poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu?

Pieniądze wypłacane z bankomatu

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu wydaje się nam rzeczą jak najbardziej zwyczajną i w pełni bezpieczną, ale trzeba pamiętać, że tylko okazja czyni złodzieja. Niejednokrotnie przestrzega się przed tym, by każdy wypłacający był ostrożny i uważny, bo sposobów na oszustwo jest wiele. Jak w takim razie powinno się bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu?

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu?

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu jest banalnie proste i każdy kto posiada własne konto osobiste w banku, ma również kartę debetową, za pomocą której może tego dokonać w wybranych punktach. Wystarczy włożyć kartę, wpisać kod PIN, wybrać określoną kwotę, a następnie odebrać wypłacone pieniądze razem z potwierdzeniem wypłaty. Niektóre banki oferują też wypłaty pieniędzy bez karty za pomocą aplikacji z funkcją BLIK.

Jest to na tyle prosta czynność, że często nawet niewiele się nad tym zastanawiamy, a historii o oszustwach nie brakuje. Dlatego też, podchodząc do bankomatu trzeba to robić ostrożnie i uważnie. O czym powinno się pamiętać?

zobacz także:  Ile pieniędzy wyciągniesz na raz z bankomatu? Oto limity bankomatów dla poszczególnych banków

Sprawdź bankomat z którego chcesz korzystać

Najlepiej korzystać z pewnych bankomatów, tych przy bankach, ale i to nie daje nam pełnej pewności. Jednym z często wybieranych trików przez oszustów jest stosowanie nakładek skanujących karty, co pozwala na pozyskanie wszystkich danych na temat karty. Przy zastosowaniu nakładek na klawiatury oszuści są w stanie pozyskać hasło do karty. Dlatego podchodząc do bankomatu lepiej mu się przyjrzeć – czy klawiatura nie jest zbyt wypukła, czy wejście na kartę nie jest uszkodzone, albo czy w wyglądzie bankomatu nie zmieniło się coś od czasu ostatnich wypłat. W razie wątpliwości, można zgłosić się do banku lub właściciela bankomatu.

Uważaj przy wpisywaniu kodu PIN

Wpisując kod PIN także trzeba uważać i często już nawet na ekranach bankomatów zamieszona jest ikona z prośbą o zasłonięcie klawiatury. Ma to na celu zminimalizowanie zagrożenia związanego z podpatrzeniem kodu, który przy ewentualnej utracie karty może wiązać się także z utratą środków na niej. Co ważne, warto zapamiętać swój PIN i nie zapisywać go w żadnym miejscu, tym bardziej na karcie, co mogłoby być bardzo łatwo wykorzystane.

zobacz także:  Kredyt odnawialny czy gotówkowy - co bardziej się opłaca?

Sprawdzaj otrzymają gotówkę i nie zapominaj o karcie

Gdy bankomat wypłaca pieniądze, zawsze dokładnie przeliczać czy wszystko się zgadza. Dodatkowo nigdy nie zapominaj o zabraniu karty, ponieważ po upływie kilku sekund urządzenie je ponownie wciąga. Warto przy tym zawsze zabierać potwierdzenie wpłaty, dzięki czemu w razie nieprawidłowości można udać się do banku by sprawę wyjaśnić. W razie czego potwierdzenie transakcji jest pewną formą uprawniającą do reklamacji. Dodatkowo otrzymaną gotówkę należy natychmiastowo schować, najlepiej w sposób dyskretny.

Jaki bankomat wybrać?

Przede wszystkim powinno się korzystać wyłącznie ze sprawdzonych bankomatów należących do danego banku i najlepiej znajdujących się wewnątrz budynku, jak banki, dzięki czemu będą one monitorowane. To pozwoli na zachowanie większego bezpieczeństwa, w tym ograniczy pole manewru dla ewentualnych oszustów. Dodatkowo warto też unikać dużych tłumów, wśród których może ukrywać się złodziej.

komentarze 2

  1. Irma pisze:

    Wygląda na to, że najbezpieczniejsze jest dokonywanie wypłat w banku, ale te są zwykle płatne. Za każdym ułatwieniem idzie jakieś nowe ryzyko…

  2. hubert pisze:

    najlepiej wypłacać pieniądze z bankomatu w galeriach gdzie są kamery

Dodaj Twój komentarz