niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Jak założyć, zamknąć konto w banku?

skarbonka świnka

W dzisiejszych czasach konto banku ma niemal każdy. To już nie przywilej, a wręcz wymóg współczesnego świata, w którym coraz więcej płatności dokonuje się właśnie za pośrednictwem kont bankowych. Konto w banku to także bezpieczeństwo, gdyż szansa na to, że ktoś nas okradnie est znacznie mniejsza, niż gdybyśmy trzymali wszystkie swoje pieniądze w domu. Jak wobec tego najprościej założyć i zamknąć konto w banku?

Jak założyć konto w banku?

Każdy bank stara się przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. W związku z tym procedury otwarcia nowego konta, czy też skorzystania z innych dostępnych produktów i usług bankowych są stale upraszczane. W większości banków konto można założyć osobiście, składając wizytę w oddziale lub przez internet. Wniosek możemy złożyć także za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub przez infolinię.

Obecnie największą popularnością cieszy się zakładanie konta osobistego przez internet. Po wejściu na stronę wybranego przez nas banku musimy wypełnić odpowiedni formularz, który stanowi część wniosku. Po uzupełnieniu całego wniosku i wyrażeniu niezbędnych zgód, przesyłamy go do weryfikacji. Ostateczne zawarcie umowy odbywa się poprzez podpisanie jej w oddziale banku lub za pomocą kuriera, który przynosi gotową umowę do naszego domu.

zobacz także:  Najdroższe psy, najdroższe koty na świecie

Jak zamknąć konto w banku?

Niestety zamknięcie konta bankowego zazwyczaj jest trudniejsze niż jego otwarcie. Różne banki stosują różne procedury, dlatego też warto się z nim odpowiednio wcześnie zapoznać. Może się zdarzyć, że z zamknięciem konta będą się wiązać na przykład jakieś opłaty. Najczęściej, aby zlikwidować konto, należy stawić się osobiście w oddziale banku, w nielicznych przypadkach można tego dokonać przez internet lub listownie. Jeśli nie mamy czasu aby załatwić tę sprawę osobiście, to musimy przygotować się na to, że bank może mieć w stosunku do nas dziwne, a nawet absurdalne wymagania.

Banki nie chcą tracić swoich klientów, dlatego też utrudniają im rezygnację ze swoich usług. Przykładem wymogu, który może postawić przed nami bank, jeśli będziemy chcieli zamknąć konto listownie może być nakaz dołączenia notarialnie poświadczonego wzoru naszego podpisu. Często okazuje się, że mimo wszystko najlepszym sposobem jest osobiste stawiennictwo w placówce banku.

Wady i zalety posiadania konta w banku

Posiadanie konta w banku większości z nas wydaje się być czymś oczywistym, niektórzy jednak dostrzegają wady tego rozwiązania. Najczęściej chodzi tu o opłaty, które są związane z prowadzeniem rachunku bankowego. W związku z tym warto porównać ze sobą wiele ofert i wybrać tą, która będzie dla nas najodpowiedniejsza i najtańsza. Bardzo rzadko co prawda, ale jednak czasem zdarzają się awarie systemów bankowych lub ataki hakerów. Gdy dojdzie do takie sytuacji, możemy być przez jakiś czas odcięci od swoich pieniędzy znajdujących się na koncie w banku.

zobacz także:  Wady i zalety leasingu zwrotnego

Te niedogodności są jednak rekompensowane przez liczne zalety posiadania konta w banku. Przede wszystkim nie musimy nosić przy sobie dużych ilości gotówki, którą ktoś mógłby nam ukraść, ryzyko zgubienia pieniędzy również znika. Większość pracodawców wypłaca obecnie wynagrodzenia za pomocą przelewów prosto na konta bankowe pracowników. Zalety tego rozwiązania można by długo wymieniać, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie takiego banku, którego oferta będzie nam odpowiadać i założenie w nim konta.

komentarze 2

  1. Kaja pisze:

    Najgorsze jest zamykanie rachunku. Banki zawsze dopytują dlaczego, a może jednak nie zamykać, nagle oferują jakieś korzystne oferty itp. Za to otwarcie rachunku trwa dosłownie chwilę 😉

  2. Hirek pisze:

    Polityka banków jest coraz bardziej agresywna. Najbardziej denerwuje mnie to, że w ogóle nie dbają o stałych klientów, chcą tylko przyciągnąć nowych.

Dodaj Twój komentarz