poniedziałek, 29 maja 2023
HotMoney

Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu?

Wypata z bankomatu

Coraz rzadziej można wypłacić dziś pieniądze z obcych bankomatów, nie płacąc przy tym prowizji. Wszystko zależy od tego, gdzie mamy założone konto osobiste. Niektóre banki umożliwiają darmowe wypłaty z bankomatów w sieci Euronet czy Planet Cash, może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie spełnić określone warunki, by wypłacenie gotówki faktycznie było bezpłatne. Ile więc kosztuje wypłata z obcych bankomatów? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się skorzystać z bankomatu, który nie należy do naszego banku?

Konta z darmowymi wypłatami z obcych bankomatów

Wybierając konto bankowe, a raczej bank, w którym zostanie ono założone, warto zapoznać się najpierw z warunkami umowy. Jeśli często korzystamy z bankomatów i chcemy mieć do nich jak najlepszy dostęp, warto zadbać o to, by darmowe były wypłaty nie tylko z macierzystych bankomatów, ale i obcych. Czy istnieją takie rachunki bankowe, w których ta usługa jest bezpłatna? Okazuje się, że tak. Darmowe wypłaty z obcych bankomatów udostępniają: Nest Bank, Plus Bank, Credit Agricole, Bank Millennium, BOŚ i Alior Bank (po wykupieniu specjalnej korzyści w „Koncie Jakże Osobistym”).

Korzystanie z obcych bankomatów za darmo może być przez niektóre banki uwarunkowane kwotowo. Na przykład w mBank możliwe jest wypłacanie pieniędzy z obcych bankomatów, ale pod warunkiem, że jest to kwota powyżej 100 zł. W przeciwnym razie doliczana jest prowizja w wysokości 2,50 zł. To samo dotyczy nawet macierzystych bankomatów. Podobnie jest w Eurobank (od 10.2019 r. Bank Millennium), mniejsza jest jednak prowizja – 1,90 zł.

Wypłaty z obcych bankomatów darmowe kilka razy w miesiącu

Niektóre banki oferują darmowe wypłaty z obcych bankomatów, ale tylko raz lub kilka razy w miesiącu. Tak jest w przypadku ING Bank Śląski. Posiadacze rachunku bankowego mogą wypłacić pieniądze w obcym bankomacie, ale tylko jednorazowo. Kolejny raz będzie już obciążony prowizją. Na więcej mogą pozwolić sobie osoby mające konto w T-Mobile Usługi Bankowe, Toyota Bank, Bank Pekao i Idea Bank. 3 pierwsze wypłaty z obcych bankomatów są darmowe, kolejne wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Darmowe wypłaty w bankomatach sieciowych

Niektóre banki mają podpisane umowy o darmowym korzystaniu z bankomatów partnerskich, zwanych też sieciowymi. Wśród nich wymienia się głównie urządzenia Euronet i Planet Cash. Z tych pierwszych, granatowo-żółtych bankomatów, wypłacać za darmo mogą posiadacze rachunków w Alior Bank, Getin Bank, Eurobank, Credit Agricole, mBank i BOŚ. Jeżeli chodzi o Planet Cash, z bezpłatnych wypłat skorzystają klienci ING Bank Śląski, BGŻ BNP Paribas, PBS, Bank Pocztowy oraz w niektórych Bankach Spółdzielczych.

Tabela wypłat z obcych bankomatów

Przyjrzyjmy się poniżej opłatom za wypłaty z obcych bankomatów w wybranych bankach (z pominięciem sieci Euronet i Planet Cash). Mogą to być prowizje stałe lub uzależnione od wypłacanej kwoty (wówczas wyrażane są procentowo). Tabela dotyczy podstawowych kont dla klientów indywidualnych.

BankKonto bankoweProwizja za wypłatę z obcego bankomatu
Alior BankKonto Jakże Osobiste0 zł (wybrana korzyść „Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce”) lub 2,50 zł
BNP ParibasKonto Otwarte na Ciebie (Karta Otwarta na Dzisiaj)5 zł (dla osób powyżej 26 lat), 0 zł dla posiadaczy do 26 lat
SantanderKonto Jakie Chcę0 zł (przy aktywnym pakiecie wypłat za 7 zł)
ING Bank ŚląskiKonto Direct2,50 zł
mBankeKonto Standard0 zł (przy wybranej usłudze „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” za 7 zł)
Nest BankNest Konto0 zł
PKO Bank PolskiKonto za Zero3%, nie mniej niż 5 zł
Pekao SAKonto Przekorzystne0 zł (2 pierwsze wypłaty), kolejne wypłaty 2%, ale nie mniej niż 5 zł
Getin BankKonto Proste Zasady0 zł
Citi HandlowyKonto Internetowe Citi Priority0 zł
Credit AgricoleKonto dla Ciebie0 zł
Bank MillenniumKonto 3600 zł
BOŚEKOkonto bez Kosztów0 zł
Bank PocztowyBliskie Konto Pocztowe2 zł
InteligoKonto Inteligo5 zł
Toyota BankKonto Osobiste0 zł (za pierwsze 3 wypłaty), 4,50 zł za kolejne transakcje
Plus BankKonto Plus0 zł
Bank BPSTalent Konto3%, ale nie mniej niż 6 zł
Idea BankKonto IDEALNE0 zł za pierwszych 5 transakcji, kolejne to 1% od wartości wypłaty
SGBKonto za Złotówkę3 zł
Envelo BankEnvelo Konto0 zł
T-Mobile Usługi BankoweKonto Freemium0 zł (pierwsze 3 wypłaty), 6 zł (kolejne wypłaty)

Tabela prezentuje prowizje z obcych bankomatów na dzień 12.11.2019 r.

Jak widać, kilka banków ma w swojej ofercie konta rachunkowe, które nie są obarczone wysokimi opłatami za wypłaty z obcych bankomatów lub są one nawet darmowe. Najwięcej możemy zapłacić za transakcję, w której prowizja ustalana jest procentowo od wysokości kwoty. Wówczas przy wypłacaniu sporej sumy z obcego bankomatu może zostać naliczona prowizja w wysokości nawet kilkuset złotych.

Dodaj Twój komentarz