środa, 29 maja 2024
HotMoney

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Lekarz przy komputerze

Każdy z nas pracując i odprowadzając składki ma tę pewność, co do tego, że jest się ubezpieczonym. Zazwyczaj więc mało się o tym myśli, ponieważ jest to dla nasz rzeczą oczywistą. Nie jest to jednak takie proste, a zdarza się, że w pewnych przypadkach zapominamy o czymś tak istotnym jak składka zdrowotna i może się okazać, że tego ubezpieczenia nie mamy. Jak to sprawdzić?

Kto może liczyć na ubezpieczenie?

Według definicji Ministerstwa Zdrowia, osobą ubezpieczoną jest każdy, kto podlega temu obowiązkowi. Co to oznacza w praktyce i kogo dotyczy ten obowiązek? Przede wszystkim są to pracownicy na umowie o pracę czy umowie zlecenie, przedsiębiorcy, rolnicy, emeryci, renciści, uczniowie, studenci, zgłoszeni bezrobotni, jak również te osoby, członkowie rodzin, którzy mogą się pod te ubezpieczenie podpiąć. Z racji tego, że obowiązek ten jest rozpisany bardzo szeroko, nie zawsze się wie, czy zostało się zgłoszonym do ZUS i posiada się ubezpieczenie społeczne i w jakim zakresie. Działa to jednak trochę inaczej niż w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia na życie i być może dlatego nie każdy do końca zwraca na to uwagę.

zobacz także:  Jak sprawdzić czy pracodawca płaci składki ZUS?

Jak sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?

Jeżeli należymy do jednej z grup objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, ale nie mamy pewności co do tego czy zostaliśmy zgłoszeni i czy są odprowadzane z tego tytułu składki, bardzo łatwo można sprawdzić w internecie. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, można to zrobić przez eWUŚ, który powiązany jest z bazą gromadzącą informacje na temat wszystkich ubezpieczonych w ramach NFZ. Tutaj jednak nie mamy do niego dostępu, a dane trzeba podać pracownikowi placówki medycznej.

Jeżeli nie mamy pewności, czy nas pracodawca regularnie odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne, można to także sprawdzić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS-u. Konieczna jest rzecz jasna rejestracja, która pozwala na sprawdzenie naszej sytuacji związanej z świadczeniami. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę, by wiedzieć czy jesteśmy zgłoszeni do ubezpieczenia.

Inną możliwością jest jeszcze Zintegrowany Informator Pacjenta, który daje nam dostęp do informacji drogą online. To bezpłatna platforma, z której może korzystać każdy, choć trzeba przy tym ubiegać się o wydanie danych do Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Pozwala to jednak mieć wgląd do wszystkich naszych świadczeń policzonych i odnotowanych.

zobacz także:  Jak nauczyć nastoletnie dzieci szacunku do pieniądza?

Gdzie można sprawdzić czy jest się ubezpieczonym?

Najłatwiej takiej weryfikacji dokonać właśnie przez internet, na co pozwalają specjalne platformy, a tym samym możliwe jest sprawdzenie informacji bez wychodzenia z domu. Są jednak jeszcze inne możliwości, które też dają podobny efekt. Jeżeli chcemy wiedzieć czy posiadamy ubezpieczenie zdrowotne, wystarczy pójść do pierwszej lepszej przychodni czy szpitala, podać swój numer PESEL i potwierdzić dowodem osobistym, a pracownik danej placówki od razu sprawdzi w systemie eWUŚ czy się w nim znajdujemy.

Inną opcją jest także po prostu pójście do placówki ZUS-u, gdzie takie szczegółowe informacje także będą proste do uzyskania. Rzecz jasna obecnie o wiele łatwiej jest zrobić to online, jeżeli jednak okaże się, że z jakiś powodów nie jesteśmy ubezpieczeni, choć powinniśmy, wówczas wycieczka do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może być koniecznością.

Dodaj Twój komentarz