piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu?

Wypata z bankomatu

Coraz rzadziej można wypłacić dziś pieniądze z obcych bankomatów, nie płacąc przy tym prowizji. Wszystko zależy od tego, gdzie mamy założone konto osobiste. Niektóre banki umożliwiają darmowe wypłaty z bankomatów w sieci Euronet czy Planet Cash, może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie spełnić określone warunki, by wypłacenie gotówki faktycznie było bezpłatne. Ile więc kosztuje wypłata z obcych bankomatów? Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się skorzystać z bankomatu, który nie należy do naszego banku?

Konta z darmowymi wypłatami z obcych bankomatów

Wybierając konto bankowe, a raczej bank, w którym zostanie ono założone, warto zapoznać się najpierw z warunkami umowy. Jeśli często korzystamy z bankomatów i chcemy mieć do nich jak najlepszy dostęp, warto zadbać o to, by darmowe były wypłaty nie tylko z macierzystych bankomatów, ale i obcych. Czy istnieją takie rachunki bankowe, w których ta usługa jest bezpłatna? Okazuje się, że tak. Darmowe wypłaty z obcych bankomatów udostępniają: Nest Bank, Plus Bank, Credit Agricole, Bank Millennium, BOŚ i Alior Bank (po wykupieniu specjalnej korzyści w „Koncie Jakże Osobistym”).

Korzystanie z obcych bankomatów za darmo może być przez niektóre banki uwarunkowane kwotowo. Na przykład w mBank możliwe jest wypłacanie pieniędzy z obcych bankomatów, ale pod warunkiem, że jest to kwota powyżej 100 zł. W przeciwnym razie doliczana jest prowizja w wysokości 2,50 zł. To samo dotyczy nawet macierzystych bankomatów. Podobnie jest w Eurobank (od 10.2019 r. Bank Millennium), mniejsza jest jednak prowizja – 1,90 zł.

zobacz także:  Ranking kont dla firm Kwiecień 2019

Wypłaty z obcych bankomatów darmowe kilka razy w miesiącu

Niektóre banki oferują darmowe wypłaty z obcych bankomatów, ale tylko raz lub kilka razy w miesiącu. Tak jest w przypadku ING Bank Śląski. Posiadacze rachunku bankowego mogą wypłacić pieniądze w obcym bankomacie, ale tylko jednorazowo. Kolejny raz będzie już obciążony prowizją. Na więcej mogą pozwolić sobie osoby mające konto w T-Mobile Usługi Bankowe, Toyota Bank, Bank Pekao i Idea Bank. 3 pierwsze wypłaty z obcych bankomatów są darmowe, kolejne wiążą się z dodatkowymi opłatami.

Darmowe wypłaty w bankomatach sieciowych

Niektóre banki mają podpisane umowy o darmowym korzystaniu z bankomatów partnerskich, zwanych też sieciowymi. Wśród nich wymienia się głównie urządzenia Euronet i Planet Cash. Z tych pierwszych, granatowo-żółtych bankomatów, wypłacać za darmo mogą posiadacze rachunków w Alior Bank, Getin Bank, Eurobank, Credit Agricole, mBank i BOŚ. Jeżeli chodzi o Planet Cash, z bezpłatnych wypłat skorzystają klienci ING Bank Śląski, BGŻ BNP Paribas, PBS, Bank Pocztowy oraz w niektórych Bankach Spółdzielczych.

Tabela wypłat z obcych bankomatów

Przyjrzyjmy się poniżej opłatom za wypłaty z obcych bankomatów w wybranych bankach (z pominięciem sieci Euronet i Planet Cash). Mogą to być prowizje stałe lub uzależnione od wypłacanej kwoty (wówczas wyrażane są procentowo). Tabela dotyczy podstawowych kont dla klientów indywidualnych.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych kwiecień 2020
Bank Konto bankowe Prowizja za wypłatę z obcego bankomatu
Alior Bank Konto Jakże Osobiste 0 zł (wybrana korzyść „Bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce”) lub 2,50 zł
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie (Karta Otwarta na Dzisiaj) 5 zł (dla osób powyżej 26 lat), 0 zł dla posiadaczy do 26 lat
Santander Konto Jakie Chcę 0 zł (przy aktywnym pakiecie wypłat za 7 zł)
ING Bank Śląski Konto Direct 2,50 zł
mBank eKonto Standard 0 zł (przy wybranej usłudze „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” za 7 zł)
Nest Bank Nest Konto 0 zł
PKO Bank Polski Konto za Zero 3%, nie mniej niż 5 zł
Pekao SA Konto Przekorzystne 0 zł (2 pierwsze wypłaty), kolejne wypłaty 2%, ale nie mniej niż 5 zł
Getin Bank Konto Proste Zasady 0 zł
Citi Handlowy Konto Internetowe Citi Priority 0 zł
Credit Agricole Konto dla Ciebie 0 zł
Bank Millennium Konto 360 0 zł
BOŚ EKOkonto bez Kosztów 0 zł
Bank Pocztowy Bliskie Konto Pocztowe 2 zł
Inteligo Konto Inteligo 5 zł
Toyota Bank Konto Osobiste 0 zł (za pierwsze 3 wypłaty), 4,50 zł za kolejne transakcje
Plus Bank Konto Plus 0 zł
Bank BPS Talent Konto 3%, ale nie mniej niż 6 zł
Idea Bank Konto IDEALNE 0 zł za pierwszych 5 transakcji, kolejne to 1% od wartości wypłaty
SGB Konto za Złotówkę 3 zł
Envelo Bank Envelo Konto 0 zł
T-Mobile Usługi Bankowe Konto Freemium 0 zł (pierwsze 3 wypłaty), 6 zł (kolejne wypłaty)
zobacz także:  Czy można płacić kartą innej osoby?

Tabela prezentuje prowizje z obcych bankomatów na dzień 12.11.2019 r.

Jak widać, kilka banków ma w swojej ofercie konta rachunkowe, które nie są obarczone wysokimi opłatami za wypłaty z obcych bankomatów lub są one nawet darmowe. Najwięcej możemy zapłacić za transakcję, w której prowizja ustalana jest procentowo od wysokości kwoty. Wówczas przy wypłacaniu sporej sumy z obcego bankomatu może zostać naliczona prowizja w wysokości nawet kilkuset złotych.

Dodaj Twój komentarz