobą polisy czy dowodu rejestracyjnego. Czasami jednak warto takie dokumenty mieć. Jakie więc dokumenty trzeba mieć przy sobie będąc kierowcą?

Ubezpieczenie OC – zmiany w prawie

Pod koniec 2018 roku zmieniło się prawo, zgodnie z którym kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Dla wielu osób to spore udogodnienie, szczególnie kiedy z jednego auta korzysta kilku kierowców i za każdym razem trzeba było pamiętać o przekazaniu dokumentów. Warto jednak pamiętać, że wciąż wymagane jest posiadanie przy sobie prawa jazdy. Brak dokumentu może skutkować mandatem w wysokości 50 zł.

Kiedy dokumenty mogą się przydać?

Jest kilka takich sytuacji, w których dokumenty, które nie są teraz wymagane, będą jednak przydatne i warto je mieć przy sobie. Przede wszystkim, bez polisy OC i dowodu rejestracyjnego można poruszać się jedynie po Polsce. Policjanci sprawdzą dane kierowców dzięki systemowi CEPiK 2.0. Nie zadziała to jednak podczas podróży zagranicznych. Planując więc podróż poza granice kraju należy wziąć ze sobą nie tylko prawo jazdy, ale też ubezpieczenie i dowód rejestracyjny.

zobacz także:  Elektryczne hulajnogi, Wypalenie zawodowe... - przegląd 30 maj 2019

Dokumenty te są również wymagane podczas badania technicznego, które każdy samochód musi przejść raz w roku. Diagnostycy muszą sprawdzić poprawność dokumentów z danymi samochodu, chociażby nr VIN. Wybierając się do stacji kontroli pojazdów trzeba mieć zatem niezbędne dokumenty.

Brak dokumentów a wypadek

Nikt nie zakłada, że będzie miał wypadek, jednak należy liczyć się z taką możliwością. Podczas kolizji, jeśli nikt nie ucierpiał, a obie strony postanawiają się dogadać, nie ma potrzeby wzywania policji. Wówczas należy spisać oświadczenie, które powinno zostać poparte informacjami zawartymi w polisie OC i w dowodzie rejestracyjnym. Nie mając ich spada wiarygodność sprawcy kolizji. Nikt nie ma obowiązku, by wierzyć komuś „na słowo”. Można jednak potwierdzić niektóre informacje mając aplikację lub dostęp do strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy podać numer rejestracyjny lub VIN, by uzyskać dostęp do potrzebnych danych.

Korzyści wynikające ze zmian w prawie

Mimo, iż są sytuacje, w których lepiej mieć ze sobą dokumenty, zmiany w prawie spowodowały wiele korzyści. Przede wszystkim już nie trzeba się martwić, żeby zawsze mieć polisę OC i dowód rejestracyjny przy sobie. Problemy pojawiały się, kiedy auto było prowadzone przez więcej osób. Dzięki tym zmianom kierowcy mają mniej „możliwości” jeśli chodzi o mandaty. Dawniej brak dokumentów skutkował karą 50 zł, teraz służby sprawdzają wszystko w systemie. Jedynie prawo jazdy trzeba mieć ze sobą zawsze. Warto jednak pamiętać, żeby zaglądać do polisy OC i dowodu rejestracyjnego, chociażby dlatego, żeby nie przegapić terminu badania technicznego lub przedłużenia ubezpieczenia.

zobacz także:  Koszt przystosowania samochodu z Wielkiej Brytanii do polskich warunków

Dodaj Twój komentarz