piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny? Co musisz wiedzieć o wcześniejszej spłacie kredytu?

wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które zaciągamy na wiele lat, wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym i psychicznym. Kiedy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego ma sens i jak szybko sobie z tym poradzić?

Czy warto wcześniej spłacać kredyt hipoteczny?

Podpisując z bankiem umowę o kredyt hipoteczny wyrażasz zgodę na spłatę rat kapitałowo-odsetkowych w ustalonych terminach. Instytucje finansowe generują zyski z odsetek, im dłuższy okres kredytowania tym większy koszt pożyczanego pieniądza. Dla banku sytuacja, w której zamierzasz wcześniej uregulować zaciągnięty dług nie jest korzystna, dlatego spłata przed wyznaczonym terminem może się okazać nietrafionym pomysłem.

Od konsumentów, którzy spłacają dług ze stałą stopą procentową bank może zażądać uiszczenia dodatkowych kosztów przez cały okres kredytowania. Ich wartość nie może być jednak większa niż koszty banku poniesione w związku z przedterminową spłatą. Musisz wiedzieć, że niektóre banki dysponują ofertą kredytu hipotecznego bez prowizji za wcześniejszą spłatę. Dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania warto zawsze skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, który pomoże Ci zestawić poszczególne produkty bankowe i wybrać najkorzystniejszą opcję.

zobacz także:  500+ dla niepełnosprawnych, Wyrok w sprawie Amber Gold... - przegląd 20 maj 2019

Jak szybko spłacić kredyt hipoteczny?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest idealnym rozwiązaniem dla kredytobiorców, którzy dysponują dodatkowym zastrzykiem gotówki. Często są to osoby, które sprzedają inną, posiadaną nieruchomość po to, aby przeznaczyć uzyskaną część lub całą kwotę na pokrycie zaciągniętego długu.

W myśl obowiązujących od 2017 roku przepisów ustawy o kredycie hipotecznym, w przypadku kredytów o zmiennej stopie procentowej bank może pobrać prowizję z tytułu wcześniejszej spłaty jedynie przez okres 3 lat od dnia rozpoczęcia spłaty kredytu. Opłata nie może przekraczać 3% wartości spłaconej kwoty. Warto więc odczekać minimalny, ustawowy okres 3 lat i po tym czasie zwrócić bankowi należną mu sumę. W sytuacji, w której zamierzasz wcześniej uwolnić się od finansowego ciężaru upewnij się w banku jakiej kwoty zażąda od Ciebie w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania.

Zalety wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego

Przedterminowe uregulowanie zaciągniętego kredytu hipotecznego niesie ze sobą szereg korzyści. Najważniejszy jest aspekt psychiczny, pozbywając się szybko długu zyskujesz spokój, przestajesz się zamartwiać wieloletnią spłatą. Oddając umowną kwotę instytucji finansowej stajesz się właścicielem kredytowanego domu lub mieszkania.

zobacz także:  Kiedy potrzebna wycena nieruchomości, kto może wycenić nieruchomość?

Dzięki wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego znacznie obniżasz miesięczne koszty utrzymania, co pozwala przeznaczyć nadwyżkę środków na sfinansowanie wymarzonych projektów, pieniądze możesz również odłożyć na lokacie. Pamiętaj, że szybsze pozbycie się zalegającego długu znacznie poprawia Twoją zdolność kredytową, możesz sobie pozwolić na zaciągnięcie innego kredytu lub pożyczki gotówkowej.

Dodaj Twój komentarz