niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Ile trwa rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny w PKO BP? Procedura kredytowa

Budynek banku PKO BP

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które przywiązuje nas do banku na wiele lat. Zanim jednak złożymy ostateczny podpis i dostaniemy pieniądze czeka nas długa droga do tego, by kredyt w ogóle otrzymać. Banki dość dokładnie weryfikują swoich klientów, a każdy z nich ma nieco inne procedury – jak wygląda to w PKO BP?

Jak wybrać kredyt hipoteczny w PKO BP?

Banki zazwyczaj mają kilka różnych ofert kredytowych dla swoich klientów. Nie inaczej jest w przypadku kredytu hipotecznego, który najczęściej jest dobierany do indywidualnych potrzeb z pomocą konsultanta banku. Przedstawiamy swoje plany i nakreślamy swoje możliwości, a on na tej podstawie przedstawia wybrane oferty. W banku otrzymujemy także informacje o tym, jakie dokumenty będą potrzebne, a także w jaki sposób będzie weryfikowana nasza zdolność kredytowa. Nie jest to wcale taka prosta procedura, jako że skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów może potrwać, tak samo jak i czas oczekiwania na sprawdzanie zdolności kredytowej.

zobacz także:  Jakie ceny osiąga parówka... gdy jesteś na stadionie, koncercie?

Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w PKO BP?

Gdy jesteśmy już po wstępnej rozmowie z konsultantem i wiemy mniej więcej czego chcemy, należy wówczas złożyć wypełniony wniosek o kredyt hipoteczny, a wraz z wszystkie niezbędne dokumenty. Dotyczy to zarówno dokumentów potwierdzających nasz dochód, jak i celu kredytowania, czyli w przypadku kredytu hipotecznego dokumenty nieruchomości lub działki. Jeżeli czegoś brakuje, konieczne będzie doniesienie, co rzecz jasna dodatkowo wydłuży cały proces.

Ile trwa weryfikacja o klienta w PKO BP?

Przyznanie kredytu hipotecznego nie jest prostą sprawą, a ponieważ wiąże się to z naprawdę dużymi sumami, banki, w tym także PKO BP bardzo skrupulatnie sprawdzają swoich klientów oraz potencjalnych kredytobiorców. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprawdzenie zdolności kredytowej, a także wiarygodności klienta, co zazwyczaj trwa. Ile konkretnie trzeba czekać na decyzję? W różnych bankach różnie to bywa, a w najbardziej optymistycznym założeniu decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego może zapaść po ok 4 tygodniach. Praktyka pokazuje jednak, że zazwyczaj trwa to dłużej i kredytobiorcy czekają nawet 2 miesiące.

Najczęściej przyznanie kredytu odbywa się dwuetapowo, to znaczy, że po okresie około 2 tygodni od złożenia wniosku otrzymuje się wstępną weryfikację. Jeżeli jest pozytywna, bank podaje dokładne warunku lub oczekuje uzupełnienia jakiś braków. Od tego momentu ma 21 dni na odniesienie się do naszej odpowiedzi. Samo podpisanie umowy to formalność, ale bank często nieco to przedłuża, kupując sobie czas.

zobacz także:  Co to jest rekomendacja S?

Kiedy dostaje się pieniądze na kredyt od banku?

Gdy o okresie długiego oczekiwania wreszcie otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź i podpisaliśmy umowę kredytową, pozostaje nam tylko czekać na otrzymanie pieniędzy od banku. Ile to właściwie trwa? Choć bank już wyraził zgodę, wypłata nie następuje od razu. Każdy bank ma swoje regulacje w tym względzie i jeżeli interesują nas zasady jakimi działa PKO BP, najlepiej zapoznać się z samą umową kredytową, ponieważ tam musi być uwzględniony termin maksymalny do wypłaty kredytu hipotecznego, a to może potrwać nawet kilka tygodni.

Jak więc widać weryfikacja wniosku o kredyt trochę trwa. Jeżeli dobrze się przygotowaliśmy i mamy dobrą zdolność kredytową, załatwienie sprawy nie powinno potrwać dłużej niż miesiąc, w innych przypadkach, staranie się o kredyt hipoteczny może znacząco się przedłużyć, nawet o kilka tygodni. PKO BP nie jest pod tym względem wyjątkiem na tle innych banków. Gdziekolwiek chcielibyśmy wziąć kredyt – trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Dodaj Twój komentarz