środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Autocasco – ile kosztuje ubezpieczenie AC?

reflektor po wypadku

Myślisz o ubezpieczeniu AC dla swojego samochodu, ale nie masz pojęcia, ile to może kosztować? Czym tak naprawdę jest Autocasco i jaki powinno mieć zakres? Czy zawsze opłaca się wykupienie ubezpieczenia AC?

Co to jest AC?

AC to skrót od Autocasco, czy też auto-casco. Jest to ubezpieczenie majątkowe, które wykupuje się na pojazdy mechaniczne, a więc na samochody i motocykle. Warto zaznaczyć, że jest ono dobrowolne. Ubezpieczenie Autocasco jest od zdarzeń losowych. Co to oznacza? Ochrania ubezpieczony pojazd wraz z jego wyposażeniem na wypadek jego utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży.

Z uwagi na to, że ubezpieczenie AC jest dobrowolne, zakłady ubezpieczeń mają w ofercie pakiety z małym lub szerszym zakresem ubezpieczenia. To oczywiście wpływa na wysokość składki. Warto jednak zaznaczyć, że ustawodawca w Kodeksie cywilnym odniósł się do ubezpieczenia autocasco. Dzięki czemu umowa ubezpieczenia musi być zgodna z ustawą, naturą stosunku prawnego, zasadami współżycia społecznego. W efekcie zabronione jest m.in. stosowanie klauzul abuzywnych.

zobacz także:  Fannie Mae i Freddie Mac... Czyli co się dzieje ze spółkami z USA w temacie kredytów hipotecznych?

Podejmując decyzję o wyborze ubezpieczenia AC, przede wszystkim należy sprawdzić, jaki jest zakres otrzymywanej ochrony ubezpieczeniowej. Tutaj drugorzędną sprawą są koszty.

Kiedy warto wykupić polisę AC?

Niektórzy są zdania, że nie ma sensu wykupywać ubezpieczenia Autocasco. Jednak prawda jest taka, że jest wiele okoliczności, w których warto rozważyć AC. Przede wszystkim pomyśleć o tym powinny osoby, które mają nowy samochód. Zarówno kupiony za gotówkę, na kredyt, jak i wzięty w leasing. Często jest tak, że sam bank warunkuje udzielenie wsparcia finansowego wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia na pojazd. Nowy samochód ma dużą wartość. Warto więc go zabezpieczyć. Zwłaszcza, że jest smakowitym kąskiem dla złodziei.

Kiedy jeszcze warto pomyśleć o wykupieniu AC? Oczywiście wówczas, gdy posiada się bardzo drogi samochód. Jego wartość spada, gdy zostanie zniszczony. Nie mówiąc o tym, że i drobne naprawy karoserii mogą słono kosztować. Dobrze jest więc ubezpieczyć kosztowny samochód, wartościowym ubezpieczeniem.

Warto jest zdecydować się na Autocasco, gdy jest się posiadaczem auta popularnej marki. Oczywiście mowa o takiej, która często staje się łupem dla złodziei. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej kradzione są samochody marek Volkswagen, Audi i Mazda.

zobacz także:  Kto musi posiadać OC auta? Jakie są kary za brak OC?

Oczywiście dobrze jest wykupić AC również wówczas, gdy mieszka się w dużym mieście, parkuje się na ulicy lub na niestrzeżonym parkingu. Owszem, trzeba się liczyć z tym, że składka będzie wysoka, ale przynajmniej wszelkie zadrapania i stłuczki parkingowe czy uliczne, nie będą musiały być pokrywane z własnej kieszeni.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Trudno powiedzieć jednym słowem, ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco. Tutaj jest zbyt wiele czynników, które mają wpływ na jego ostateczną wysokość. Prawda jest taka, że wbrew powszechnie panującym opiniom, AC nie musi być drogie. Jeśli ma się spore zniżki, to można liczyć na atrakcyjną propozycję. Zwłaszcza, jeśli samochód nie kosztuje powyżej 20-30 tysięcy. Wówczas warto rozważyć pakiet OC+AC. Kosztować może nawet niecałe 1000 zł. Szacuje się, że średnio AC kosztuje 800 zł.

A od czego zależy jego wysokość? Ogromne znaczenie ma marka pojazdu, model i rocznik. Na cenę wpływ ma miejscowość, w której wykupuje się polisę ubezpieczenia. W dużych miastach, a więc tam, gdzie o stłuczki i wypadki znacznie łatwiej, AC jest droższe. Na wysokość Autocasco wpływa również profil osoby, która je wykupuje. Zakłada się, że skoro z wiekiem nabywa się doświadczenia, to starsi kierowcy o dłuższym stażu jazdy płacą mniej za polisę. Zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę także stan cywilny, czy osoba posiada dzieci, jaki zawód wykonuje.

zobacz także:  Popularne hasła reklamowe na święta, co oryginalne, co się powtarza?

Oczywiście na wysokość AC wpływa również jego zakres. Pełne Autocasco będzie droższe. Często jednak to właśnie je warto brać pod uwagę.

Dodaj Twój komentarz