Karta kredytowa dla wielu osób nie kojarzy się zbyt dobrze, choć w wielu przypadkach może być ona przydatnym narzędziem, jeżeli korzysta się z niej mądrze. Dlatego też, chcąc zdecydować się na kartę kredytową, dobrze jest wcześniej zasięgnąć wiedzę na temat jej działania, jej plusów i minusów, a także tym, czym się kierować przy jej wyborze.
- Czym jest karta kredytowa?
- Co jakie możliwości daje karta kredytowa?
- Jakie są minusy karty kredytowej?
- Czym jest okres bezodsetkowy i jak spłaca się kartę kredytową?
- W jakim banku zdecydować się na kartę kredytową?
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która pozwala na zakup dóbr i usług, z wykorzystaniem pieniędzy banku na ustalony limit. Działa więc nieco inaczej niż standardowa karta debetową, którą dostaje każdy z nas posiadając w banku konto rozliczeniowe. W przypadku karty debetowej, przy zakupach korzystamy ze środków dostępnych na naszym koncie i nie możemy wyjść ponad to, co się tam znajduje, chyba że możliwe jest zaciągnięcie debetu na niewielką sumę. Przy karcie kredytowej korzystamy ze środków banku i to w nim karta jest powiązana. Bank ustala limit do którego jesteśmy w stanie się zadłużyć.
Co jakie możliwości daje karta kredytowa?
Chodzi tutaj przede wszystkim o to, jakie są zalety płynące z korzystania z karty kredytowej. Na pewno są one wygodne, gdy w szybki i prosty sposób chcemy dokonać większych zakupów, a stan naszego konta na to nie pozwala. Nie jesteśmy wówczas zmuszeni do wizyty w banku, by składać wniosek o kredyt – karta sama w sobie daje nam możliwość zaciągnięcia kredytu. Ma się także stały dostęp do pieniędzy, a także pozwala na rozłożenie na raty, co ułatwia ich późniejszą spłatę, co pod wieloma względami daje większą przewagę nas standardowymi kredytami.
Jakie są minusy karty kredytowej?
Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, jakie zagrożenia może nieść ze sobą posiadanie karty kredytowej. Przede wszystkim mając praktycznie nieograniczony dostęp do gotówki (wliczając w to limit narzucony przez bank), bardzo łatwo można zapomnieć ile pieniędzy tak naprawdę wydajemy w danym okresie rozliczeniowym. To może sprawić, że wydamy więcej, niż jesteśmy w stanie spłacić. Możliwość płacenia kartą traci się wówczas, gdy osiągnie się limit, a banki zazwyczaj te limity ustawiają wysoko. Dlaczego? To proste – im bardziej my się zadłużymy, tym więcej oni na tym zarobią.
Czym jest okres bezodsetkowy i jak spłaca się kartę kredytową?
Jednym z ważniejszych pojęć, który należy znać, to okres obezodsetkowy, czyli czas obejmujący cykl rozliczeniowy oraz okres na spłatę zadłużenia. Zazwyczaj wynosi on miesiąc i z końcem każdego otrzymujemy wyciąg naszych działań finansowych razem z informacją o zadłużeniu. Okres bezodsetkowy, zazwyczaj wynosi około 51-56 dni i jeżeli posiadacz karty spłaci swoje zadłużenie wskazane w wyciągu, wówczas nie zostaną naliczone odsetki od kredytu zaciągniętego na karcie. Dotyczy to rzecz jasna wyłącznie transakcji bezgotówkowych.
Czym jest termin spłaty zadłużenia? Innymi słowy jest to dzień, w którym powinno się przelać środki na rachunek karty kredytowej. Datę tę wybiera się już na samym początku, to jest w trakcie składania wniosku o kartę kredytową i zazwyczaj wiąże się z kolejnymi cyklami rozliczeniowymi. Jeżeli jednak posiadamy okres bezodsetkowy, 51 dniowy, wówczas po zamknięciu cyklu miesięcznego 30 dniowego, mamy jeszcze 21 dni na spłatę zadłużenia.
W jakim banku zdecydować się na kartę kredytową?
Banki zazwyczaj bardzo zachęcają do zdecydowania się na kartę kredytową, w końcu jest to dla nich czysty zysk. Z tego też powodu wybór ofert dostępnych na rynku jest bardzo duży i co tu wiele mówić – bardzo konkurencyjny.
Citibank Handlowy oferuję na przykład kartę kredytową z dodatkowym voucherem Hebe, który daje możliwość otrzymania nawet 300 złotych na zakupy w tej sieci. Karta kredytowa Simpleciti daje możliwość dostępu do gotówki z limitem lub bez limitu oraz bez opłaty rocznej za posiadanie karty, a także powiadomienia SMS czy powiadomienia o brakach w spłacie karty. Karta ta upoważnia także do zniżek w wielu punktach handlowo-usługowych. Oprocentowanie karty wynosi 10%, miesięczny koszt jej utrzymania to 1 grosz, a okres bezgotówkowy wynosi 56 dni.
Podobną ofertę ma także BGŻ BNP Pairbas, gdzie oprocentowanie karty kredytowej wynosi 10%, a opłata za nią 1 grosz ze spłatą bezodsetkową do 56 dni. Dodatkowo jednak, przy złożeniu wniosku o kartę kredytową można otrzymać do 200 złotych na karcie paliwowej, a także 500 punktów do programu benefitowego mamBonus, wraz z możliwością otrzymania nagród bądź voucherów.
Z kolei Bank Millennium wychodzi naprzeciw klientom tworząc podział swoich kart kredytowych dedykowanych osobno dla mężczyzn i dla kobiet. Dotyczy to odpowiednio kart Millennium Alfa i Millennium Impresja. Okresy bezodsetkowe wynoszą tutaj 51 dni, z miesięcznym kosztem utrzymania karty 8 zł. Ich posiadacze mogą zyskać do 5% zwrotu za zakupy, a także możliwość rozłożenia spłaty na wygodne raty. Dostępne są także pakiety Assistance – z kartą Alfa dotyczyć będą awarii samochodów, z kartą Impresja naprawą sprzętów RTV i AGD.
Planujesz założenie karty kredytowej, ale nie wiesz która będzie najkorzystniejsza? Najlepiej porównać je ze sobą dzięki zestawieniu kart kredytowych, które dostępne jest tutaj.