poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Czy warto założyć kartę kredytową? W jakich bankach są najkorzystniejsze warunki?

Transakcja kartą kredytową

Karta kredytowa dla wielu osób nie kojarzy się zbyt dobrze, choć w wielu przypadkach może być ona przydatnym narzędziem, jeżeli korzysta się z niej mądrze. Dlatego też, chcąc zdecydować się na kartę kredytową, dobrze jest wcześniej zasięgnąć wiedzę na temat jej działania, jej plusów i minusów, a także tym, czym się kierować przy jej wyborze.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która pozwala na zakup dóbr i usług, z wykorzystaniem pieniędzy banku na ustalony limit. Działa więc nieco inaczej niż standardowa karta debetową, którą dostaje każdy z nas posiadając w banku konto rozliczeniowe. W przypadku karty debetowej, przy zakupach korzystamy ze środków dostępnych na naszym koncie i nie możemy wyjść ponad to, co się tam znajduje, chyba że możliwe jest zaciągnięcie debetu na niewielką sumę. Przy karcie kredytowej korzystamy ze środków banku i to w nim karta jest powiązana. Bank ustala limit do którego jesteśmy w stanie się zadłużyć.

Co jakie możliwości daje karta kredytowa?

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, jakie są zalety płynące z korzystania z karty kredytowej. Na pewno są one wygodne, gdy w szybki i prosty sposób chcemy dokonać większych zakupów, a stan naszego konta na to nie pozwala. Nie jesteśmy wówczas zmuszeni do wizyty w banku, by składać wniosek o kredyt – karta sama w sobie daje nam możliwość zaciągnięcia kredytu. Ma się także stały dostęp do pieniędzy, a także pozwala na rozłożenie na raty, co ułatwia ich późniejszą spłatę, co pod wieloma względami daje większą przewagę nas standardowymi kredytami.

zobacz także:  Karty kredytowe z benefitami. Na których kartach kredytowych można dodatkowo zarobić?

Jakie są minusy karty kredytowej?

Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, jakie zagrożenia może nieść ze sobą posiadanie karty kredytowej. Przede wszystkim mając praktycznie nieograniczony dostęp do gotówki (wliczając w to limit narzucony przez bank), bardzo łatwo można zapomnieć ile pieniędzy tak naprawdę wydajemy w danym okresie rozliczeniowym. To może sprawić, że wydamy więcej, niż jesteśmy w stanie spłacić. Możliwość płacenia kartą traci się wówczas, gdy osiągnie się limit, a banki zazwyczaj te limity ustawiają wysoko. Dlaczego? To proste – im bardziej my się zadłużymy, tym więcej oni na tym zarobią.

Czym jest okres bezodsetkowy i jak spłaca się kartę kredytową?

Jednym z ważniejszych pojęć, który należy znać, to okres obezodsetkowy, czyli czas obejmujący cykl rozliczeniowy oraz okres na spłatę zadłużenia. Zazwyczaj wynosi on miesiąc i z końcem każdego otrzymujemy wyciąg naszych działań finansowych razem z informacją o zadłużeniu. Okres bezodsetkowy, zazwyczaj wynosi około 51-56 dni i jeżeli posiadacz karty spłaci swoje zadłużenie wskazane w wyciągu, wówczas nie zostaną naliczone odsetki od kredytu zaciągniętego na karcie. Dotyczy to rzecz jasna wyłącznie transakcji bezgotówkowych.

zobacz także:  Kredyt konsolidacyjny co to jest? Na czym polega konsolidacja kredytów?

Czym jest termin spłaty zadłużenia? Innymi słowy jest to dzień, w którym powinno się przelać środki na rachunek karty kredytowej. Datę tę wybiera się już na samym początku, to jest w trakcie składania wniosku o kartę kredytową i zazwyczaj wiąże się z kolejnymi cyklami rozliczeniowymi. Jeżeli jednak posiadamy okres bezodsetkowy, 51 dniowy, wówczas po zamknięciu cyklu miesięcznego 30 dniowego, mamy jeszcze 21 dni na spłatę zadłużenia.

W jakim banku zdecydować się na kartę kredytową?

Banki zazwyczaj bardzo zachęcają do zdecydowania się na kartę kredytową, w końcu jest to dla nich czysty zysk. Z tego też powodu wybór ofert dostępnych na rynku jest bardzo duży i co tu wiele mówić – bardzo konkurencyjny.

Citibank Handlowy oferuję na przykład kartę kredytową z dodatkowym voucherem Hebe, który daje możliwość otrzymania nawet 300 złotych na zakupy w tej sieci. Karta kredytowa Simpleciti daje możliwość dostępu do gotówki z limitem lub bez limitu oraz bez opłaty rocznej za posiadanie karty, a także powiadomienia SMS czy powiadomienia o brakach w spłacie karty. Karta ta upoważnia także do zniżek w wielu punktach handlowo-usługowych. Oprocentowanie karty wynosi 10%, miesięczny koszt jej utrzymania to 1 grosz, a okres bezgotówkowy wynosi 56 dni.

zobacz także:  Leasing samochodowy czy wynajem długoterminowy auta – co się lepiej opłaca?

Podobną ofertę ma także BGŻ BNP Pairbas, gdzie oprocentowanie karty kredytowej wynosi 10%, a opłata za nią 1 grosz ze spłatą bezodsetkową do 56 dni. Dodatkowo jednak, przy złożeniu wniosku o kartę kredytową można otrzymać do 200 złotych na karcie paliwowej, a także 500 punktów do programu benefitowego mamBonus, wraz z możliwością otrzymania nagród bądź voucherów.

Z kolei Bank Millennium wychodzi naprzeciw klientom tworząc podział swoich kart kredytowych dedykowanych osobno dla mężczyzn i dla kobiet. Dotyczy to odpowiednio kart Millennium Alfa i Millennium Impresja. Okresy bezodsetkowe wynoszą tutaj 51 dni, z miesięcznym kosztem utrzymania karty 8 zł. Ich posiadacze mogą zyskać do 5% zwrotu za zakupy, a także możliwość rozłożenia spłaty na wygodne raty. Dostępne są także pakiety Assistance – z kartą Alfa dotyczyć będą awarii samochodów, z kartą Impresja naprawą sprzętów RTV i AGD.

Planujesz założenie karty kredytowej, ale nie wiesz która będzie najkorzystniejsza? Najlepiej porównać je ze sobą dzięki zestawieniu kart kredytowych, które dostępne jest tutaj.

Dodaj Twój komentarz